“Olmaliq KMK” AJning 2023 yil I chorak yakuni boʻyicha tahliliy ma’lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yoʻnalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2023 yil yanvar-mart yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish koʻrsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –102,3%.
2022 yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti oʻsish sur’ati 92,3 % ni tashkil etdi.
Mis katodini ishlab chiqarish 94,5 %, shu jumladan 90,5 % oʻz xom ashyosidan, metalli rux 70,1 %, shu jumladan 102,4%  oʻz xom ashyosidan, 84,8% sulfat kislotani, 100,1 % affinajli oltin va 100,5 % affinajli kumushni tashkil etdi.
2023 yil yanvar-mart oylari yakuni boʻyicha 100,3 % ga mahsulotlar eksportga sotildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30 dekabrdagi PQ-72 sonli “Oʻzbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga moʻljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 dekabrdagi 459 sonli qarori 3-ilovasiga muvofiq 2023 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 1106,7 mln. dollarlik investitsiya oʻzlashtirilishni moʻljallangan.
2023 yil yanvar-mart oylari yakunlari boʻyicha 111,8 mln. dollar (124,8%) miqdorida investitsiyalar oʻzlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning oʻz mablagʻlari hisobidan – 8,8 mln. doll.
toʻgʻridan toʻgʻri xorijiy kreditlar – 103,0 mln. doll.
Oʻzbekiston Respublikasi  Prezidentining qarori 2022 yil 24 anvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari toʻgʻrisida” gi qaroriga muvofiq va “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining 2022 yil 31 yanvardagi 94-sonli buyrugʻiga asosan “Olmaliq KMK” AJ 2023 yilda mahalliylashtirish dasturi boʻyicha 332,6 mlrd. soʻmlik 137 ta loyihani amalga oshirishi koʻzda tutilgan.
2023 yil yanvar-mart oylari yakunlari boʻyicha 117 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar koʻrsatkichi 83,1 mlrd. soʻmni yoki prognozga nisbatan 120,7 foizni tashkil etdi.
2023 yilga moʻljallangan ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish boʻyicha tashkiliy-texnik chora-tadbirlar kompleksi ishlab chiqilgan boʻlib, unda ishlab chiqarish xarajatlarini 377,5 mlrd. soʻmga yoki 3,2 foizga qisqartirish koʻzda tutilgan.
2023 yil yanvar-mart yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 153,7 mlrd. soʻmni yoki 5,5 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi  98,7 mlrd. soʻm yoki 3,6 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
2023 yil 1 aprel oyi xolatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 7346,2 mlrd. soʻmni, kreditorlik qarzlari 1951,3 mlrd. soʻmni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 1546 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari xolda 188 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni oʻzlashtirish boʻyicha 620 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash boʻyicha 528 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 201 nafar kishi oʻqitildi.
“Olmaliq KMK” AJ Oʻzbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy oʻquv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy maʻlumotli mutaxassislar tayyorlash boʻyicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 205 tani tashkil etmoqda, bundan 28 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 177 ta talaba sirtqi va kechki boʻlimlarida ta’lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 211 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 84 nafari, oliy ta’lim bitiruvchilari 85 nafar va ma’lumotsiz 42 nafar kishi ish bilan ta’minlandi.
2023 yil yanvar-mart oylari yakuni boʻyicha jami 145 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 24 ta – (7 ta qaror, 1 ta farmoyish, 9 ta bayon, 7 ta topshiriq);
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 121 ta (4 ta qaror, 5 farmoyish, 17 ta bayon, Bosh vazir, uning oʻrinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 59 ta, kotibiyat topshiriqlari – 36 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab koʻrib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojaatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Boʻlimda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
2023 yil yanvar-mart oylari davomida “Olmaliq KMK” AJga jismoniy va yuridik shaxslardan 1233 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 1171 ta ariza oʻz muddatida koʻrib chiqilgan, 62 tasi oʻrganib chiqilmoqda.

Аналитическая записка по итогам работы АО «Алмалыкский ГМК» за 1 квартал 2023 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за первый квартал 2023 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 102,3%,
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2022 года составил 94,5%.
Выпуск катодной меди составил 94,5%, в том числе из собственного сырья 90,6%, цинка металлического 70,1%, в т. ч. из собственного сырья 102,4%, серной кислоты 84,8%, аффинированного золота 100,1% и аффинированного серебра 100,5%.
За январь-март 2023 года прогноз по экспорту выполнен на 100,3%.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № ПП-72 «Об утверждении инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами», а также 3 приложением постановления №459 от 28 декабря 2022 года по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются инвестиционные проекты на 2023 год, направленные на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 1 106,7 млн долларов США.
За январь-март 2023 года освоено инвестиций на сумму 111,8 млн долларов США (124,8%), в том числе за счет:
собственных средств предприятия – 8,8 млн долл.;
прямых иностранных кредитов – 103,0 млн долл.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 января 2022 года № ПП-99 «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в республике», а также на основании приказа председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» №94 от 31 января 2022 года на АГМК в 2023 году предусмотрена реализация 137 проектов на общую сумму 332,6 млрд сумов.
За отчетный период выпуск локализованной продукции по 117 проектам составил 83,1 млрд сумов или 120,7% к прогнозу.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за отчетный период 2023 года составит 153,7 млрд сумов или 5,5%, в том числе производственная себестоимость – 98,7 млрд сумов или 3,6%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 1 апреля 2023 года составит 7 346,2 млрд сумов, кредиторская задолженность – 1 951,3 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 1 546 человек, в том числе с отрывом от производства – 188 человек, переподготовку и освоение второй профессии – 620 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 528 человек, в том числе с отрывом от производства – 201 человека.
В настоящее время общее количество студентов составляет 205, из них 28 студентов обучаются на дневном и 177 студентов – на заочном и вечернем отделениях вузов.
Всего за отчетный период трудоустроено 211 человек, в том числе 84 выпускника колледжей, 85 выпускников высших учебных заведений и 42 человека без высшего образования.
За январь-март 2023 года зарегистрировано всего 145 актов, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 24 (постановлений – 7, распоряжений – 1, протоколов – 9, поручений Администрации Президента – 7);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 121 (постановлений – 4, распоряжений – 5, протоколов – 17, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 59, поручений секретариатов Кабинета Министров – 36).
За январь-март 2023 года от физических и юридических лиц на АГМК поступило 1 233 обращений. 1 171 из них рассмотрены своевременно, 62 –  находятся в процессе рассмотрения.
Характер поступивших обращений – оказание материальной помощи, трудоустройство и восстановление на работу, заработная плата, транспортные проблемы и другие.