OKMKning 2021 yil I chorak yakunlari boʻyicha tahliliy ma’lumotnoma
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2021 yil I chorak yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
• amaldagi narxlarda –112,7 %;
• qiyosiy narxlarda –101,1 % ga.
2020 yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti oʻsish surʻati 98,5 % ni tashkil etdi.
Mis katodini ishlab chiqarish 101,4 %, shu jumladan 100,5 % oʻz xom ashyosidan, metalli rux 103,2%, shu jumladan 104,1 % oʻz xom ashyosidan, sulfat kislotasi 105,9 %, affinajli oltin 102,4% va affinajli kumush100,2 %, portlandsement 80,6 % ga bajarildi.
2021 yil I chorak  yakuni boʻyicha 230,9 mln.doll. (162,5 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 9 yanvardagi PQ-4563 sonli “O’zbekiston Respublikasining 2020-2022 yillarga mo’ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoniga muvofiq 2021 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 5039,6 mln. dollarlik investitsiya oʻzlashtirilishni  moʻljallagan, shu jumladan oʻzlashtirish prognozi:
• korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 1724,0 mln.doll.;
• tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi mablagʻlaridan– 336,4 mln.doll.;
• tijorat banklarining kreditlaridan – 62,7 mln. doll;
• to’gʻidan-toʻgʻri xorijiy kreditlardan – 2916,5 mln. doll.
2021 yil I chorak  yakuni boʻyicha 84,1 mln. dollar (103,6 %) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
• korxonaning oʻz mablagʻlari xisobidan – 71,1 mln.doll.;
• toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar xisobidan – 13,1 mln.doll. oʻzlashtirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 10 martdagi 136-sonli “2020-2021 yillarda ichki va tashqi bozorlarda xaridorgir mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi toʻgʻrisida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2021 yilda 161,4 mlrd. soʻmlik 87 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2021 yil I chorak  yakuni boʻyicha 56 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi  43,1 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 134,7 foizni tashkil etdi.
2021 yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 240,9 mlrd. soʻmga yoki 1,8 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2021 yil I chorak yakuni boʻicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 185,3 mlrd. soʻmni yoki 6,2 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 54,2 mlrd. soʻm yoki 1,8 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2021 yil 1 aprel xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 979,3 mlrd. soʻmni, shu jumladan muddati oʻtgan qarzlari 147,6 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 2681,6 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 1719 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari xolda 203 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 400 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 415 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 55 nafar kishi oʻqitildi.
“Olmaliq KMK” AJ Oʻzbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy oʻquv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy maʻlumotli mutaxassislar tayyorlash boʻyicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 432 tani tashkil etmoqda, bundan 90 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 342 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida taʻlim olmoqda. Shu jumladan OTMlar boʻyicha:
Oʻzbekiston Respublikasida:
• Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filialida (TDTU OF) – 279 ta;
• Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universitetida (TDTU) – 18 ta;
• Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida (TDIU) – 19 ta;
• Muxammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida (TATU) – 2 ta;
• Toshkent davlat transport universitetida – 8 ta;
• Toshkent kimyo texnologiya institutida (TKTI) – 1 ta;
• Toshkent arxitektura va qurilish institutida (TAQI) – 5 ta;
• Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universitetida (OʻzMU) –
6 ta;
• Mirzo Ulugʻbek nomidagi Oʻzbekiston milliy universiteti Jizzax filialida (OʻzMU JF) – 2 ta;
• MTTU “MISiS” Olmaliq filialida – 11
• Milliy texnologik tadqiqot universiteti “MISiS”da – 81 ta
Shuningdek Oʻzbekiston Respublikasi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabida – 1 nafar talaba taxsil oladi.
Oliy oʻquv yurtlarida mutaxassis tayyorlash boʻyicha xarajatlar mart oyi boʻyicha 260,2 mln. soʻmni tashkil etdi.
2021 yil mart xolatiga koʻra 326 nafar qisqa muddatli kurslari tinglovchilari 11 ta yoʻnalish boʻyicha oʻquv nazariy mashgʻulotlarni yakunladi. “Olmaliq KMK”AJ Oʻquv markazi mutaxassislari tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kolleji va Olmaliq shaxar kasb-xunar maktabi xodimlari bilan xamkorlikda 184 nafar qisqa muddatli oʻquv kurslar tinglovchilari uchun 12 martdan 18 mart sanasigacha kombinatning Oʻquv markazida komissiya a’zolari ishtirokida nazariy imtixonlar tashkil etildi.
Jami 272 nafar  ishchi kasblarga  qayta tayorlash boʻyicha qisqa muddatli oʻquv kurslari tinglovchilari “Olmaliq KMK”AJ tarkibiy boʻlinmalarida ishlab chiqarish amaliyotini oʻtashmoqda. Shu bilan birga qisqa muddatli oʻquv kurslarida oʻqish istagini bildirgan 610 nafar fuqarolar roʻyxatini elektron bazasi yaratildi.
Hisobot davrida jami 331  nafar, jumladan kollej bitiruvchilari
199 nafari, oliy taʻlim bitiruvchilari 88 nafar va ma’lumotsiz 44 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2021 yil I  choragida jami 219 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
• Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 44 ta – (2 ta Farmon, 7 ta qaror, 1 ta farmoyish, 4 ta bayon, 30 ta topshiriq);
• Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 175 ta (20 ta qaror, 5 ta farmoyish, 25 ta bayon, Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 85 ta, kotibiyat topshiriqlari – 40 ta);
• Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab koʻrib chiqib aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Boʻlimda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
Hisobot davriga 1201 ta murojaat kelib tushgan. Shulardan 870 tasi koʻrib chiqilgan, 331 tasi jarayonda, koʻrib chiqilmoqda. Kelib tushgan arizalar mazmuni – moddiy yordam, ishga joylashish va tiklanish, davolanish, mehnat munozaralari, oylik maosh, xizmat uy-joylari bilan ta’minlanish, texnik xizmatlar, yer kadastri, transport muammolari va hakozo murojatlardan iborat.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 1 квартал 2021 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за I квартал 2021 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 112,7 %,
- в сопоставимых ценах –на 101,1 %.
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2020 года составил 98,5 %.
Выпуск катодной меди составил 101,4 %, в том числе из собственного сырья 100,5 %, цинка металлического 103,2 %, в т.ч. из собственного сырья 104,1 %, серной кислоты 105,9 %, аффинированного золота 102,4 % и аффинированного серебра 100,2 %, портланцемента 80,6 %.
За первый квартал 2021 года осуществлен экспорт на сумму 230, 9 млн долларов США, прогнозный показатель выполнен на 162,5%.
За первый квартал 2021 года фактически освоено инвестиций на сумму 84,1 млн долл. (103,6 %) в том числе за счет:
• собственных средств –71,1 млн долл.;
• прямых иностранных кредитов – 13,1 млн долл.
За первую четверть 2021 года выпуск локализованной продукции по 56 проектам составил 43,1 млрд сумов или 134,7 % к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за первый квартал 2021 года составит 185,3 млрд сум или 6,2 %, в том числе производственная себестоимость – 54,2 млрд сум или 1,8 %.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.04.2021 г. составит 979,3 млрд сумов, в том числе просроченная задолженность 147,6 млрд сумов, кредиторская задолженность – 2681,6 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 1719 человек, в том числе с отрывом от производства – 203 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 400 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 415 человек, в том числе с отрывом от производства – 55 человек.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с десятью ВУЗами в Республики Узбекистан и Алмалыкским филиалом НИТУ «МИСиС» Российской Федерации по подготовке специалистов с высшим образованием.
В настоящее время общее количество студентов составляет 432, из них 90 студентов обучаются на дневном и 342 студента – на заочном и вечернем отделениях вузов. В том числе в:
• Алмалыкском филиале Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова – 279 человек;
• Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова – 18 человек;
• Ташкентском государственном экономическомуниверситете – 19 человек;
• Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий – 2 человека;
• Ташкентском государственном транспортном университете – 8 человек;
• Ташкентском химико-технологическом институте – 1 человек;
• Ташкентском архитектурно-строительном институте – 5 человек;
• Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека – 6 человек;
• Джизакском филиале Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека – 2 человека;
• Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС» – 11 человек;
• Национальном исследовательском технологическом университете «МИСиС» – 81 чел.
Также в Высшей школе бизнеса и предпринимательства Республики Узбекистан обучается 1 студент
Расходы на подготовку специалистов в высших учебных заведениях в марте составили 260,2 млн сумов.
По состоянию на март 2021 года 326 слушателей краткосрочных курсов завершили учебно-теоретические занятия по 11 направлениям. Специалистами учебного центра АО «Алмалыкский ГМК» совместно с сотрудниками Алмалыкского горно-металлургического колледжа и Алмалыкской городской профессиональной школы с 12 по 18 марта в учебном центре АГМК с участием членов комиссии были организованы теоретические экзамены для 184 слушателей краткосрочных учебных курсов.
Производственную практику в структурных подразделениях АО «Алмалыкский ГМК» проходят в общей сложности 272 слушателя краткосрочных курсов переподготовки по рабочим профессиям. Также создана электронный список 610 граждан, изъявивших желание обучаться на краткосрочных курсах.
Всего за отчетный период трудоустроено 331 человек, в том числе 199 выпускников колледжей, 88 выпускников высших учебных заведений и 44 человека без высшего образования.
В течение всего периода проводится работа по внедрению системы отчетности и организации контроля исполнения документов в установленные сроки, изучению хода исполнений Законов, актов Президента Республики Узбекистан и Правительственных решений на местах. Согласно плану работы комбината составляются протоколы с оформлением аналитических справок.
За первый квартал 2021 года зарегистрировано всего 219 актов, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 44 (указов – 2, постановлений – 7, распоряжений – 1, протоколов – 4, поручений Администрации Президента – 30);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 175 (постановлений – 20, распоряжений – 5, протоколов – 25, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 85, поручений секретариатов Кабинета Министров – 40).
За 2020 год принято 2752 обращений. По результатам рассмотрения по 2676 заявлениям приняты меры, 21 заявление отклонено согласно требованиям законодательства, 66 заявлений на рассмотрении.