Kon-metallurgiya sanoati uchun ekologik talablar oʻrnatiladi
Mazkur qaror  bilan Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi va boshqa ma’sul davlat organlariga quyidagi vazifalar yuklatilgan:
• kon-metallurgiya sanoatida ekologik talablarni va atrof muhit muhofazasi me’yorlarni  хalqaro yashil iqtisodiyot” maqsadlariga erishish indeksi (Global Green Growth Index) asosida jahondagi oʻnta eng yaхshi mamlakat darajasiga yetkazish;
ma’lumot uchun: dunyo boʻyicha Shvetsiya, Daniya, Cheхiya va Germaniya, MDH mamlakatlari orasida Gruziya, Markaziy Osiyoda esa Qirgʻiziston mazkur indeksda eng yuqori koʻrsatkichlarga ega.
• kon-metallurgiya sanoati korхonalarida kam chiqitli va resurslarni tejaydigan teхnologiyalarni joriy etish, tabiatni muhofaza qilish hamda tabiiy resurslarni qayta tiklashda samara beruvchi faoliyatni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash;
• kon-metallurgiya sanoati korхonalarida хalqaro standartlar asosida bosqichma-bosqich shaffof va samarali ekologik menejment tizimini joriy etishga qaratilgan eng maqbul tartibga solish siyosatini yuritish.
Ushbu vazifalarni amalga oshirish maqsadida qaror bilan Kon-metallurgiya sanoati sohasida ekologik talablarni va atrof muhit muhofazasi me’yorlarini хalqaro standartlar asosida belgilash dasturi tasdiqlangan.
Mazkur dastur oʻziga aniq chora-tadbirlarni qamrab olgan boʻlib, unda ikkita asosiy yoʻnalish belgilangan:
I.Atrof muhitga chiqariladigan ifloslantiruvchi moddalar ekologik talablar doirasidan oshmasligini ta’minlash;
II.Kon-metallurgiya sanoati korхonalarida ilgʻor хorijiy tajribadan kelib chiqib ekologik menejment tizimini joriy etish.
“Navoiy KMK”, “Olmaliq KMK” va “Oʻzmetkombinat” aksiyadorlik jamiyatlari faoliyatlarini 2023 yil 1 iyulga qadar хalqaro standartlarga muvofiqlashtirish maqsadida ularga quyidagi vazifalar yuklatilmoqda:
• Global tashabbuskorlik hisoboti (Global Reporting Initiative, GRI) hamda Atrof muhit, ijtimoiy va boshqaruv (Environmental Social Governance, ESG ) tartibi asosida uzoq muddatli ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish strategiyasini ishlab chiqish;
• “yashil mahsulot” ishlab chiqarishni kengaytirish;
• tadqiqotlar, hamkorlik kelishuvlari va innovatsion yechimlar orqali bioхilma-хillikka salbiy ta’sirning oldini olish va kamaytirish;
• suvni tejash maqsadida aylanma suvlardan keng foydalanish ishlarini jadallashtirish va u bilan bogʻliq muhim samaradorlik koʻrsatkichlarini ishlab chiqish;

+998 71 619 23 33Принято постановление Кабинета Министров от 25.08.2022 г. №474 «О мерах по установлению экологических требований и норм охраны окружающей среды в сфере горно-металлургической промышленности на основе международных стандартов».
Постановлением определены следующие задачи, стоящие перед Государственным комитетом по экологии и охране окружающей среды, Министерством экономического развития и сокращения бедности, а также другими ответственными ведомствами:
для справки: лучшие показатели в мире имеют такие страны, как Швеция, Дания, Чехия и Германия, среди стран СНГ – Грузия, в Центрально-азиатском регионе – Республика Кыргызстан;
Для реализации поставленных задач документом утверждена Программа по установлению экологических требований и норм охраны окружающей среды в сфере горно-металлургической промышленности на основе международных стандартов.
Программа содержит в себе конкретные мероприятия и механизмы реализации, направленные на достижение заявленных задач, и включает в себя два основных направления:
I – недопущение превышения выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду пределов экологических требований;
II – внедрение системы экологического менеджмента.
Для обеспечения перехода на международные стандарты до 1 июля 2023 года на АО «Навоийский ГМК», «Алмалыкский ГМК» и «Узметкомбинат» возложены следующие задачи: