OKMKning 2021 yil I chorak yakunlari boʻyicha tahliliy ma’lumotnoma
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2021 yil I chorak yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
• amaldagi narxlarda –112,7 %;
• qiyosiy narxlarda –101,1 % ga.
2020 yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti oʻsish surʻati 98,5 % ni tashkil etdi.
Mis katodini ishlab chiqarish 101,4 %, shu jumladan 100,5 % oʻz xom ashyosidan, metalli rux 103,2%, shu jumladan 104,1 % oʻz xom ashyosidan, sulfat kislotasi 105,9 %, affinajli oltin 102,4% va affinajli kumush100,2 %, portlandsement 80,6 % ga bajarildi.
2021 yil I chorak  yakuni boʻyicha 230,9 mln.doll. (162,5 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 9 yanvardagi PQ-4563 sonli “O’zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo’ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoniga muvofiq 2021 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 5039,6 mln. dollarlik investitsiya oʻzlashtirilishni  moʻljallagan, shu jumladan oʻzlashtirish prognozi:
• korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 1724,0 mln.doll.;
• tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi mablagʻlaridan– 336,4 mln.doll.;
• tijorat banklarining kreditlaridan – 62,7 mln. doll;
• to’gʻidan-toʻgʻri xorijiy kreditlardan – 2916,5 mln. doll.
2021 yil I chorak  yakuni boʻyicha 84,1 mln. dollar (103,6 %) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
• korxonaning oʻz mablagʻlari xisobidan – 71,1 mln.doll.;
• toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar xisobidan – 13,1 mln.doll. oʻzlashtirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 10 martdagi 136-sonli “2020-2021 yillarda ichki va tashqi bozorlarda xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi toʻgʻrisida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2021 yilda 161,4 mlrd. soʻmlik 87 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2021 yil I chorak  yakuni boʻyicha 56 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi  43,1 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 134,7 foizni tashkil etdi.
2021 yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 240,9 mlrd. soʻmga yoki 1,8 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2021 yil I chorak yakuni boʻicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 185,3 mlrd. soʻmni yoki 6,2 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 54,2 mlrd. soʻm yoki 1,8 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2021 yil 1 aprel xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 979,3 mlrd. soʻmni, shu jumladan muddati oʻtgan qarzlari 147,6 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 2681,6 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 1719 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari xolda 203 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 400 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 415 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 55 nafar kishi oʻqitildi.
“Olmaliq KMK” AJ Oʻzbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy oʻquv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy maʻlumotli mutaxassislar tayyorlash boʻyicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 432 tani tashkil etmoqda, bundan 90 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 342 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida taʻlim olmoqda. Shu jumladan OTMlar boʻyicha:
Oʻzbekiston Respublikasida:
• Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filialida (TDTU OF) – 279 ta;
• Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universitetida (TDTU) – 18 ta;
• Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida (TDIU) – 19 ta;
• Muxammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida (TATU) – 2 ta;
• Toshkent davlat transport universitetida – 8 ta;
• Toshkent kimyo texnologiya institutida (TKTI) – 1 ta;
• Toshkent arxitektura va qurilish institutida (TAQI) – 5 ta;
• Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universitetida (OʻzMU) –
6 ta;
• Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universiteti Jizzax filialida (OʻzMU JF) – 2 ta;
• MTTU “MISiS” Olmaliq filialida – 11
• Milliy texnologik tadqiqot universiteti “MISiS”da – 81 ta
Shuningdek Oʻzbekiston Respublikasi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida – 1 nafar talaba taxsil oladi.
Oliy oʻquv yurtlarida mutaxassis tayyorlash boʻyicha xarajatlar mart oyi boʻyicha 260,2 mln. soʻmni tashkil etdi.
2021 yil mart xolatiga koʻra 326 nafar qisqa muddatli kurslari tinglovchilari 11 ta yoʻnalish boʻyicha oʻquv nazariy mashgʻulotlarni yakunladi. “Olmaliq KMK”AJ Oʻquv markazi mutaxassislari tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kolleji va Olmaliq shaxar kasb-xunar maktabi xodimlari bilan xamkorlikda 184 nafar qisqa muddatli oʻquv kurslar tinglovchilari uchun 12 martdan 18 mart sanasigacha kombinatning Oʻquv markazida komissiya a’zolari ishtirokida nazariy imtixonlar tashkil etildi.
Jami 272 nafar  ishchi kasblarga  qayta tayorlash boʻyicha qisqa muddatli oʻquv kurslari tinglovchilari “Olmaliq KMK”AJ tarkibiy boʻlinmalarida ishlab chiqarish amaliyotini oʻtashmoqda. Shu bilan birga qisqa muddatli oʻquv kurslarida oʻqish istagini bildirgan 610 nafar fuqarolar roʻyxatini elektron bazasi yaratildi.
Hisobot davrida jami 331  nafar, jumladan kollej bitiruvchilari
199 nafari, oliy taʻlim bitiruvchilari 88 nafar va ma’lumotsiz 44 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2021 yil I  choragida jami 219 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
• Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 44 ta – (2 ta Farmon, 7 ta qaror, 1 ta farmoyish, 4 ta bayon, 30 ta topshiriq);
• Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 175 ta (20 ta qaror, 5 ta farmoyish, 25 ta bayon, Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 85 ta, kotibiyat topshiriqlari – 40 ta);
• Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab koʻrib chiqib aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Boʻlimda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
Hisobot davriga 1201 ta murojaat kelib tushgan. Shulardan 870 tasi koʻrib chiqilgan, 331 tasi jarayonda, koʻrib chiqilmoqda. Kelib tushgan arizalar mazmuni – moddiy yordam, ishga joylashish va tiklanish, davolanish, mehnat munozaralari, oylik maosh, xizmat uy-joylari bilan ta’minlanish, texnik xizmatlar, yer kadastri, transport muammolari va hakozo murojatlardan iborat.

Analytical note on the results of the work of AMMC for the 1st quarter of 2021
Fulfilling the most important priorities of the social and economic development program, the staff of “Almalyk MMC” JSC in 1st quarter 2021 ensured the production of marketable products:
- in current prices - by 112.7 %,
- in comparable prices - by 101.1 %.
The growth rate of commodity output in comparable prices to the corresponding period of 2020 was 98.5 %.
The cathode copper output was 101.4 %, including 100.5 % of own raw materials, 103.2 % of metal zinc, including 104.1 % of own raw materials, 105.9 % of sulphuric acid, 102.4 % of refined gold and 100.2% of refined silver, and 80.6 % of Portland cement.
During the first quarter of 2021, exports amounted to 230.9 million U.S. dollars, a estimated figure is reached for 162.5%.
Pursuant to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated 09.01.2020 No. ПП-4563 “On measures to implement the Investment Programme of the Republic of Uzbekistan for 2020-2022” for “Almalyk MMC” JSC in 2021 investment projects are implemented, aimed at increasing of mining and processing capacities with capital investments of 5039.6 million USD, including at the expense of:
• own funds – 1724.0 million USD;
• funds of Reconstruction and Development Fund of Uzbekistan – 336.4 million USD;
• commercial banks’ loans – 62.7 million USD.
• direct foreign loans – 2916,5 million USD
During the first quarter of 2021, 84.1 million USD of investments were actually disbursed (103.6%), including at the expense of:
• own funds – 71.1 million USD;
• direct foreign loans – 13,1 million USD
In accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated 10.03.2020 No. 136 “About Program on localization of production of goods in demand on internal and external markets in 2020-2021 years” “Almalyk MMC” JSC in 2021 envisages the implementation of 87 projects for total amount of 161.4 billion UZS.
In first quarter of 2021, the company produced localized products under 56 projects for 43.1 billion UZS or 134.7 % of the forecast.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce production costs for 2021, providing for a reduction in the cost of production by 240.9 bln.UZS or 1.8 %.
The expected result of implementing the complex of measures to reduce production costs in quarter 2021 will make up 185.3 bln.UZS or 6.2 %, including production cost - 54.2 bln.UZS or 1.8 %.
As of 01.04.2021, expected accounts receivable will make up 979.3 bln.UZS, including overdue debts of 147.6 bln.UZS and accounts payable of 2681.6 bln.UZS.
Under the technical training programme, 1719 the employees trained to improve their skills, including on-the-job training – 203 persons, 400 were retrained and learned a second profession, and 415 managers and specialists were upgraded and retrained, including 55 by separation from production.
Almalyk MMC JSC cooperates with ten universities in the Republic of Uzbekistan and the Almalyk branch of the National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” of the Russian Federation to train specialists with higher education.
At present, the total number of students is 432, including 90 full-time students and 342 of extra-mural and evening degree students. Including at:
• The Almalyk branch of the Tashkent State Technical University named after Islam Karimov - 279 persons;
• Tashkent State Technical University named after Islam Karimov - 18 persons;
• Tashkent State University of Economics - 19 persons;
• Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khorazmiy - 2 persons;
• Tashkent State University of Transport - 8 persons;
• Tashkent Institute of Chemical Technology - 1 person;
• Tashkent Institute of Architecture and Construction - 5 persons;
• National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek – 6 persons;
• Jizzak branch of the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek – 2 persons;
• Almalyk branch of the National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” - 11 persons;
• National Research Technological University “Moscow Institute of Steel and Alloys” - 81 persons.
There is also one student at the Higher School of Business and Entrepreneurship of the Republic of Uzbekistan.
Expenses for training of specialists in higher education institutions in March amounted to 260.2 mln. USD.
As of March 2021, 326 trainees of short-term courses have completed training-theoretical classes in 11 areas. Experts of training center of “Almalyk MMC” JSC together with the employees of Almalyk mining-metallurgical college and Almalyk city professional school from March 12 to 18 in the training center of AMMC with the participation of members of the commission had organized knowledge examinations for 184 participants of short-term training courses.
A total of 272 trainees of short-term retraining courses for nonprofessional occupations undergo practical training in the structural subdivisions of Almalyk MMC JSC. Also an electronic list of 610 citizens who have expressed a desire to be trained on short-term courses was created.
A total of 331 persons were employed during the reporting period, including 199 college graduates, 88 graduates of higher education institutions and 44 persons without higher education.
For the first quarter of 2021 a total of 219 acts were registered, including:
• acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan - 44 (decrees - 2, resolutions - 7, orders - 1, protocols - 4, instructions of the Presidential Administration - 30);
• acts and instructions of the Cabinet of Ministers - 175 (resolutions – 20, regulations - 5, protocols - 25, instructions of the Prime Minister, their deputies and advisers - 85, instructions of secretariats of the Cabinet of Ministers - 40).
For year 2020 2752 appeals were received. Based on the results of the review, action was taken on 2,676 applications, 21 applications were rejected as required by law, and 66 applications are under review.