“Zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish va mahalliy zargarlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 23 dekabrdagi PQ-452-sonli Qarori (Lex.uz)
"Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqlik darajasini oshirish va baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida" O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 14 iyundagi PF-154-sonli Farmoni (Lex.uz)
"Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida" O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 12 yanvar PQ-81-sonli Qarori (Lex.uz)
“Kon-metallurgiya sanoati va unga bog‘liq sohalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 24 iyundagi PQ-5159-sonli Qarori (Lex.uz)
“Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 16 iyundagi PF-6247-sonli Farmoni (Lex.uz)
“Geologiya sohasiga investitsiyalarni faol jalb etish, tarmoq korxonalarini transformatsiya qilish va respublika mineral-xomashyo bazasini kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 21 apreldagi PQ-5083-sonli Qarori (Lex.uz)
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 26-maydagi “Olmaliq KMK” AJ konlari negizida rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4731-son qaroriga o‘zgartirishlar kiritish haqida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 24 martdagi PQ-5037-sonli Qarori (Lex.uz)
“Zargarlik sanoatini yanada rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 22 fevraldagi PQ-4998-sonli Qarori (Lex.uz)
“Davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilishni jadallashtirish hamda davlat aktivlarini xususiylashtirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 27 oktyabrdagi PF-6069-sonli Farmoni (Lex.uz)
“Olmaliq KMK” AJ konlari negizida rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 26 maydagi PQ-4731-sonli Qarori (Lex.uz)
“Toshkent viloyatida sanoat ishlab chiqarish hajmlarini yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 15 maydagi PQ-4715-sonli Qarori (Lex.uz)
“O‘zbekiston Respublikasining 2020 — 2022-yillarga mo‘ljallangan investitsiya dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 9 yanvardagi PQ-4563-sonli Qarori (Lex.uz)
“Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyatining 70 yilligi munosabati bilan ishlab chiqarish ilg’orlaridan bir guruhini mukofatlash to’g’risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 23 oktyabrdagi Farmoni (Lex.uz)
“Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 5 oktyabrdagi PF-6079-sonli Farmoni (Lex.uz)
“Ommaviy axborot vositalari mustaqilligini ta’minlash hamda davlat organlari va tashkilotlari axborot xizmatlari faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 27 iyundagi PQ-4366-sonli Qarori (Lex.uz)
“Davlat aktivlarini boshqarish, monopoliyaga qarshi kurashishni tartibga solish tizimini va kapital bozorini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 14 yanvardagi PF-5630-sonli Farmoni (Lex.uz)
“Ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish, sanoat tarmoqlarini texnik va texnologik jihatdan qayta jihozlash jarayonini jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 25 dekabrdagi PQ-4077-sonli Qarori (Lex.uz)
“Olmaliq KMK” AJning boshqaruv tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 15 sentyabrdagi PQ-3280-sonli Qarori
“O‘zbekiston Respublikasida ma’muriy islohotlar konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 8 sentyabrdagi PF-5185-sonli Farmoni (Lex.uz)
“Toshkent viloyatida sanoat-ishlab chiqarish sohasi uchun muhandis-texnik kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 iyuldagi PQ-3153-sonli Qarori (Lex.uz)
“Olmaliq KMK” AJni yanada rivojlantirishborasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 15 avgustdagi PQ-3211-sonli Qarori (Lex.uz)
“Foydali qazilma ruda konlarini sanoat ko‘lamida o‘zlashtirish sohasidagi ilmiy-tadqiqot va loyiha-qidiruv ishlarini boshqarishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 24 iyuldagi PQ-3145-sonli Qarori
“O‘zbekiston Respublikasi davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi tizimida yagona geologiya xizmatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 24 maydagi PQ-3004-sonli Qarori (Lex.uz)
“O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 7 fevraldagi PF-4947-sonli Farmoni (Lex.uz)
“2017 — 2019-yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 26 dekabrdagi PQ-2698-sonli Qarori (Lex.uz)
“Sanoat tarmoqlari korxonalarining jismoniy ishdan chiqqan va ma’naviy eskirgan mashina-uskunalarini jadal yangilash, shuningdek, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 22 dekabrdagi PQ-2692-sonli Qarori (Lex.uz)
“Davlat ulushi ustuvor bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlarida korporativ boshqaruvni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 17 oktyabrdagi PQ-2635-sonli Qarori (Lex.uz)
“2016 — 2020-yillarda rangli va nodir metallarni chuqur qayta ishlash negizida eksportga yo‘naltirilgan tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 20 maydagi PQ-2633-sonli Qarori (Lex.uz)
“Aksiyadorlik jamiyatlarida zamonaviy korporativ boshqaruv uslublarini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 24 apreldagi PF-4720-sonli Farmoni
“Mis ishlab chiqarish zavodida yangi eritish pechini qurish” investisiya loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to’g’risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2014 yil 4 senyabrdagi PQ-2229-sonli Qarori
“Mansabdor shaxslarning xorijiy mamlakatlarga chiqish tartibini takomillashtirish choralari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2014 yil 5 martdagi PQ-2142-sonli Qarori
“Zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada joriy etish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012 yil 21 martdagi PQ-1730-sonli Qarori
“Qalmaqir konini kengaytirish va rekonstruksiyalash” investitsion loyihasining 2-bosqichini tezkor amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2011 yil 31 martdagi PQ-1515-sonli Qarori
“Geologiya-razvedka ishlarini tashkil etish va olib borish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2010 yil 27 avgustdagi PQ-1396-sonli Qarori
“Xonjiza koni polimetall rudalarini qayta ishlash” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2009 yil 16 iyuldagi PQ-1161-sonli Qarori
“Mamlakatimizda kon-metallurgiya sanoati korxonalarining bir guruh xodimlarini mukofatlash to’g’risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2007 yil 14 MARTdagi PF-3861-sonli Farmoni
“Xonjiza va uchquloch konlari polimetall rudalari mineral-xomashyo bazasidan samarali foydalanish to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2006 yil 10 avgustdagi PQ-442-sonli Qarori
“O‘zbekiston Respublikasining kon-metallurgiya sanoati xodimlari kunini belgilash to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2001 yil 10 maydagi PQ-2840-sonli Qarori

«О государственной программе по реализации стратегии развития нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования» Указ Президента Республики Узбекистан от 28 февраля 2023 г. № УП-27
“О дополнительных мерах по расширению мощностей производства ювелирных изделий и всесторонней поддержке отечественных ювелиров” Постановление президента Республики Узбекистан от 23.12.2022 г. № ПП-452
"О мерах по внедрению системы повышения и оценки уровня открытости деятельности государственных органов и организаций" Указ Президента Республики Узбекистан от 14 июня 2022 г. № УП-154
"О мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции" Постановление Президента Республики Узбекистан от 12 января 2022 г. № ПП-81
"О дополнительных мерах по развитию горно-металлургической промышленности и смежных отраслей" Постановление Президента Республики Узбекистан от 24 июня 2021 г. № ПП-5159
“О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля” Указ Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 г. № УП-6247
“О дополнительных мерах по активному привлечению инвестиций в сферу геологии, трансформации предприятий отрасли и расширению минерально-сырьевой базы республики” Постановление Президента Республики Узбекистан от 21 апреля 2021 г. № ПП-5083
“О внесении изменений в постановление Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2020 года № пп-4731 «О дополнительных мерах по расширению производства цветных и драгоценных металлов на базе месторождений АО «Алмалыкский ГМК» Постановление Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2021 г. № ПП-5037  (Lex.uz)
“О мерах по созданию благоприятных условий для дальнейшего развития ювелирной промышленности” Постановление Президента Республики Узбекистан от 22 февраля 2021 г. № ПП-4998
«О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов»Указ Президента Республики Узбекистан от 27 октября 2020 г. № УП-6096
"Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации" Указ Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 г., № УП-6079
«О дополнительных мерах по расширению производства цветных и драгоценных металлов на базе месторождений АО «Алмалыкский ГМК» Постановление Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2020 г. № ПП-4731
«О мерах по дальнейшему расширению объемов промышленного производства в Ташкентской области» Постановление Президента Республики Узбекистан от 15 мая 2020 г. № ПП-4715
“О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020- 2022 годы” Постановление Президента Республики Узбекистан от 9 января 2020 г., № ПП-4563
"О награждении группы передовиков производства в связи с 70-летием образования акционерного общества "Алмалыкский горно-металлургический комбинат" Указ Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2019 г.
«О дальнейших мерах по обеспечению независимости средств массовой информации и развитию деятельности пресс-служб государственных органов и организаций» Постановление Президента Республики Узбекистан от 27 июня 2019 г., № ПП-4366
«О мерах по коренному совершенствованию системы Управления государственными активами, антимонопольного регулирования и рынка капитала» Указ Президента Республики Узбекистан от 14 января 2019 г., № УП-5630
«О мерах по ускорению процесса модернизации производственных мощностей, технического и технологического перевооружения отраслей промышленности» Постановление Президента Республики Узбекистан от 25 декабря 2018 г., за № ПП-4077
«О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления АО «Алмалыкский ГМК» Постановление Президента Республики Узбекистан от 15 сентября 2017 г., за № ПП-3280 (Lex.uz)
«Об утверждении Концепции административной реформы в Республике Узбекистан» Указ Президента Республики Узбекистан от 8 сентября 2017 г., № УП-5185 (Lex.uz)
"О дополнительных мерах по дальнейшему развитию АО "Алмалыкский ГМК" Постановление Президента Республики Узбекистан от 15 августа 2017 г., № ПП-3211 (Lex.uz)
«О мерах по совершенствованию подготовки инженерно-технических кадров для производственно-промышленной отрасли Ташкентской области» Постановление Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 г., № ПП-3153 (Lex.uz)
«О мерах по совершенствованию управления научно-исследовательскими и проектно-изыскательскими работами в сфере промышленного освоения месторождений рудных полезных ископаемых» Постановление Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2017 г., № ПП-3145 (Lex.uz)
«О мерах по созданию единой геологической службы в системе Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам»  Постановление Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2017 г., № ПП-3004 (Lex.uz)
«О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан» Указ Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2017 года № УП-4947 (Lex.uz)
«О мерах по дальнейшей реализации перспективных проектов локализации производства готовых видов продукции, комплектующих изделий и материалов на 2017 — 2019 годы» Постановление Президента Республики Узбекистан от 26 декабря 2016 г., № ПП-2698 (Lex.uz)
«О дополнительных мерах по ускоренному обновлению физически изношенного и морально устаревшего оборудования, а также сокращению производственных затрат предприятий отраслей промышленности» Постановление Президента Республики Узбекистан от 22 декабря 2016 г., № ПП-2692 (Lex.uz)
«О мерах по дальнейшему совершенствованию корпоративного управления в акционерных обществах с преобладающей долей государства» Постановление Президента Республики Узбекистан от 17 октября 2016 г., № ПП-2635 (Lex.uz)
«О мерах по увеличению производства готовой экспортоориентированной продукции на основе глубокой переработки цветных и редких металлов на 2016 — 2020 годы» Постановление Президента Республики Узбекистан от 20 мая 2016 г., № ПП-2533 (Lex.uz)
«О мерах по внедрению современных методов корпоративного управления в акционерных обществах» Указ Президента Республики Узбекистан от 25 апреля 2015 г., № УП-4720 (Lex.uz)
"О создании Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан" Указ Президента Республики Узбекистан от 4 февраля 2015 г., № УП-4702 (Lex.uz)
«О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство новой плавильной печи на медеплавильном заводе» Постановление Президента Республики Узбекистан от 4 сентября 2014г., № ПП-2229 (Lex.uz)
«О мерах по совершенствованию порядка выезда должностных лиц в зарубежные страны» Постановление Президента Республики Узбекистан от 5 марта 2014 г., № ПП-2142 (Lex.uz)
«О мерах по дальнейшему внедрению и развитию современных информационно-коммуникационных технологий» Постановление Президента Республики Узбекистан от 21 марта 2012 г., № ПП-1730 (Lex.uz)
«О мерах по ускоренной реализации II этапа инвестиционного проекта «Реконструкция и расширение рудника Кальмакир» Постановление Президента Республики Узбекистан от 31 марта 2011 г., № ПП-1515 (Lex.uz)
«О мерах по дальнейшему повышению эффективности системы организации и проведения геологоразведочных работ» Постановление Президента Республики Узбекистан от 27 августа 2010 г., № ПП-1396 (Lex.uz)
«О мерах по реализации инвестиционного проекта «реконструкция и расширение рудника Кальмакир» Постановление Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2009 г., № ПП-1233 (Lex.uz)
«О дополнительных мерах по реализации проекта «отработка полиметаллических руд месторождения Хандиза» Постановление Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2009 г., № ПП-1161 (Lex.uz)
«О награждении группы работников предприятий горно-металлургической промышленности страны» Указ Президента Республики Узбекистан от 14 марта 2007 года № УП-3861 (Lex.uz)
«Об эффективном использовании минерально-сырьевой базы полиметаллических руд месторождений Хандиза и Уч-кулач» Постановление Президента Республики Узбекистан от 10 августа 2006 г., № ПП-442 (Lex.uz)
«О мерах по модернизации горно-транспортной техники на горнодобывающих предприятиях Республики»  Постановление Президента Республики Узбекистан от 31 июля 2006 г., № ПП-428 (Lex.uz)
«Об установлении дня работников горно-металлургической промышленности Республики Узбекистан» Указ Президента Республики Узбекистан от 10 мая 2001 г., № УП-2840 (Lex.uz)