04 May 2022, 11:54 2243
“Davlat xizmatlari ko’rsatishni soddalashtirish, byurokratik to’siqlarni qisqartirish hamda davlat xizmatlari ko’rsatish milliy tizimini rivojlantirishning qo’shimcha chora-tadbirlari to’g’risida”gi Prezident farmoni (PF–113-son, 20.04.2022 y.) qabul qilindi
Farmonga ko’ra, 2022 yil 1 avgustdan:
• davlat xizmatlaridan foydalanish uchun shaxsni identifikatsiyalashning mavjud tizim va vositalariga qo’shimcha ravishda jismoniy shaxsni identifikatsiyalashning Mobil-ID tizimi (Mobil-ID tizimi) joriy etiladi;
• Mobil-ID tizimi “Elektron hukumat” tizimi foydalanuvchilarini identifikatsiyalash bo’yicha yagona axborot tizimining tarkibiy qismi hisoblanadi va shaxsni uning mobil telefon raqami orqali identifikatsiyalashni nazarda tutadi;
• shaxsni Mobil-ID tizimi yordamida identifikatsiyalash DXM yoki notarial idora tomonidan yoxud YaIDXP mobil ilovasi orqali amalga oshiriladi;
• bevosita Markazlar yoki notarial idora orqali fuqarolarni Mobil-ID tizimiga identifikatsiya qilish 2022 yil 31 dekabrgacha to’lov undirilmasdan, 2023 yil 1 yanvardan BHMning 2 foizi miqdorida bir martalik to’lov undirilgan holda amalga oshiriladi;
• Mobil-ID tizimi foydalanuvchilari elektron raqamli imzoni qo’llamagan holda barcha davlat xizmatlaridan (bundan moliyaviy xizmatlar mustasno) foydalanishi mumkin;
• fuqaroning YaIDXPdagi shaxsiy kabinetiga yuboriladigan barcha xabarnomalar Mobil-ID tizimi orqali identifikatsiyalangan mobil telefon raqamiga SMS-xabar shaklida yuboriladi.
Farmonga ko’ra, quyidagilar aholi va tadbirkorlarga davlat xizmatlari ko’rsatishda Adliya vazirligining kelgusi besh yillikdagi ustuvor faoliyat yo’nalishlari etib belgilandi:
• “Fuqaro e’tibor markazida” (Citizen – centric service) tamoyili asosida davlat xizmatlari ko’rsatish milliy tizimini modernizatsiya qilish;
• aholining elektron davlat xizmatlaridan foydalanish darajasini keskin oshirish hamda ish yuritishni “qog’ozsiz” tamoyil asosida olib borish;
• biznes jarayonlarini modernizatsiyalash usullari (Business Process Reengineering) asosida har bir davlat xizmatini maqbullashtirish, “bir darcha” tamoyilini amaliyotga to’liq tatbiq etish;
• davlat xizmatlarining yangi turlarini yo’lga qo’yish hamda o’z ahamiyatini yo’qotgan davlat xizmatlarini birlashtirish yoki bekor qilish;
• jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi bo’lgan shaxslarga davlat xizmatlarini ko’rsatishda inklyuziv muhitni yaratish;
• davlat organlarining tashabbusi asosida proaktiv davlat xizmatlari hamda bitta so’rov bo’yicha o’zaro bog’liq kompozit davlat xizmatlari ko’rsatish amaliyotini kengaytirish;
• o’ziga o’zi xizmat ko’rsatish uchun zarur shart-sharoitlar yaratish, aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining davlat xizmatlaridan mustaqil foydalanish ko’nikmalarini oshirib borish.
Farmon bilan 2022 yil 1 iyuldan ayrim talab va shartlari bekor qilinayotgan litsenziyalar va ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlar ro’yxati tasdiqlandi. SHuningdek, 2022 yil 1 iyundan 38 turdagi davlat xizmatlarini YaIDXPda elektron raqamli imzo bilan tasdiqlash talab etilmaydi.
2022 yil 1 sentyabrdan quyidagi nodavlat tashkilotlarga “Elektron hukumat” tizimi orqali olinishi mumkin bo’lgan ma’lumotlardan foydalanish imkoniyati yaratiladi:
• tijorat banklari;
• telekommunikatsiya tashkilotlari;
• xususiy tibbiyot muassasalari;
• nodavlat ta’lim tashkilotlari;
• sug’urta tashkilotlari.
“Elektron hukumat” tizimi doirasida ma’lumotlarni nodavlat tashkilotlarga taqdim etuvchi Raqamli ma’lumotlar platformasi ishlab chiqiladi.
2022 yil 1 avgustdan:
• davlat organlari tomonidan shaxsga doir ma’lumotlar “Elektron hukumat” tizimi orqali so’rab olinganda shaxsga doir ma’lumotlar sub’ektining YaIDXPdagi shaxsiy kabineti yoki Mobil-ID tizimi orqali identifikatsiyadan o’tgan mobil telefon raqamiga bu haqida xabarnoma yuboriladi (bundan davlat siri va qonunchilikka muvofiq foydalanish cheklangan ma’lumotlarni o’z ichiga olgan holatlar mustasno);
• xo’jalik birlashmalari, davlat tashkilotlari va muassasalari, “Elektron hukumat” tizimidan foydalanishga ruxsat berilgan nodavlat tashkilotlar tomonidan ishlarni bajarish va xizmatlarni ko’rsatishda shaxsga doir ma’lumotlar uning sub’ekti roziligi bilan “Elektron hukumat” tizimi orqali taqdim etiladi. Bunda, ma’lumotlar tegishli tashkilotga shaxsga doir ma’lumotlar sub’ektining YaIDXPdagi shaxsiy kabineti yoki Mobil-ID tizimi orqali identifikatsiyadan o’tgan mobil telefon raqamidan tasdiq olingandan so’ng “Elektron hukumat” tizimi orqali taqdim etiladi.
2022 yil 1 iyundan:
• “Ijtimoiy himoya yagona reestri” axborot tizimida ro’yxatga olingan shaxslar va ularning farzandlari hamda “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlar OTMga o’qishga qabul qilishda o’tkaziladigan kirish test sinovlarida ishtirok etish uchun undiriladigan to’lovlardan ozod etiladi;
• Markazlarda aholi va tadbirkorlarga elektron davlat xizmatlaridan foydalanish uchun o’ziga o’zi xizmat ko’rsatuvchi joylar tashkil etiladi.

При пользовании государственными услугами будет внедрена система Mobile-ID
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по упрощению предоставления государственных услуг, сокращению бюрократических барьеров и развитию национальной системы оказания государственных услуг» (УП №113 от 20.04.2022 года)
Согласно Указу, с 1 августа 2022 года:
• будет внедрена система идентификации физических лиц Mobile-ID (далее – Mobile-ID) дополнительно к действующим системе и средствам идентификации для пользования государственными услугами;
• система Mobile-ID является составной частью Единой информационной системы идентификации пользователей системы «Электронное правительство», которая предусматривает идентификацию лица посредством его номера мобильного телефона;
• идентификация лица с помощью системы Mobile-ID проводится по желанию граждан ЦГУ или нотариальными конторами, либо посредством мобильного приложения ЕПИГУ;
• идентификация граждан непосредственно Центрами или нотариальными конторами с помощью системы Mobile-ID проводится до 31 декабря 2022 года – без взимания платы, начиная с 1 января 2023 года – с взиманием разового сбора в размере 2 процентов от БРВ;
• пользователи системы Mobile-ID могут пользоваться всеми государственными услугами (за исключением финансовых) без применения электронной цифровой подписи;
• все уведомления, направляемые в персональный кабинет гражданина на ЕПИГУ, направляются в форме SMS-сообщений на номер мобильного телефона, идентифицированный с помощью системы Mobile-ID.
Согласно Указу, приоритетными направлениями деятельности Министерства юстиции в сфере оказания государственных услуг населению и предпринимателям на ближайшие пять лет были определены:
• модернизация национальной системы оказания государственных услуг по принципу «Гражданин в центре внимания при оказании государственных услуг» (Citizen – centric service);
• резкое повышение уровня пользования населением электронными государственными услугами и ведение делопроизводства на безбумажной основе;
• оптимизация каждой государственной услуги на основе методов модернизации бизнес-процессов (Business Process Reengineering), включая полноценное применение на практике принципа «одного окна»;
• внедрение новых видов государственных услуг, а также слияние или упразднение утративших свою актуальность государственных услуг;
• создание инклюзивной среды при оказании государственных услуг лицам с ограниченными физическими возможностями и инвалидностью;
• расширение практики оказания проактивных государственных услуг по инициативе государственных органов, а также взаимосвязанных композитных государственных услуг по одной заявке;
• создание необходимых условий для самообслуживания, регулярное повышение навыков самостоятельного пользования государственными услугами у населения и субъектов предпринимательства.
Указом утвержден перечень лицензий и документов разрешительного характера, действие которых прекращается с 1 июля 2022 года.
Кроме того, с 1 июня 2022 года 38 видов государственных услуг не требуют подтверждения электронной цифровой подписью на ЕПИГУ.
C 1 сентября 2022 года будет обеспечен доступ нижеследующих негосударственных организаций к информации, которую можно получить посредством системы «Электронное правительство»:
• коммерческие банки;
• телекоммуникационные организации;
• частные медицинские учреждения;
• негосударственные образовательные организации;
• страховые организации.
В рамках системы «Электронное правительство» будет разработана Платформа цифровых данных, предоставляющая данные неправительственным организациям.
С 1 августа 2022 года:
• при истребовании персональных данных государственными органами посредством системы «Электронное правительство» указанные данные направляются в персональный кабинет на ЕПИГУ или на номер мобильного телефона субъекта, идентифицированный посредством системы Mobile-ID (за исключением случаев, включающих государственную тайну и информацию, доступ к которой ограничен в соответствии с законодательством);
• при выполнении работ и оказании услуг хозяйственными объединениями, государственными организациями и учреждениями, негосударственными организациями, получившими разрешение на пользование системой «Электронное правительство», персональные данные представляются посредством системы «Электронное правительство» с согласия их субъекта.
При этом, персональные данные представляются соответствующей организации посредством системы «Электронное правительство» после получения подтверждения из персонального кабинета на ЕПИГУ или номера мобильного телефона субъекта персональных данных, идентифицированного посредством системы Mobile-ID.
С 1 июня 2022 года:
• лица, зарегистрированные в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», и их дети, а также молодежь, включенная в «Молодежную тетрадь», освобождаются от уплаты платежей, взимаемых за участие во вступительных тестовых испытаниях, проводимых при приеме на учебу в ВУЗ;
• в центрах будут созданы места самообслуживания для пользования населением и предпринимателями электронными государственными услугами.