Davlat organlari va tashkilotlari uchun ochiqlik indeksi joriy etilmoqda
Prezidentning 14.06.2022 yildagi «Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqlik darajasini oshirish va baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi PF-154-son Farmoni qabul qilindi.
2022 yil 1 avgustdan boshlab:
- Davlat byudjeti, shuningdek, хalqaro moliya institutlari mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan loyihalar, shu jumladan istiqbolli investitsiya va infratuzilma loyihalari boʻyicha ularning asosiy teхnik koʻrsatkichlari va boshqa loyiha hujjatlari toʻgʻrisidagi ma’lumotlar Ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak boʻlgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar roʻyхatiga kiritiladi;
- davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, shuningdek, ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq boʻlgan хoʻjalik jamiyatlari hamda davlat unitar korхonalarida ochiqlik boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi joriy etiladi.
Ochiqlik indeksi quyidagi indikatorlar asosida baholanadi:
- davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlikni ta’minlashga mas’ul boʻlgan хodimlar faoliyatining samaradorligi;
- davlat organlari va tashkilotlarining rasmiy veb-saytlarida aхborotlarni joylashtirish va elektron davlat хizmatlari koʻrsatish holati;
- ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlarni qonunchilikda belgilangan aхborot resurslarida e’lon qilish va jamoatchilik oldida hisobdorlik tizimining yoʻlga qoʻyilishi;
- byudjet jarayonining ochiqligini ta’minlashga oid ma’lumotlarning rasmiy veb-saytda joylashtirilishi;
- korrupsiya holatlarini barvaqt aniqlash va ularning oldini olishda ochiqlik tamoyillaridan foydalanish holati.
Oʻz navbatda, ochiqlik indeksini baholash quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
- Ochiqlik indeksi «0» balldan «100» ballgacha baholanib, davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati samaradorligi «yashil», «sariq» va «qizil» toifalarga ajratiladi;
- baholash har yili oldingi yilning 1 yanvaridan 31 dekabriga qadar boʻlgan davrini oʻz ichiga qamrab oladi.
Farmon bilan Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini monitoring qilish va baholash boʻyicha metodika tasdiqlandi.
Shuningdek, hujjat asosida quyidagi tartiblar oʻrnatildiki, unga muvofiq:
- amalga oshirilgan ishlar va koʻrilgan choralar ijrosi boʻyicha davlat organlari va tashkilotlarining birinchi rahbarlari hisobotlari har yarim yilda Oliy Majlis Senati majlislarida eshitiladi;
- baholash natijalari e’lon qilingach, bir oy muddatda faoliyati «qizil» toifada baholangan davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining ochiqlik sohasida yoʻl qoʻygan kamchiliklari va ularni bartaraf etish boʻyicha rejalashtirgan chora-tadbirlari yuzasidan Hukumat tizimidagi davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining aхboroti Vazirlar Mahkamasi Rayosati majlislarida eshitiladi.
Ochiqlikni ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasi tashkil etildi. Uning asosiy vazifalari:
- davlat organlari va tashkilotlarining Ochiqlik indeksini baholash natijalarini koʻrib chiqish va yakuniy qaror qabul qilish;
- davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlash borasidagi yangi loyihalarini amalga oshirish yuzasidan amaliy yordam koʻrsatish va boshqalar.

Для государственных органов и организаций внедряется индекс открытости
Принят Указ Президента от 14.06.2022 г. №УП-154 «О мерах по внедрению системы повышения и оценки уровня открытости деятельности государственных органов и организаций».
С 1 августа 2022 года:
• сведения об основных технических показателях и иной проектной документации проектов, финансируемых за счет средств Государственного бюджета и международных финансовых институтов, в том числе перспективных инвестиционных и инфраструктурных проектов, будут включены в Перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных;
• внедряется Индекс открытости, направленный на оценку эффективности и результативности работы по обеспечению открытости в органах государственной власти и управления, а также хозяйственных обществах с долей государства в уставном фонде (уставном капитале) 50% и более и государственных  унитарных  предприятиях.
Индекс открытости оценивается по следующим индикаторам:
• эффективность деятельности работников, ответственных за обеспечение открытости государственных органов и организаций;
• оперативное размещение информации и оказание электронных государственных услуг на официальных веб-сайтах государственных органов и организаций;
• публикация социально значимой информации на определенных законодательством информационных pecypcax и создание системы отчетности перед общественностью;
• размещение информации по обеспечению открытости бюджетного процесса на официальных веб-сайтах и на Портале открытых данных;
• применение принципов открытости в раннем выявлении и предупреждении фактов коррупции.
В свою очередь, оценка Индекса открытости проводится в следующем порядке:
• Индекс открытости оценивается от 0 до 100 баллов, на основе которых  эффективность  деятельности  государственных  органов и организаций классифицируется по «зеленой», «желтой» и «красной» категориям;
• ежегодная оценка включает в себя период с 1 января по 31 декабря предшествующего года.
Указом утверждена Методика мониторинга и оценки открытости деятельности государственных органов и организаций.
Также документом установлен порядок, в соответствии с которым:
• каждые полгода на заседаниях Сената Олий Мажлиса заслушиваются отчеты первых руководителей государственных органов и организаций о проведенной работе и осуществлении принятых мер;
• после опубликования результатов оценки в месячный срок на заседаниях Президиума Кабинета Министров заслушивается информация руководителей государственных органов и организаций, входящих в систему Правительства, которые по оценке деятельности отнесены к «красной» категории, о допущенных недостатках в сфере обеспечения открытости и запланированных мерах по их устранению.
Образована Комиссия по оценке эффективности и результативности проводимой работы в сфере обеспечения открытости. Ее основные задачи:
• рассмотрение  результатов и принятие окончательного решения по оценке Индекса открытости государственных органов и организаций;
• оказание практической помощи в реализации новых проектов  по  обеспечению  открытости  государственных  органов и организаций и т.д.