OKMKning 2022-yil yakunlari bo'yicha tahliliy ma'lumotnoma
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2022-yil yakuni boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlari 108,3 foizga bajarildi.
2021-yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti o‘sish sur'ati 96,2 % ni tashkil etdi. O‘sish suratining pasayishiga Qizilqum fosforit kompleksining va Sement zavodlarining “Olmalik KMK” AJ tasarrufidan chiqarilishi, shuningdek yanvar oyidagi “Blekaut” sabab bo‘ldi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 foizga, shu jumladan 99,4 foizga o‘z xom ashyosidan, metalli rux 100,1 foizga, shu jumladan 104,8 foiz o‘z xom ashyosidan, 103,4 foizga sulfat kislotasi, 100,3 foizga affinajli oltin va 100,3 foizga affinajli kumushni tashkil etdi.
2022-yil yakuni boʻyicha 946,7 mln.doll. (110,7 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-dekabrdagi PQ-72 sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq 2022-yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 766,0 mln. dollarlik investitsiya o‘zlashtirilishni mo‘ljallangan.
2022-yil yakunlari boʻyicha 788,8 mln. dollar (102,7%) miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi, shu jumladan:
• korxonaning o‘z mablag‘lari hisobidan – 473,8 mln. doll.
• to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy kreditlar – 315,0 mln. doll.
O‘zbekiston Respublikasi  Prezidentining qarori 2022-yil 24-yanvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022-yil 31-yanvardagi 94-sonli buyrug‘iga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2022-yilda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 236,9 mlrd. so‘mlik 108 ta loyihani amalga oshirishi ko‘zda tutilgan.
2022-yil yakunlari boʻyicha 108 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 334,1 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 141,0 foizni tashkil etdi.
2022-yil yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 335,7 mlrd. so‘mni yoki 3,0 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 203,1 mlrd. so‘m yoki 1,8 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to‘lovlarini kamayishini ta'minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2023-yil 1-yanvar holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 10 063,2 mlrd. so‘mni, shu jumladan muddati o‘tgan qarzlari 88,2 mlrd. so‘mni, kreditorlik qarzlari 1 702,1 mlrd. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 6222 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari holda 1441 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o‘zlashtirish bo‘yicha 2052 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha 1957 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 760 nafar kishi o‘qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O‘zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o‘quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy ma'lumotli mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 272 tani tashkil etmoqda, bundan 39 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 233 ta talaba sirtqi va kechki bo‘limlarida ta'lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 1198 nafar, jumladan kollej bitiruvchilarining 625 nafari, oliy ta'lim bitiruvchilari 367 nafar va ma'lumotsiz 206 nafar kishi ish bilan ta'minlandi.
Yil davomida O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o‘rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlar va topshiriqlar ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2022-yil yakuni bo‘yicha jami 1031 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 171 ta – (11 ta Farmon, 34 ta Qaror, 2 ta Farmoyish, 26 ta Bayon, 98 ta topshiriq);
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 857 ta (42 ta Qaror, 16 Farmoyish, 92 ta Bayon, Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 349 ta, kotibiyat topshiriqlari – 358 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab ko‘rib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo‘limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
2022-yil davomida “Olmaliq KMK” AJga jismoniy va yuridik shaxslardan 3811 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 3714 ta ariza o‘z muddatida ko‘rib chiqilgan, 97 tasi ko‘rilish jarayonida.

+998 71 619 23 33Chairman of the Board of “Almalyk MMC” JSC – Khursanov Abdulla Khalmuradovich.
During the implementation of the most important priorities of the socio-economic development program, the team of “Almalyk MMC” JSC has achieved the production of the following products on outcomes of 2022:
- 108.3 percent of current prices were fulfilled.
The growth rate of goods at comparable prices for the corresponding period of 2021 amounted to 96.2 percent. Taking Kyzylkum phosphorite complex and Cement factory from the balance of “Almalyk MMC” JSC as well as “Blackout” which happened on January caused to the drop of growth rate.
Production of the copper cathode amounted to 100 percent, including 99,4 percent from its raw material, metallic zinc amounted to 100,1 percent, including 104,8 percent from its raw material, sulfuric acid amounted to 103,4 percent, refined gold amounted to 100,3 percent and refined silver amounted to
100,3 percent.
As per the end of 2022 year the products in the amount of 946,7 million US dollar (110,7 %) has been exported.
In accordance with the resolution “On measures to implement the Investment Program of the Republic of Uzbekistan for 2022-2026 years” PQ-72 dated December 30, 2021 of the President of the Republic of Uzbekistan, it is designed to involve the investment in the amount of 766.0 mln US dollars for 2022 for increasing the production power of “Almalyk MMC” JSC and recycling the raw materails.
The investments in the amount of 788.8 million US dollars (102.7 percent) has been involved on outcomes of 2022, including:
473.8 million US dollars – from own resources of the company
315.0 million US dollars – from direct foreign investments.
In accordance with the resolution “On measures to create an effective system of development of production and expansion of industrial cooperation in the republic” No 99 dated January 24, 2022 of the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan and according to the order No 94 dated January 31, 2022 of the Chairman of the Board of “Almalyk MMC” JSC, it is intended to implement 108 projects in the amount of 236.9 billion sum within the framework of localization program of “Almalyk MMC” JSC in 2022.
According to the outcomes of 2022 the indicators of the localized products based on 108 projects amounted to 334,1 billion sum or 141.0 percent with respect to the forecast.
A set of organizational and technical measures to reduce production costs for 2022 has been developed, in which it is planned to reduce the production expenses to 328,0 billion sum or 3.0 percent.
The result expected from the implementation of activities on reducing the production expenses in 2022 amounted to
335,7 billion sum or 3.0 percent 3,0, including production prime cost amounted to 203,1 billion sum or 1.8 percent.
Measures are being taken to improve management, strengthen the financial and economic situation, and ensure the reduction of receivables and payables at the combine.
As of January 1, 2023 the debtor indebtedness of the combine are expected to be amounted to 10 063,2 billion sum, including expired debts are expected to be amounted to 88,2 billion sum, credit debts are expected to be amounted to 1 702,1 billion sum.
There is no indebtedness to the budget or salary.
According to the program of technical training of workers 6222 employees have been re-trained including 1441 employees have been educated, 2052 employees have passed requalification and taking the secondary education, 1957 employees have been educated for increasing the skills of managers and specialists, as well as 760 employees have been educated out of the production.
“Almalyk MMC” JSC is cooperating with 10 higher educational institutions of the Republic of Uzbekistan and “MISiS” university of MTTU of Russian Federation and its branches for preparing the specialists.
Presently the number of the students are 272, out of this, 39 students are studing during the day time in the higher educational institutions and 233 students are studying in extramural education and night time.
During the reporting period total 1198 students including 325 colleage graduators, 367 university graduators and 206 students without higher education have been provided with the job places.
In order to fulfill the tasks of higher organizations on time, to improve the system of control of executive discipline, the Service for controlling the fulfillment of the tasks of higher organizations in the Executive administration of “Almalyk MMC” JSC and the process of systematic and critical analyze of the discipline has been established.
During the year, during the study of the implementation of the Laws of the Republic of Uzbekistan, the documents of the President of the Republic of Uzbekistan and the implementation of government decisions, the implementation of the reporting system and the organization of control over the execution of documents are being carried out. Based on the work plan of the combine, analytical reports are being prepared and reports are being drawn up.
Systematic work is being carried out on the critical analysis of the execution of decisions, the identification of shortcomings and the development of specific measures to eliminate them.
1031 pieces of the document have been accepted as per the end of 2022, including:
Documents and orders of the President of the Republic of Uzbekistan are 171 pieces (11 pieces of Decrees, 34 pieces of resolution, 2 pieces of order, 26 pieces of protocol and 98 pieces of tasks);
Documents and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan are 857 pieces (42 pieces of resolution, 16 pieces of decree, 92 pieces of protocol, orders of he Primer minister, his deputies and advisors are 349 pieces, tasks of the secretary are 358 pieces).
In order to conduct an open dialogue with citizens, carefully consider the received appeals, and make a clear decision, the Service for controlling and processing the application of the individuals has been organized in the executive administration of “Almalyk MMC” JSC. A daily reception is organized in the department.
During 2022 3811 individuals and legal entities applied to “Almalyk MMC” JSC. From this 3714 pieces of application have timely been reviewed, 97 pieces of applications are in process.
The meaning of received application is rendering material assistance, employment and rehabilitation, treatment, labor disputes, monthly salary, provision of service housing, technical services, land cadastre, transport problems and other appeals.