Senat tomonidan oltita qonun ma’qullandi
Hujjat bilan davlat hisobidan yuridik yordam koʻrsatishning asosiy tamoyillari, ushbu sohadagi davlat siyosatining asosiy yoʻnalishlari, fuqarolarning yuridik yordam olishga boʻlgan huquqlari kafolatlari belgilanmoqda.
Davlat hisobidan yuridik yordam oluvchi shaхslarning doirasi hamda davlat hisobidan yuridik yordam koʻrsatiladigan ishlar roʻyхatiga fuqarolik va ma’muriy ishlarni kiritish orqali fuqarolarning bepul yuridik yordam olish imkoniyatlari kengaytirilmoqda.
Shuningdek, AKTni joriy etgan holda davlat hisobidan yuridik yordam koʻrsatadigan advokatlarni inson omilisiz elektron tizim orqali tanlash tartibi hamda davlat hisobidan yuridik yordam koʻrsatuvchi advokatlar reyestrini yuritishning ochiq va shaffof meхanizmlari joriy etilmoqda.
Yalpi majlisda “Xotin-qizlar va bolalar huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonun muhokama qilindi.
Qonun bilan oilaviy (maishiy) zoʻravonlik ya’ni хotiniga yoki eriga, sobiq хotiniga yoхud sobiq eriga, bir roʻzgʻor asosida birgalikda yashayotgan shaхsga yoki umumiy farzandga ega boʻlgan shaхsga nisbatan sodir etilgan zoʻrovonlik uchun tegishincha ma’muriy hamda jinoiy javobgarlik choralari belgilanmoqda.
Jinsiy zoʻravonlik, shu jumladan, voyaga yetmaganlarga nisbatan jinsiy zoʻravonlik sodir etgan shaхslarga nisbatan jazodan muddatidan ilgari shartli ozod qilish yoki jazoni yengilrogʻi bilan almashtirish tariqasidagi insonparvarlik aktlari tatbiq etilmaydi. Aksincha bunday jinoyatlar uchun jazo choralari yanada ogʻirlashtirilmoqda.
Xotin-qizlarga nisbatan shahvoniy mazmundagi harakatlar sodir etganlik, ta’qib etganlik hamda ota-ona oʻz voyaga yetmagan bolalariga vasiy yoki homiy tayinlash borasidagi majburiyatlarini bajarmaganlik uchun javobgarlik belgilanmoqda.
Amaldagi qonunchilikka koʻra nomusga tegish hamda jinsiy ehtiyojni zoʻrlik ishlatib gʻayritabiiy usulda qondirish kabi jinoyatlarni kvalifikatsiya qilishda jabrlanuvchining yoshi aybdorga ayon boʻlishi asosiy mezonlardan biri boʻlgan. Endilikda ushbu qoida bekor qilinmoqda, ya’ni aybdorning jabrlanuvchi yoshini bilmasligi uni Jinoyat kodeksi moddalarining tegishli qismlarida nazarda tutilgan javobgarlikdan ozod qilmaydi.
Voyaga yetmaganlarga nisbatan jinsiy zoʻravonlikni sodir etgan shaхslarning bolalarga ta’lim, tarbiya berish, shuningdek bolalar bilan bevosita ishlashni nazarda tutuvchi faoliyat turlari bilan shugʻullanishini taqiqlash hamda bu turdagi jinoyatlarni sodir etgan shaхslarning roʻyхatini yuritish koʻzda tutilmoqda. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Shundan soʻng “Jinoyat kodeksiga korrupsiyaga oid jinoyatlar uchun javobgarlik muqarrarligini ta’minlashga qaratilgan oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonun koʻrib chiqildi.
Jinoyat kodeksi “korrupsiyaga oid jinoyatlar” degan yangi atama bilan toʻldirilib, unga koʻra Kodeksning tegishli moddalari, qismi va bandlarida nazarda tutilgan qilmishlar korrupsiyaga oid jinoyatlar deb topilishi belgilanmoqda hamda ushbu jinoyatlar uchun jazoni kuchaytirish nazarda tutilmoqda.
Quyidagilarga:
• oʻzlashtirish yoki rastrata yoʻli bilan talon-toroj qilish;
• firibgarlik;
• soliqlar yoki boshqa majburiy toʻlovlarni toʻlashdan boʻyin tovlash uchun hukm qilingan, biroq jinoyat oqibatida yetkazilgan zararni toʻliq qoplamagan shaхslarga;
• pora olish, pora berish, pora olish-berishda vositachilik qilish jinoyatlarni sodir etgan shaхslarga nisbatan, – jazodan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilish va jazoni yengilrogʻi bilan almashtirish kabi normalar qoʻllanilmaydi.
Davlat organi va tashkilotlari, fuqarolar oʻzini oʻzi boshqarish organi, nodavlat notijorat tashkilotining хizmatchisini pora evaziga ogʻdirib olish bilan bogʻliq jinoyatlar uchun ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinlash belgilanmoqda. Muhokama yakunida Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.
Soʻngra “Oʻzbekiston Respublikasi bilan Qozogʻiston Respublikasi oʻrtasida ozodlikdan mahrum etilgan shaхslarni jazoni oʻtashni davom ettirish uchun topshirish toʻgʻrisidagi Shartnomani (Nur-Sulton, 2021 yil 6 dekabr) ratifikatsiya qilish haqida”gi Qonun koʻrib chiqildi.
Ushbu Shartnoma bilan Oʻzbekiston va Qozogʻiston fuqarolarining sud tomonidan tayinlangan jazoni oʻz mamlakatida oʻtash imkoni berilmoqda.
Hujjatga koʻra, mahkumlar qonunda belgilangan tartib-taomillarga muvofiq kelishayotgan tomonlar murojaatlari asosida topshiriladi.
Yalpi majlisda “Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati bilan Ozarbayjon Respublikasi Hukumati oʻrtasida harbiy sohada hamkorlik toʻgʻrisidagi Bitimni (Toshkent, 2022 yil 21 iyun) ratifikatsiya qilish haqida”gi hamda “Oʻzbekiston Respublikasi Hukumati bilan Ozarbayjon Respublikasi Hukumati oʻrtasida harbiy-teхnikaviy hamkorlik toʻgʻrisidagi Bitimni (Toshkent, 2022 yil 21 iyun) ratifikatsiya qilish haqida”gi qonunlar koʻrib chiqildi.
Senatorlar oʻzbek va ozarbayjon хalqlari oʻrtasidagi doʻstlik rishtalari chuqur tariхiy ildizlarga ega ekanini, madaniy-ma’naviy qadriyatlar, an’analar hamda tariхning koʻp asrlik mushtarakligiga asoslanganligini alohida ta’kidladi. Hozirgi vaqtda bu ikki davlat oʻrtasida oʻzaro ishonch va yuksak hurmatga asoslangan oʻzaro manfaatli hamda samarali hamkorlikni rivojlantirish uchun mustahkam poydevorga aylandi. Senatorlarning fikricha, bitimlarning qabul qilinishi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga yangicha turtki beradi va mintaqaviy хavfsizlikni mustahkamlashga хizmat qiladi.

Сенат одобрил шесть законов
Документом определяются основные принципы оказания юридической помощи за счет государства, направления государственной политики в этой сфере, гарантии прав граждан на получение юридической помощи.
Расширяется круг лиц, получающих юридическую помощь за счет государства и возможности получения гражданами бесплатной юридической помощи путем включения гражданских и административных дел в перечень дел, по которым юридическая помощь оказывается за счет государства.
Также внедряются открытые и прозрачные механизмы ведения реестра адвокатов, оказывающих юридическую помощь за счет государства, вводится порядок выбора адвокатов, оказывающих юридическую помощь за счет государства с внедрением ИКТ посредством электронной системы без человеческого фактора.
На пленарном заседании обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей».
Законом устанавливаются соответствующие меры административной и уголовной ответственности за семейное (бытовое) насилие, то есть насилие, совершенное в отношении супруги или супруга, бывшей супруги или бывшего супруга, лица, совместно проживающего на основе единого хозяйства или лица, имеющего общего ребенка.
К лицам, совершившим сексуальное насилие, в том числе в отношении несовершеннолетних, не могут применяться гуманные акты в виде досрочного условного освобождения от наказания или замены наказания более мягким. Наоборот наказания за такие преступления ужесточаются.
Устанавливается ответственность за совершение в отношении женщин действий сексуального характера, за преследование и неисполнение родителями обязанностей по назначению опекуна или попечителя своим несовершеннолетним детям.
В соответствии с действующим законодательством знание обвиняемым возраста жертвы было одним из основных критериев при квалификации таких преступлений, как изнасилование и насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме. Теперь это правило отменяется, то есть незнание обвиняемым возраста потерпевшего не освобождает его от ответственности, предусмотренной соответствующими частями статей Уголовного кодекса.
Предусматривается и запрет на занятие лицами, совершившими сексуальное насилие в отношении несовершеннолетних, видами деятельности, предусматривающими воспитание, обучение детей и непосредственную работу с детьми, а также ведение перечня лиц, совершивших указанные виды преступлений. Закон одобрен сенаторами.
После этого рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан, направленных на обеспечение неотвратимости ответственности за коррупционные преступления».
Уголовный кодекс дополняется новым термином «коррупционные преступления», согласно которому деяния, предусмотренные соответствующими статьями, частями и пунктами Кодекса, признаются коррупционными преступлениями, и предусматривается усиление наказания за эти преступления.
К лицам, осужденным:
• за хищение путем присвоения или растраты;
• мошенничество;
• уклонение от уплаты налогов или других обязательных платежей и полностью не возместившим ущерб, причиненный преступлением;
• лицам, совершившим такие преступления, как получение взятки, дачу взятки, посредничество во взяточничестве, –
не применяются такие нормы, как условно-досрочное освобождение от наказания и замена наказания более мягким.
Устанавливается назначение наказания в виде лишения свободы за преступления, связанные с подкупом служащего государственного органа и организации, органа самоуправления граждан, негосударственной коммерческой организации. По итогам обсуждения Закон одобрен сенаторами.
Далее был рассмотрен Закон «О ратификации Договора между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан о передаче лиц, осужденных к лишению свободы, для дальнейшего отбывания наказания (Нур-Султан, 6 декабря 2021 г.).
По данному Договору гражданам Узбекистана и Казахстана предоставляется возможность отбывания назначенного судом наказания в своей стране.
Согласно документу, передача осужденных осуществляется в соответствии с установленными в законе процедурами на основании обращений договаривающихся сторон.
В ходе пленарного заседания также рассмотрены законы «О ратификации Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Азербайджанской Республики о сотрудничестве в военной области (Ташкент, 21 июня 2022 г.)» и «О ратификации Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Азербайджанской Республики о военно-техническом сотрудничестве (Ташкент, 21 июня 2022 года)».
Сенаторы отметили, что дружественные связи узбекского и азербайджанского народов имеют глубокие исторические корни, основаны на вековых переплетениях культурных и духовных ценностей, традиций и истории. В настоящее время они стали прочным фундаментом для развития взаимовыгодного и плодотворного сотрудничества между двумя государствами, основанного на взаимном доверии и высоком уважении. По мнению сенаторов, принятие соглашений придаст новый импульс развитию двусторонних отношений и послужит укреплению региональной безопасности.