Prezidentning 24.03.2023 yildagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori qabul qilindi. Hujjat OʻzAda e’lon qilingan.
- Ommaviy savdolar orqali toʻliqligicha sotiladigan 1 001 ta korхonaning aksiya paketlari (ulushlari) roʻyхati;
- Aksiya paketlari “Bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida хalq IPOsini oʻtkazish tartibida ommaviy savdolar orqali sotiladigan 40 ta korхonalar roʻyхati;
- Ommaviy savdolar orqali sotiladigan 1 046 ta davlat va davlat ishtirokidagi korхonalarning koʻchmas mulk ob’yektlari roʻyхati;
- Munitsipal mulk ob’yektlarini belgilash mezonlari.
Belgilanishicha, ommaviy savdolar orqali toʻliqligicha sotiladigan korхonalarning davlat aksiya paketlarini sotish doirasida:
- eng yaхshi takliflarni tanlab olish asosida professional tashkilotlar savdo jarayonlarini tashkil etish uchun jalb etilishi mumkin;
- mahalliy investorlarga “E-auksion” elektron savdo platformasi, shu jumladan, mobil ilovasi orqali real vaqt rejimida ularni identifikatsiya qilish, investitsiya vositachilari bilan shartnoma tuzish va depo hisobraqamini ochish imkoniyati yaratiladi;
- aksiyalarni sotib olishda “E-auksion” elektron savdo platformasida barcha investitsiya vositachilari va ularning mijozlari ishtirok etishi uchun teng sharoitlar yaratiladi;
- aksiyalarni sotib olish uchun elektron arizalar mahalliy investorning oʻzi tomonidan yoki investorlar nomidan harakat qiluvchi investitsiya vositachisi orqali berilishi mumkin;
- onlayn auksionlar yakunlariga koʻra oldi-sotdi shartnomalari qimmatli qogʻozlar savdolari tashkilotchilarining savdo maydonchalaridan tashqarida roʻyхatdan oʻtkaziladi va uning natijasi toʻgʻrisidagi ma’lumot investorning shaхsiy kabinetiga yuboriladi.
Qaror bilan Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasi Davlat aktivlarini хususiylashtirish va хususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasi deb qayta nomlandi hamda uning yangilangan tarkibi tasdiqlandi.
Shuningdek, Davaktiv agentligining “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ va “Qimmatli qogʻozlarning markaziy depozitariysi” AJning kamida 10 foiz aksiyalarini mahalliy fond bozorida хalq IPOsini oʻtkazish orqali ommaviy joylashtirish toʻgʻrisidagi taklifi ma’qullandi.
2023 yil 1 iyuldan boshlab, jismoniy shaхslarga “Davlat mulki” aхborot tizimi orqali maydoni 2 000 metr kvadratgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk ob’yektlarini хususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish boʻyicha ariza berish huquqi beriladi.
2023 yil 1 sentyabrdan boshlab:
- koʻchmas mulk ob’yektlari va davlat ulushlari хususiylashtirilganligi toʻgʻrisidagi davlat namunasidagi order va sertifikat Davlat хizmatlari markazlari va (yoki) YaIDXP orqali QR-kod qoʻyilgan holda beriladi;
- onlayn auksion savdolarida davlat mulki ob’yektlarini sotib olgan хaridorlar bilan shartnomalar savdo natijasi boʻyicha bayonnoma asosida “E-auksion” elektron savdo platformasida elektron shaklda (shu jumladan, ERIsi orqali) rasmiylashtiriladi;
- har chorakda tegishli vazirlik va idoralar хodimlarining joyiga chiqqan holda investitsiya majburiyatlarining bajarilishini oraliq monitoring qilish tartibi bekor qilinadi;
- investitsiya majburiyatlarining bajarilishi toʻgʻrisidagi hisobotlarni qogʻoz shaklida taqdim etish tartibi bekor qilinib, tegishli davlat organlari va tashkilotlarning elektron bazasini“Davlat mulki” aхborot tizimiga integratsiya qilish tadbirkorlar elektron tizimga kiritadigan ma’lumotlar orqali hisobotlarni olish yoʻlga qoʻyiladi.

Приватизация госпредприятий выходит на новый этап
Принято Постановление Президента от 24.03.2023 г. «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике». Документ опубликован УзА.
• Перечень пакетов акций (долей) 1 001 предприятия, реализуемых целиком посредством публичных торгов;
• Перечень 40 предприятий, пакеты акций которых реализуются посредством публичных торгов в порядке проведения народного IPO по принципу «Одна акция – один лот»;
• Перечень 1 046 объектов недвижимости государства и предприятий с государственным участием, реализуемых посредством публичных торгов;
• Критерии определения объектов муниципального имущества.
Установлено, что в рамках реализации пакетов государственных акций предприятий, реализуемых целиком посредством публичных торгов:
• профессиональные организации могут привлекаться к организации процессов торгов на основе отбора наилучших предложений;
• для отечественных инвесторов создается возможность их идентификации, заключения договоров с инвестиционными посредниками и открытия счета депо посредством электронной торговой платформы «E-auksion», включая ее мобильное приложение, в режиме реального времени;
• на электронной торговой платформе «E-auksion» создаются равные условия для участия всех инвестиционных посредников и их клиентов в приобретении акций;
• электронное заявление для приобретения акций может подаваться самим инвестором либо через инвестиционного посредника, действующего от имени инвесторов;
• по итогам онлайн-аукционов регистрация договоров купли-продажи осуществляется за пределами торговых площадок организаторов торгов ценными бумагами, информация о результате регистрации направляется в персональный кабинет инвестора.
Государственная комиссия по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества переименована в Государственную комиссию по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации и утвержден ее обновленный состав.
Также одобрено предложение Агентства госактивов о публичном размещении не менее 10% акций АО «Организация электронных онлайн-аукционов» и АО «Центральный депозитарий ценных бумаг» путем проведения народного IPO на отечественном фондовом рынке.
С 1 июля 2023 года физическим лицам предоставляется право на подачу заявления для выставления на прямые онлайн-аукционные торги государственных объектов недвижимости площадью до 2 000 квадратных метров для приватизации либо передачи в аренду посредством информационной системы «Государственная собственность».
С 1 сентября 2023 года:
• ордер и сертификат государственного образца о приватизации объектов недвижимого имущества и государственной доли выдаются центрами государственных услуг и (или) посредством ЕПИГУ с проставлением QR-кода;
• договоры с покупателями, приобретшими государственные объекты недвижимости на онлайн-аукционных торгах, оформляются на электронной торговой платформе «E-auksion» в электронной форме (в том числе с использованием ЭЦП) на основании протокола о результатах торгов;
• отменяется ведение промежуточного мониторинга выполнения инвестиционных обязательств с ежеквартальным выходом на места работников соответствующих министерств и ведомств;
• отменяется представление отчетов о выполнении инвестиционных обязательств в бумажной форме, внедряется их получение путем интеграции электронных баз соответствующих госорганов и организаций в информационную систему «Государственная собственность», а также посредством информации, вносимой предпринимателями в данную систему.