OKMKning 2022 yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha tahliliy ma'lumotnomasi
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvor yo‘nalishlarini bajarish davomida “Olmaliq KMK” AJ jamoasi 2022-yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha quyidagi tovar mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga erishdi:
- amaldagi narxlarda –120,4 ga.
2021-yilning mos davriga solishtirma narxlarda tovar mahsuloti o‘sish sur'ati 97,8 % ni tashkil etdi.
Mis katodini ishlab chiqarish 100,0 %, shu jumladan 97,9 %, o‘z xom ashyosidan,   metalli rux 100,0 %, shu jumladan 100,0 % o‘z xom ashyosidan, 106,0 % sulfat kislotasi, 100,2 % affinajli oltin va 100,4 % affinajli kumush, 71,8 % portlandsementni tashkil etdi.
2022-yil I yarim yillik yakuni boʻyicha 452,0 mln.doll. (144,1 %) miqdorida mahsulotlar eksportga sotildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 30 dekabrdagi PQ-72 sonli “O‘zbekiston Respublikasining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi karroriga muvofiq 2022 yilga “Olmaliq KMK” AJ  ishlab chiqarish quvvatini oshirish va xom ashyoni qayta ishlash uchun 766,0 mln. dollarlik investisiya o‘zlashtirilishni mo‘ljallagan, shu jumladan oʻzlashtirish prognozi:
korxonaning o‘z mablag‘lari ӽisobidan – 12,4 mln.doll.;
2022 yil yanvar-iyun yakunlari boʻyicha 139,5 mln. dollar (101,0 %) miqdorida investitsiyalar o‘zlashtirildi, shu jumladan:
korxonaning o‘z mablag‘lari xisobidan – 139,5 mln. doll.
O‘zbekiston Respublikasi Prezentining 2022-yil 24-yanvardagi 99-sonli “Respublikada ishlab chiqarishni rivojlantirish va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishning samarali tizimini yaratish chora tadbirlari to‘g‘risida” gi qaroriga muvofiq “Olmaliq KMK” AJ 2022-yilda 208,7 mlrd. so‘mlik 97 ta loyihani amalga oshirishi ko‘zda tutilgan.
2022-yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha 100 ta loyiha asosida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichi 139,1 mlrd. so‘mni yoki prognozga nisbatan 125,5 foizni tashkil etdi.
2022-yil I yarim yillik yakunlari boʻyicha ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish chora-tadbirlari kompleksini amalga oshirishdan kutilayotgan natija 290,1 mlrd. so‘mni yoki 5,4 foizni, shu jumladan ishlab chiqarish tannarxi  175,6 mlrd. so‘m yoki 3,3 foizni tashkil etishi kutilmoqda.
Kombinatda boshqaruvni takomillashtirish, moliyaviy-iqtisodiy ahvolni mustahkamlash, debitorlik va kreditorlik to‘lovlarini kamayishini ta'minlash tadbirlari amalga oshirilib kelinadi.
2022-yil 1-iyul holatiga kombinatning kutilayotgan debitorlik qarzlari 4519,4 mlrd. so‘mni, shu jumladan muddati o‘tgan qarzlari 95,7 mlrd. so‘mni, kreditorlik qarzlari 6549,7 mlrd. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.
Ishchi-hodimlarni texnik tayyorlash dasturiga muvofiq kadrlarning malakasini oshirish uchun 3274 nafar, shu jumladan, ishlab  chiqarishdan tashqari xolda 853 nafar, qayta tayyorlash va ikkinchi mutaxassislikni o‘zlashtirish bo‘yicha 1118 nafar, rahbar va mutaxassislarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash bo‘yicha 1012 nafar, shu jumladan, ishlab chiqarishdan tashqari 402 nafar kishi o‘qitildi.
“Olmaliq KMK” AJ O‘zbekiston Respublikasidagi 10 ta oliy o‘quv yurti va Rossiya Federatsiyasining MTTU “MISiS” universiteti va filiallari bilan oliy ma'lumotli mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni olib boradi.
Hozirgi kunda umumiy talabalar soni 290 tani tashkil etmoqda, bundan 48 ta talaba OTMlarning kunduzgi va 242 ta talaba sirtqi va kechki bo‘limlarida ta'lim olmoqda.
Hisobot davrida jami 570 nafar, jumladan kollej bitiruvchilari 303 nafari, oliy ta'lim bitiruvchilari 180 nafar va ma'lumotsiz 87 nafar kishi ish bilan ta'minlandi.
Yil davomida O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti xujjatlari va hukumat qarorlarining joylardagi ijrosini o‘rganish ishlari amalga oshirish mobaynida hisobot tizimini joriy etish va belgilangan muddatlarda hujjatlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish ishlari olib borilmoqda. Kombinatning ish rejasiga asosan analitik hisobotlar tayyorlanib bayonnomalar tuzib borilmoqda.
Qarorlar ijrosini tanqidiy tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2022 yil yanvar-iyun yakuni bo‘yicha jami 490 ta hujjat kirim qilingan, shu jumladan:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hujjatlari va topshiriqlari 70 ta – (6 ta Farmon, 14 ta qaror, 1 ta farmoyish, 13 ta bayon, 36 ta topshiriq);
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hujjatlari va topshiriqlari 418 ta (21 ta qaror, 10 farmoyish, 48 ta bayon, Bosh vazir, uning o‘rinbosarlari va maslahatchilari topshiriqlari – 162 ta, kotibiyat topshiriqlari – 177 ta).
Fuqarolar bilan ochiq muloqot olib borish, tushgan murojaatlarni sinchiklab ko‘rib chiqib, aniq qaror qabul qilish maqsadida “Olmaliq KMK” AJ ijro apparatida yuridik va jismoniy shaxslarning murojatlarni nazorat qilish va ishlash xizmati joriy qilingan. Bo‘limda har kunlik doimiy qabul tashkil etilgan.
2022-yilning yanvar-iyun oylari davomida “Olmaliq KMK” AJga jismoniy va yuridik shaxslardan 1639 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 897 ta ariza ko‘rib chiqilgan, 687 tasi ko‘rilish jarayonida, 32 ta ariza takroran kelib tushgan.

Аналитическая записка по итогам работы АГМК за 1 полугодие 2022 года
Выполняя важнейшие приоритеты программы социально-экономического развития коллектив АО «Алмалыкский ГМК» за первое полугодие 2022 года обеспечил выпуск товарной продукции:
- в действующих ценах – на 120,4%,
Темп роста выпуска товарной продукции в сопоставимых ценах к соответствующему периоду 2021 года составил 97,8%.
Выпуск катодной меди составил 100,0%, в том числе из собственного сырья 97,9%, цинка металлического 100,0%, в т. ч. из собственного сырья 100,0%, серной кислоты 106,0%, аффинированного золота 100,2% и аффинированного серебра 100,4%, портландцемента 71,8%.
За первые шесть месяцев 2022 года реализовано на экспорт продукции на сумму 452,0 млн долларов США, прогнозный показатель по выполнен на 144,1%.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № ПП-72 «Об утверждении инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами» по АО «Алмалыкский ГМК» реализуются инвестиционные проекты на 2022 год, направленные на увеличение мощностей по добыче и переработке сырья с освоением капитальных вложений на сумму 766,0 млн долларов США, в том числе за счет:
собственных средств предприятия – 12,4 млн долл.;
За первое полугодие 2022 года освоено инвестиций на сумму 139,5 млн долл. (101,0%), в том числе за счет:
собственных средств предприятия – 139,5 млн долл.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 января 2022 года № ПП-99 «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в республике» в АО «Алмалыкский ГМК» в 2022 году предусмотрена реализация 97 проектов на общую сумму 208,7 млрд сумов
За первое полугодие 2022 года выпуск локализованной продукции по 100 проектам составил 139,1 млрд сумов или 125,5% к прогнозу.
Разработан Комплекс организационно-технических мероприятий по снижению затрат на производство продукции на 2022 год, предусматривающий сокращение затрат на производство на 328,0 млрд сумов или 3,0%.
Ожидаемый результат от выполнения комплекса мер по снижению затрат на производство за отчетный период 2022 года составит 290,1 млрд сумов или 5,4%, в том числе производственная себестоимость – 175,6 млрд сумов или 3,3%.
Ожидаемая дебиторская задолженность по состоянию на 01.07.2022 г. составит 4 519,4 млрд сумов, в том числе просроченная задолженность 95,7 млрд сумов, кредиторская задолженность – 6 549,7 млрд сумов.
В соответствии с программой по техническому обучению работников прошли обучение по повышению квалификации рабочих 3 274 человека, в том числе с отрывом от производства – 853 человека, переподготовку и освоение второй профессии – 1 118 человек, повышение квалификации и переподготовку руководителей и специалистов – 1 012 человек, в том числе с отрывом от производства – 402 человека.
В настоящее время общее количество студентов составляет 290, из них 48 студентов обучаются на дневном и 242 студента – на заочном и вечернем отделениях вузов.
Всего за отчетный период трудоустроено 570 человек, в том числе 303 выпускников колледжей, 180 выпускников высших учебных заведений и 87 человек без высшего образования.
За первое полугодие 2022 года зарегистрировано всего 490 актов, в том числе:
• актов и поручений Президента Республики Узбекистан – 70 (указов – 6, постановлений – 14, распоряжений – 1, протоколов – 13, поручений Администрации Президента – 36);
• актов и поручений Кабинета Министров Республики Узбекистан – 418 (постановлений – 21, распоряжений – 10, протоколов – 48, поручений Премьер-министра, их заместителей и советников – 162, поручений секретариатов Кабинета Министров – 177).
За январь-июнь 2022 года от физических и юридических лиц принято 1 639 обращений. 897 из них рассмотрены, 687 –  находятся в процессе рассмотрения, 32 обращения поступило повторно.
Характер поступивших обращений – оказание материальной помощи, трудоустройство и восстановление на работу, лечение, заработная плата, транспортные проблемы и другие.