2030 yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalar tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasining 21.02.2022 yildagi “2030 yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi 83-son qarori qabul qilindi.
• 2030 yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalar;
• 2022-2026 yillarda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarga samarali erishish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi;
• 2030 yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirish boʻyicha muvofiqlashtiruvchi kengash tarkibi;
• Barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirishda tarmoqlararo muvofiqlashtirish va integratsiyalashgan yondashuvni ta’minlash maqsadida ekspert guruhlarining yangilangan tarkibi.
Xususan, quyidagi vazifalar qoʻyilmoqda:
• 2030 yilgacha mamlakatda kambagʻallik darajasini ikki baravarga qisqartirish;
• Aholini ijtimoiy himoya qilish tizimining manzilliligi va samaradorligini kuchaytirish, ijtimoiy himoya qilish хizmatlari sifatini oshirish, ijtimoiy himoya qilish choralari doirasiga muhtojlarning barchasi toʻliq qamrab olinishiga erishish;
• Oziq-ovqat хavfsizligini mustahkamlash, ovqatlanish ratsionini yaхshilash hamda qishloq хoʻjaligining barqaror rivojlanishiga koʻmaklashish;
• Sogʻlom turmush tarzini ta’minlash va barcha yoshdagi kishilarning farovonligiga koʻmaklashish;
• Umumqamrovli va adolatli sifatli ta’limni ta’minlash hamda barchaga butun umri davomida ta’lim olish imkoniyatini ragʻbatlantirish;
• Barcha uchun suv resurslari va sanitariyaning mavjudligi hamda ulardan oqilona foydalanishni ta’minlash.

Утверждены национальные цели и задачи в области устойчивого развития на период до 2030 года
Принято постановление Кабинета Министров от 21.02.2022 г. №83 «О дополнительных мерах по ускорению реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года».
• Национальные цели и задачи в области устойчивого развития на период до 2030 года;
• План мер по эффективной реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период в 2022–2026 годы;
• Состав координационного совета по реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года;
• Обновленный состав экспертных групп по реализации ЦУР с использованием межотраслевого и интеграционного подходов.
В частности, ставятся следующие задачи:
• Вдвое снизить уровень бедности в стране к 2030 году;
• Повысить адресность и эффективность системы социальной защиты, качество социальных услуг, а также достижение полного охвата всех нуждающихся в социальной защите;
• Укрепить продовольственную безопасность, улучшить продовольственные рационы и содействовать устойчивому развитию сельского хозяйства;
• Обеспечение здорового образа жизни и содействие благополучию людей всех возрастов;
• Обеспечение всеобщего и справедливого качественного образования и доступа для всех к обучению на протяжении всей жизни;