OKMKning 2022-yil yakunlari bo'yicha tahliliy ma'lumotnoma
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2022-yil yakuni boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlari 108,3 foizga bajarildi.
2021-yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti o‘sish sur'ati 96,2 % ni tashkil etdi. O‘sish suratining pasayishiga Qizilqum fosforit kompleksining va Sement zavodlarining “Olmalik KMK” AJ tasarrufidan chiqarilishi, shuningdek yanvar oyidagi “Blekaut” sabab bo‘ldi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 foizga, shu jumladan 99,4 foizga o‘z xom ashyosidan, metalli rux 100,1 foizga, shu jumladan 104,8 foiz o‘z xom ashyosidan, 103,4 foizga sulfat kislotasi, 100,3 foizga affinajli oltin va 100,3 foizga affinajli kumushni tashkil etdi.
2022-yil yakuni boʻyicha 946,7 mln.doll. (110,7 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30-dekabrdagi PQ-72 sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq 2022-yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 766,0 mln. dollarlik investitsiya o‘zlashtirilishni mo‘ljallangan.
2022-yil yakunlari boʻyicha 788,8 mln. dollar (102,7%) miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi, shu jumladan:
• korxonaning o‘z mablag‘lari hisobidan – 473,8 mln. doll.
• to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy kreditlar – 315,0 mln. doll.
O‘zbekiston Respublikasi  Prezidentining qarori 2022-yil 24-yanvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022-yil 31-yanvardagi 94-sonli buyrug‘iga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2022-yilda mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 236,9 mlrd. so‘mlik 108 ta loyihani amalga oshirishi ko‘zda tutilgan.
2022-yil yakunlari boʻyicha 108 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 334,1 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 141,0 foizni tashkil etdi.
2022-yil yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 335,7 mlrd. so‘mni yoki 3,0 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi 203,1 mlrd. so‘m yoki 1,8 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to‘lovlarini kamayishini ta'minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2023-yil 1-yanvar holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 10 063,2 mlrd. so‘mni, shu jumladan muddati o‘tgan qarzlari 88,2 mlrd. so‘mni, kreditorlik qarzlari 1 702,1 mlrd. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 6222 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari holda 1441 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o‘zlashtirish bo‘yicha 2052 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha 1957 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 760 nafar kishi o‘qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O‘zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o‘quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy ma'lumotli mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 272 tani tashkil etmoqda, bundan 39 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 233 ta talaba sirtqi va kechki bo‘limlarida ta'lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 1198 nafar, jumladan kollej bitiruvchilarining 625 nafari, oliy ta'lim bitiruvchilari 367 nafar va ma'lumotsiz 206 nafar kishi ish bilan ta'minlandi.
Yil davomida O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o‘rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlar va topshiriqlar ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2022-yil yakuni bo‘yicha jami 1031 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 171 ta – (11 ta Farmon, 34 ta Qaror, 2 ta Farmoyish, 26 ta Bayon, 98 ta topshiriq);
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 857 ta (42 ta Qaror, 16 Farmoyish, 92 ta Bayon, Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 349 ta, kotibiyat topshiriqlari – 358 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab ko‘rib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo‘limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
2022-yil davomida “Olmaliq KMK” AJga jismoniy va yuridik shaxslardan 3811 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 3714 ta ariza o‘z muddatida ko‘rib chiqilgan, 97 tasi ko‘rilish jarayonida.

+998 71 619 23 33Председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» – Хурсанов Абдулла Халмурадович.
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за 2022 год обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 108,3%,
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2021 года составил 96,2%. Причиной падения темпов роста служат выход из состава АО «Алмалыкский ГМК» Кызылкумского фосфоритного комплекса и цементных заводов, а также январский «блэкаут».
Выпуск катодной меди составил 100,0%, в том числе из собственного сырья 99,4%, цинка металлического 100,1%, в т.ч. из собственного сырья 104,8%, серной кислоты 103,4%, аффинированного золота 100,3% и аффинированного серебра 100,3%.
За 2022 год прогнозный показатель по экспорту продукции выполнен на 110,7%, зарубежным потребителям поставлено продукции на сумму 946,7 млн долларов США.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № ПП-72 «Об утверждении инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами» на 2022 год было предусмотрено освоение инвестиций на сумму 766,0 млн долларов США в целях повышения производственной мощности АО «Алмалыкский ГМК» и переработки сырья.
По итогам 2022 года освоено инвестиций на сумму 788,8 млн долларов США (102,7%), в том числе из:
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 января 2022 года № 99 «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в республике» и приказом председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» от 31 января 2022 года №94 АГМК в рамках Программы локализации в 2022 году было запланировано реализовать 108 проектов на сумму 236,9 млрд сумов. По итогам 2022 года выпуск локализованной продукции составил 334,1 млрд сумов или 141,0% к прогнозу.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2022 год, предусматривающий сокращение затрат в этом направлении на 328,0 млрд сумов или 3,0%.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за отчетный период составит 335,7 млрд сумов или 3,0%, в том числе производственная себестоимость – 203,1 млрд сумов или 1,8 %.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.01.2023 г. составит 10 063,2 млрд сумов, в том числе просроченная задолженность 88,2 млрд сумов, кредиторская задолженность – 1 702,1 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 6 222 человека, в том числе с отрывом от производства – 1 441 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 2 052 человека, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 1 957 человек, в том числе с отрывом от производства – 760 человек.
АО «Алмалыкский ГМК» сотрудничает с десятью вузами Республики Узбекистан и Алмалыкским филиалом НИТУ «МИСиС» Российской Федерации в сфере подготовки специалистов с высшим образованием.
В настоящее время общее количество студентов составляет 272, из них 39 студентов обучаются на дневном и 233 студента – на заочном и вечернем отделениях вузов.
Всего за отчетный период трудоустроено 1 198 человек, в том числе 625 выпускников колледжей, 367 выпускников высших учебных заведений и 206 человек без высшего образования.
За 2022 год зарегистрировано всего 1 031 актов, в том числе:
За 2022 год принято 3 811 обращений. 3 714 из них своевременно рассмотрены, 97 – находятся на рассмотрении.
Характер заявлений – оказание материальной помощи, трудоустройство, восстановление на работу, лечение, коммунальные услуги, перевод в другие подразделения комбината, транспортные проблемы и другие.