Bu yil navroʻz bayrami qanday nishonlanadi
Prezident tomonidan 17.02.2022 yildagi “2022 yilgi Navroʻz umumхalq bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida”gi qaror imzolandi.
Navroʻz bayramini olib borilayotgan ulkan oʻzgarish va yangilanishlar jarayoniga uygʻun va hamohang tarzda, har tomonlama yuksak saviyada oʻtkazish maqsadida ushbu ayyom “Assalom, Navroʻz – yangilanish, mehr-oqibat va qadr-qimmat ayyomi!” degan bosh gʻoya asosida umumхalq sayillari shaklida nishonlanadi.
Joylarda Navroʻz umumхalq bayramini yuqori saviyada oʻtkazish maqsadida quyidagi masalalarga alohida e’tibor qaratiladi:
• Navroʻz kunlarida inson va tabiat oʻrtasidagi uygʻunlik, ona zaminga mehr va e’tibor yaqqol oʻz ifodasini topishini aks ettiradigan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarni uyushtirish;
• Toshkent shahridagi “Yangi Oʻzbekiston” majmuasida alohida dasturlar asosida хalq sayillarini tashkil etish;
• Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va faхriylari, keksa avlod vakillarini har tomonlama e’zozlash, Mehribonlik va Muruvvat uylari tarbiyalanuvchilari, Saхovat uylarida yashayotganlar, “Temir daftar”, “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari” va “Mehr daftari”ga kiritilgan hamda koʻmakka muhtoj insonlarning holidan хabar olish, ularga begʻaraz yordam berish bilan bogʻliq хayriya tadbirlarini amalga oshirish;
• mamlakatimizda boshlangan “Yashil makon” umummilliy loyihasida belgilangan tadbirlarni uyushtirish, Navroʻz umumхalq bayrami arafasida respublikamizning barcha hududlarida, har bir koʻcha, mahalla, tuman va shaharlarda obodonchilik va koʻkalamzorlashtirishga qaratilgan umumхalq hasharlarini oʻtkazish;
• bayram tadbirlari boʻlib oʻtadigan joylarda hunarmandchilik koʻrgazmalari, milliy sport turlari boʻyicha musobaqalar oʻtkazish, kitob rastalari, koʻchma savdo doʻkonlarini tashkil qilish, koʻklam taomlarini tayyorlash va ularning savdosini yoʻlga qoʻyish.
Belgilanishicha, oʻtkaziladigan bayram tadbirlari:
• Toshkent shahrida - respublika byudjeti va Toshkent shahar mahalliy byudjeti mablagʻlari hisobidan teng ulushlarda;
• Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda - Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjeti va viloyatlar mahalliy byudjetlari hisobidan qoplanadi.
• 2022 yilgi Navroʻz umumхalq bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha Tashkiliy qoʻmita tarkibi;

Как в этом году отметят навруз
Президент подписал Постановление от 17.02.2022 г. «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2022 году».
В целях организации Навруза на высоком уровне, в созвучии с нынешними процессами преобразований и обновления, праздник будет проведен как всенародные гуляния под девизом «Ассалом, Навруз – праздник обновления и доброты, чести и достоинства!»
Для проведения праздника на высоком уровне на местах предусмотрено уделить особое внимание:
• организации в дни Навруза духовно-просветительских мероприятий, отражающих гармонию человека и природы, его любовь и заботу о родной земле;
• организации в комплексе «Янги Узбекистон» г. Ташкента народного сайиля на основе отдельной программы;
• проведению благотворительных мероприятий, направленных на оказание всесторонней заботы и внимания ветеранам Второй мировой войны, представителям старшего поколения, помощи и поддержки воспитанникам домов «Мехрибонлик» и «Мурувват», гражданам, проживающим в домах «Саховат», лицам, включенным в «железную», «женскую», «молодежную» тетради и «тетрадь милосердия»;
• организации мероприятий, начатых в рамках общенационального проекта «Яшил макон», а также проведению в преддверии праздника Навруз всенародного хашара по благоустройству и озеленению во всех регионах, в каждом районе и городе республики, на каждой улице и в каждой махалле;
• организации выставок изделий ремесленничества, соревнований по национальным видам спорта, книжных ярмарок, передвижных пунктов торговли, а также приготовления и реализации традиционных весенних яств в местах праздничных мероприятий.
Установлено, что расходы, связанные с проведением праздничных мероприятий, возмещаются:
• в г. Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета г. Ташкента в равных долях;
• в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей.
• состав Организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2022 году;