Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi
Keyinchalik quyish sexi, so'ngra MTMZ mexanika yig'ish sexi ishga tushirildi. Zavod ehtiyot qismlar ishlab chiqarish, asbob-uskunalar butlovchi qismlarini, avtotransport vositalari va maxsus jihozlarni taʼmirlash, qismlarni qayta ishlash va keyinchalik qayta ishlash bilan tayyorlash, poʻlat, temir va rangli quyma ishlab chiqarish, payvandlangan metall konstruksiyalar va nostandart buyumlar ishlab chiqarish uchun tashkil etilgan, asbob-uskunalar, ETQQ(elektr tasqonli qayta quyish) quymalari, tog'-kon uskunalari, rezina-texnik mahsulotlar, ferromateriallar ishlab chiqarish, tosh quyish va boshqa ishlar kon-metallurgiya kombinatini ta'mirlash va texnik xizmat ko'rsatish ehtiyojlari uchun tashkil etilgan.
Ishlab chiqarish faoliyati davomida Markaziy ta'mir-mexanika zavodi Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining eng yirik ishlab chiqarish korxonasiga aylandi. Zavod O‘zbekiston Respublikasi, Toshkent viloyati Olmaliq shahrida, shaharning janubiy-g‘arbiy chekkasidagi sanoat zonasida joylashgan.
Faoliyati
Zavod qurilmalar, jihoz va uskunalar, avtotransportlar va maxsus texnikalarning ehtiyot qismlarini tayyorlash, detallarni mexanik ishlov bergan holda tiklash, po‘lat, cho‘yan va rangli quymalarni tayyorlash, payvandlangan metall konstruksiya (qurilma)larni va nostandart uskunalarni tayyorlash, elektr shlakli quyish qo‘ymalarini quyish, tog‘-konchilik qurilma(jihoz)larini ishlab chiqarish, rezina-texnika mahsulotlarini gummirlash, ferro materiallarni, toshli(jinsli) quyish, kon-metallurgiya kombinatining boshqa ekspluatatsion ehtiyojlari uchun boshqa ish(vazifa)larni bajarish maqsadlarida tashkil etilgan. Zavod 28002 kv. m ga teng bo‘lgan umumiy binolar maydoniga ega.
Zavodning asosiy sexlari va uchastkalari:
- quyish sexi;
- ferroqotishmalar ishlab chiqarish uchastkasi;
- shixta tayyorlash uchastkasi;
- temirchilik-payvandlash sexi;
- Elektr shlakli quyish uchastkasi;
- kimyoviy himoya uchastkasi;
- mexanika-yig‘uv sexi;
- tog‘-konchilik shaxta qurilmalari uchastkasi;
- asbobsozlik uchastkasi;
- ta'mir-mexanika uchastkasi;
- zavodning energetika xizmati;
- xo‘jalik uchastkasi;
- avtotransportlar va maxsus texnikalarni ta'mirlash sexi, ushbu sex MTMZ majmuasiga 2000-yilda qo‘shildi.
Quyish sexi: Quyish sexining ishlab chiqariladigan asosiy qotishma turlari: po'lat 110G13L; po'lat 20L-40L; po'lat 35 KhML; kulrang quyma cho`yan navlari SCH15 - SCH22; yemirilishga bardoshli cho'yan 300X28H2, rangli qotishmalar, mis va rux zavodlarining sulfat kislota ishlab chiqarish uchun "Gartbley" qo'rg'oshin-surma qotishmasi.
Temirchilik-payvandlash sexi: Temirchilik payvandlash sexi keyingi ishlov berish uchun pokovka va zagotovka tayyorlash, nostandart metall konstruksiyalarni ishlab chiqarish, qismlarni payvandlash va qoplama bilan ta'mirlash uchun mo'ljallangan.
Mexanik yig`uv sexi: Mexanik yig`uv sexida, tishli uzatmalar, val tishli uzatmalar, turli nasos g‘ildiraklari ishlab chiqarish, reduktorlarni ta`mirlash va ularni tayyorlash, OKMK harakatlanuvchi tarkibi uchun ehtiyot qismlarni ta’mirlash va tayyorlash kabi ishlar amalga oshirilmoqda. Shuningdek, katta assortimentda ehtiyot qismlar ishlab chiqariladi.
Avtotransport va maxsus texnikalarga xizmat ko`rsatish va ta`mirlash sexi: Avtotransport va maxsus texnikalarga xizmat ko`rsatish va ta`mirlash sexi OKMK korxonalari buyurtmasiga ko‘ra og‘ir avtomashinalarni, maxsus texnika, butlovchi qismlar, uskunalarni kapital ta’mirlashga mo‘ljallangan.

+998 71 619 23 33История завода
История Центрального ремонтно-механического завода (ЦРМЗ) АО «Алмалыкского горно-металлургического комбината» начинается с 1957 года. Первым в эксплуатацию были введены кузнечный и котельно-сварочный цеха РМЗ.
Далее, был принят в эксплуатацию литейный цех, а затем механосборочный цех ЦРМЗ. Завод создан для изготовления запасных частей, ремонта узлов оборудования, автотранспорта и специальной техники, восстановления и изготовления деталей с последующей механической обработкой, производства стального, чугунного и цветного литья, изготовления сварных металлоконструкций и нестандартного оборудования, слитков ЭШП, горно-шахтного оборудования, гуммирования резинотехнических изделий, производства ферроматериалов, каменного литья и других работ для ремонтно-эксплуатационных нужд горно-металлургического комбината.
За свою многолетнюю производственную деятельность центральный ремонтно-механический завод стал мощным производственным подразделением Алмалыкского горно-металлургического комбината. Завод расположен в городе Алмалык, Республики Узбекистан в промышленной зоне юго-западной окраины города.
Деятельность
Завод создан для изготовления запасных частей, ремонта узлов оборудования, автотранспорта и специальной техники, восстановления и изготовления деталей с последующей механической обработкой, производства стального, чугунного и цветного литья, изготовления сварных металлоконструкций и нестандартного оборудования, слитков ЭШП, горно-шахтного оборудования, гуммирования резинотехнических изделий, производства ферроматериалов, каменного литья и других работ для ремонтно-эксплуатационных нужд горно-металлургического комбината. Завод имеет общую площадь зданий – 28002 кв. м.
Основными производственными цехами и участками завода являются:
Литейный цех: Основные виды сплавов, производимые литейным цехом: сталь 110Г13Л; сталь 20Л-40Л; сталь 35ХМЛ; серый чугун марок СЧ15 – СЧ22; износостойкий чугун 300Х28Н2, цветные сплавы, свинцово-сурьмянистый сплав «Гартблей» для сернокислотного производства медеплавильного и цинкового заводов.
Кузнечно-сварочный цех: КСЦ предназначен для изготовления поковок, заготовок для дальнейшей механической обработки, нестандартных металлоконструкций, ремонта деталей методами сварки и наплавки.
Механосборочный цех: Цехом выполняются такие работы как изготовление шестерен, в/шестерен, различные колеса насосов, ремонт редукторов и их изготовление, ремонт и изготовление запчастей подвижного состава АГМК. Так же цех изготавливает, в большом ассортименте метизы.
Цех по ремонту автотранспорта и специальной техники: Цех предназначен для капитального ремонта большегрузных автомобилей, специальной техники, узлов, комплектующих оборудования по заказам предприятий АГМК.
Центральный ремонтно-механический завод также является главным исполнителем Программы локализации на АГМК.