Qaror va ijro: OKMK tomonidan zargarlik sohasi qo‘llab-quvvatlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 23-dekabrdagi “Zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va mahalliy zargarlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-452-sonli qarori ijrosi bo‘yicha Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida qator ishlar amalga oshirilishi belgilandi.
Jumladan, 2023-yilning12-yanvar kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvi raisi A. Xursanov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va mahalliy zargarlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi 2022-yil 23-dekabrdagi PQ-452-sonli qarori ijrosini ta'minlash haqida”gi buyruqqa imzo chekdi.
Unga ko‘ra, OKMK mas'ullari “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasining ma'lumotiga asosan zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilari uchun 100 grammdan 1000 grammgacha qulay bo‘lgan shakl va miqdorlarda qimmatbaho metallar zaxiralarining shakllantirilishini, zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilar tomonidan tovar-xomashyo  birjasi orqali 100 foiz oldindan to‘lov asosida qimmatbaho metallar ajratilishini, qimmatbaho metallar tovar-xomashyo birjasi orqali kechiktirib to‘lash sharti bilan sotilganda, sotib olingan qimmatbaho metallar uchun to‘lov majburiyatlari “O‘zmilliybank” AJ va boshqa banklarning kafolati hamda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag‘batlantirish agentligining kafilligi asosida ajratilishini ta'minlashi belgilandi.
Shuningdek, OKMK mas'ullari zimmasiga 2023-yil 1-fevraldan 2026-yil 1-fevralga qadar qimmatbaho  metallarni birja savdolarida sotishda zargarlik sohasida 100 dan 300 tagacha ish o‘rinlarini yaratgan tadbirkorlik sub'yektlariga London qimmatbaho metallar bozori uyushmasining ertalabki fiksing narxining 1 foizi miqdorida, 300 dan 500 tagacha ish o‘rinlarini yaratganlarga 2 foiz miqdorida, 500 dan 1000 tagacha ish o‘rinlarini yaratganlarga 3 foiz miqdorida, 1000 ta va undan ortiq ish o‘rinlarini yaratganlarga 4 foiz miqdorida chegirma berilishi Qaror bilan belgilanganligi inobatga olishi yuklatildi. Va “O‘zbekiston Respublika tovar-xom ashyo birjasi” AJning zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik sub'yektlarining ro‘yxati va ular tomonidan yaratilgan zargarlik sohasidagi ish o‘rinlari to‘g‘isidagi ma'lumotiga asosan zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilarini qimmatbaho metallar bilan ta'minlash bo‘yicha shartnoma shartlariga tegishli qo‘shimcha va o‘zgartirishlarni kiritishi belgilandi.
Bundan tashqari, kombinat mas'ul rahbarlariga qarorning 3-bandi “b” kichik bandi ijrosi doirasida “Olmalik KMK” AJ, “O‘zbekzargarsanoati” uyushmasi va “O‘zmilliybank" AJ o‘rtasida zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilari uchun qimmatbaho metallar zaxiralarini yaratish va ularga yetkazib berish bo‘yicha 3 tomonlama hamkorlik shartnomasi tuzilishini ta'minlashlari buyruqda o‘z aksini topgan.
Buyruqqa ko‘ra, kombinat mutassadilari 10 kun muddatda bozordagi talab va taklifdan kelib chiqib iste'molchilarni qimmatbaho metallar yombilari va granulalari bilan ta'minlash uchun ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil qilishda qo‘llaniladigan ilg‘or texnologiyani joriy qilish va malakali xodimlar bilan ta'minlash yuzasidan taklif kiritishadi.

+998 71 619 23 33Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 23 декабря 2022 года «О дополнительных мерах по расширению мощностей производства ювелирных изделий и всесторонней поддержке отечественных ювелиров» на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате намечено осуществление ряда работ.
В частности, 12 января 2023 года председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» А. Хурсанов подписал приказ «Об обеспечении исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по расширению мощностей производства ювелирных изделий и всесторонней поддержке отечественных ювелиров» от 23 декабря 2022 года № ПП-452».
На основании этого документа установлено ответственным лицам АГМК обеспечить формирование резервов драгоценных металлов в количестве и форме, удобных для производителей ювелирных изделий согласно данным, предоставляемых Ассоциацией «Узбекзаргарсаноати», а также поставку через АО «Узмиллийбанк» и выделение на основе товарных накладных драгоценные металлы, закупленные производителями ювелирных изделий через товарно-сырьевую биржу со 100-процентной предоплатой или с условием отсрочки платежа.
Кроме этого, с 1 февраля 2023 года до 1 февраля 2026 года предоставляются скидки при реализации на биржевых торгах драгоценных металлов, произведенных АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат», субъектам предпринимательства, создавшим от 100 до 300 рабочих мест в сфере ювелирного дела, в размере 1 процента от цены утреннего фиксинга Лондонской ассоциации рынка драгоценных металлов, создавшим от 300 до 500 рабочих мест, — в размере 2 процентов, создавшим от 500 до 1 000 рабочих мест, — в размере 3 процентов, создавшим 1 000 и более рабочих мест, — в размере 4 процентов.
Также ответственным лицам комбината поручено внести соответствующие дополнения и изменения в условия договора по обеспечению производителей ювелирных изделий драгоценными металлами на основании перечня субъектов предпринимательства, производящих ювелирные изделия, и информации о созданных ими рабочих местах в ювелирной отрасли АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа».
На основании приказа в рамках исполнения подпункта «б» пункта №3 постановления ответственным руководителям комбината необходимо обеспечить заключение трехстороннего договора о сотрудничестве между АО «Алмалыкский ГМК», Ассоциацией «Узбекзаргарсаноати» и АО «Узмиллийбанк» по созданию резервов и поставке драгоценных металлов для производителей ювелирных изделий.
Кроме этого, должностным лицам комбината необходимо внести свои предложения по внедрению передовой технологии для производственных мощностей, направленных на обеспечение потребителей слитками и гранулами драгоценных металлов, исходя из состояния спроса и предложения на рынке, и формированию высококвалифицированного персонала.