OKMKning 2022 yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha tahliliy ma'lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2022-yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –120,4 ga.
2021-yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti o‘sish sur'ati 97,8 % ni tashkil etdi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 %, shu jumladan 97,9 %, o‘z xom ashyosidan,   metalli rux 100,0 %, shu jumladan 100,0 % o‘z xom ashyosidan, 106,0 % sulfat kislotasi, 100,2 % affinajli oltin va 100,4 % affinajli kumush, 71,8 % portlandsementni tashkil etdi.
2022-yil I yarim yillik yakuni boʻyicha 452,0 mln.doll. (144,1 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30 dekabrdagi PQ-72 sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi karroriga muvofiq 2022 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 766,0 mln. dollarlik investisiya o‘zlashtirilishni mo‘ljallagan, shu jumladan oʻzlashtirish prognozi:
korxonaning o‘z mablag‘lari ӽisobidan – 12,4 mln.doll.;
2022 yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha 139,5 mln. dollar (101,0 %) miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning o‘z mablag‘lari xisobidan – 139,5 mln. doll.
O‘zbekiston Respublikasi Prezentining 2022-yil 24-yanvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2022-yilda 208,7 mlrd. so‘mlik 97 ta loyihani amalga oshirishi ko‘zda tutilgan.
2022-yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha 100 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 139,1 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 125,5 foizni tashkil etdi.
2022-yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 290,1 mlrd. so‘mni yoki 5,4 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi  175,6 mlrd. so‘m yoki 3,3 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to‘lovlarini kamayishini ta'minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2022-yil 1-iyul holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 4519,4 mlrd. so‘mni, shu jumladan muddati o‘tgan qarzlari 95,7 mlrd. so‘mni, kreditorlik qarzlari 6549,7 mlrd. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 3274 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari xolda 853 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o‘zlashtirish bo‘yicha 1118 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha 1012 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 402 nafar kishi o‘qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O‘zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o‘quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy ma'lumotli mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 290 tani tashkil etmoqda, bundan 48 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 242 ta talaba sirtqi va kechki bo‘limlarida ta'lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 570 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 303 nafari, oliy ta'lim bitiruvchilari 180 nafar va ma'lumotsiz 87 nafar kishi ish bilan ta'minlandi.
Yil davomida O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti xujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o‘rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlar ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2022 yil yanvar-iyun yakuni bo‘yicha jami 490 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 70 ta – (6 ta Farmon, 14 ta qaror, 1 ta farmoyish, 13 ta bayon, 36 ta topshiriq);
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 418 ta (21 ta qaror, 10 farmoyish, 48 ta bayon, Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 162 ta, kotibiyat topshiriqlari – 177 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab ko‘rib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo‘limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
2022-yilning yanvar-iyun oylari davomida “Olmaliq KMK” AJga jismoniy va yuridik shaxslardan 1639 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 897 ta ariza ko‘rib chiqilgan, 687 tasi ko‘rilish jarayonida, 32 ta ariza takroran kelib tushgan.

Analytical note on the progress of work in the 1st half 2022 at Almalyk MMC
Fulfilling the most important priorities of the socio-economic development program, the staff of JSC Almalyk MMC for the first half 2022 ensured the production of marketable products:
• in current prices - by 120.4%,
The growth rate of commercial output in comparable prices compared to the corresponding period of 2021 amounted to 97.8%.
Production of cathode copper amounted to 100.0%, including from own raw materials 97.9%, metallic zinc 100.0%, including from own raw materials 100.0%, sulfuric acid 106.0%, refined gold 100.2% and refined silver 100.4%, Portland cement 71.8%.
In the first half 2022, products were sold for export in the amount 452.0 million US dollars, the forecast indicator was fulfilled by 144.1%.
In accordance with No.PP-72  Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 30, 2021 “Regarding approval of the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2022-2026 and introduction of new approaches and mechanisms for managing investment projects”, investment projects for 2022 are being implemented at Almalyk MMC JSC, aimed at increasing the capacity for mining and processing of raw materials with the development of capital investments in the amount  USD 766.0 million, including through:
• own funds of the enterprise - 12.4 million US dollars;
For the first half 2022, investments in the amount USD 139.5 million (101.0%) were disbursed, including through:
• own funds of the enterprise - 139.5 million US dollars.
In accordance with No.PP-99 Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 24, 2022 “Regarding measures to create an effective system for the development of production and expansion of industrial cooperation in the republic”, Almalyk MMC JSC provides for the implementation of 97 projects in 2022 for a total 208,7 billion UZS
For the first half 2022, the output of localized products for 100 projects amounted to 139.1 billion UZS, or 125.5% of the forecast.
A set of organizational and technical measures has been developed to reduce production costs for 2022, which provides for a reduction in production costs by 328.0 billion UZS or 3.0%.
The expected result from the implementation of a set of measures to reduce production costs for the reporting period 2022 will be 290.1 billion UZS or 5.4%, including production costs - 175.6 billion UZS or 3.3%.
The plant is taking measures to improve management, strengthen financial and economic situation and monitor the reduction of receivables and payables.
Expected receivables as of 01.07.2022 will amount to 4,519.4 billion UZS, including overdue debt 95.7 billion UZS, accounts payable - 6,549.7 billion UZS.
In accordance with the program for technical training of employees, 3,274 people were trained to improve the skills of workers, including 853 passed the off-site training, 1,118 people were retrained and mastered a second profession, and 1.012 people were trained and retrained as managers and specialists, including off-site training - 402 people.
JSC "Almalyk MMC" cooperates with 10 universities in the Republic of Uzbekistan and the Almalyk branch of NRTU "Moscow Institute of Steel and Alloys", Russian Federation to train specialists with higher education.
At present, the total number of students is 290, including 48 students study full-time and 242 students study part-time and evening departments of universities.
In total 570 people were employed during the reporting period, including 303 college graduates, 180 university graduates and 87 people without higher education.
For the purpose of timely execution of instructions from higher authorities, improvement of the performance discipline, control system, a service for monitoring the execution of instructions from higher organizations was established as part of the Executive Office of Almalyk MMC JSC and a procedure for systematic and critical analysis of the state of performance discipline was established.
During the entire period, work is being carried out to introduce a reporting system and organize control over the execution of documents on time, to study the progress in the implementation of Laws, decrees of the President of the Republic of Uzbekistan and Government decisions at local level. According to the Action plan of the plant, summary records are being developed with the execution of analytical reports.
Systematic work is being carried out to critically analyze the implementation of our own decisions, identify shortcomings and develop specific measures to eliminate them.
In the first half 2022, in total 490 acts have been registered, including:
• acts and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan - 70 (decrees - 6, resolutions - 14, orders - 1, protocols - 13, instructions of the Presidential Administration - 36);
• acts and instructions of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan - 418 (resolutions - 21, orders - 10, protocols - 48, instructions of Prime Minister, its deputies and advisers - 162, orders of the Secretariats of the Cabinet of Ministers - 177).
To ensure an open dialogue with citizens, thorough consideration and resolution of appeals, a Service for Control and Coordination of Work with Appeals from Individuals and Legal Entities was established at the plant. Daily appointments are organized.
In January-June 2022, 1,639 applications were received from individuals and legal entities; 897 appeals have been considered, 687 are in the process of consideration, 32 appeals have been received again.
The nature of the appeals received is provision of financial assistance, employment and reinstatement, treatment, wages, transport problems, and others.