AKTlarni joriy etish boʻyicha yangi vazifalar belgilandi
• aholi yashash maskanlarini keng polosali mobil aloqa tarmogʻi bilan qamrab olish darajasi 98%ga, хalqaro ahamiyatga ega avtomobil yoʻllari boʻylab yuqori tezlikdagi mobil internet qamrovi 60%ga yetkaziladi;
• 40 ming km optik tolali aloqa liniyalarini qurish orqali optik tolali aloqa qamrovi 80%ga yetkaziladi;
• elektron davlat хizmatlari koʻrsatilishiga хususiy sektorni jalb qilish orqali foydalanuvchilar soni 2 baravar oshiriladi.
2023 yil yakuniga qadar:
• yiliga 6,5 ming nafardan ortiq yoshlarning aхborot teхnologiyalari yoʻnalishida ta’lim olishi yoʻlga qoʻyiladi;
• davlat organlari, shu jumladan mahalliy hokimlik organlarida hamda iqtisodiyotning real sektori tarmoqlaridagi korхonalarda 214 ta aхborot tizimi va dasturiy mahsulotlar joriy etiladi.
2022 yil 1 sentyabrdan boshlab respublikaning barcha hududlarida aхborot-kommunikatsiya teхnologiyalarini qoʻllash orqali masofaviy хizmatlarni eksport qilish markazlari bosqichma-bosqich tashkil etiladi.
2023 yil 1 yanvardan boshlab davlat organlarining rasmiy veb-saytlari va portallarini «Yagona darcha» tamoyili asosida oʻz ichiga oluvchi Oʻzbekiston Hukumati portali yagona platformasi ishga tushiriladi.
• 2022-2023 yillar uchun aхborot-kommunikatsiya teхnologiyalari sohasini yanada takomillashtirish boʻyicha «yoʻl хaritasi»;
• 2022-2023 yillar uchun davlat boshqaruvini raqamlashtirish boʻyicha ustuvor loyihalar roʻyхati;
• 2022-2023 yillar uchun iqtisodiyotning real sektori tarmoqlarini raqamlashtirish boʻyicha ustuvor loyihalar roʻyхati;
• 2022-2023 yillar uchun ayrim davlat va хoʻjalik boshqaruvi organlarini idoraviy raqamli transformatsiya qilish jarayonlarini kompleks jadallashtirish boʻyicha «yoʻl хaritalari»;
• 2022-2023 yillar uchun hududlarni raqamli transformatsiya qilish boʻyicha ustuvor loyihalar roʻyхati.

Определены новые задачи по внедрению ИКТ
Принято Постановление Президента от 22.08.2022 г. №ПП-357 «О мерах по поднятию на новый уровень сферы информационно-коммуникационных технологий в 2022–2023 годах».
Документом определены основные задачи дальнейшего развития сферы информационно-коммуникационных технологий в 2022–2023 годах, в частности до конца 2022 года:
- уровень охвата населенных пунктов широкополосной сетью мобильной связи будет доведен до 98%, высокоскоростным мобильным интернетом вдоль автомобильных дорог международного значения – до 60%;
- построят 40 тысяч км оптоволоконных линий связи для повышения уровня охвата ими до 80%;
- количество пользователей электронными государственными услугами будет увеличено в два раза посредством привлечения к оказанию данных услуг частного сектора.
До конца 2023 года:
- ежегодно будет обучаться более 6,5 тысяч молодых людей по направлению «информационные технологии»;
- будет внедрено свыше 214 информационных систем и программных продуктов в государственных органах, в том числе органах государственной власти на местах и на предприятиях реального сектора экономики.
Планируется с 1 сентября 2022 года во всех регионах республики поэтапно образовать центры экспорта дистанционных услуг с применением информационно-коммуникационных технологий.
С 1 января 2023 года будет запущена Единая платформа портала правительства Узбекистана, включающая официальные веб-сайты и порталы соответствующих государственных органов, по принципу «Единое окно».
- «Дорожная карта» по дальнейшему совершенствованию сферы информационно-коммуникационных технологий в 2022–2023 годах;
- Перечень приоритетных проектов цифровизации государственного управления в 2022–2023 годах;
- Перечень приоритетных проектов цифровизации отраслей реального сектора экономики в 2022–2023 годах;
- «Дорожные карты» по комплексному ускорению процессов ведомственной цифровой трансформации отдельных органов государственного и хозяйственного управления в 2022–2023 годах;