30 Iyul 2021, 14:22 2711
“Davlat xizmatlari koʻrsatish infratuzilmasini takomillashtirish va aholining davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident farmoni qabul qilindi.
Farmonga koʻra, 2021-yil 1-noyabrdan:
➖“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida roʻyxatga olingan shaxslarga, shuningdek, I va II guruh nogironligi boʻlgan shaxslarga davlat xizmatlari markazlari va (yoki) Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YAIDXP) orqali davlat xizmatlarini koʻrsatishda davlat bojlari, yigʻimlar va boshqa har qanday toʻlovlar boʻyicha 50 foiz miqdorida chegirma qoʻllaniladi (tadbirkorlik faoliyati maqsadlarida yoki yuridik shaxslar vakili sifatida murojaat qilingan holatlar bundan mustasno);
➖Davlat xizmatlari markazlari, “Litsenziya” axborot tizimi hamda YAIDXP orqali koʻrsatilayotgan davlat xizmatlari belgilangan muddatidan 3 ish kunidan ortiq vaqtga kechiktirilganda, ariza beruvchilarning murojaatlariga asosan, xizmatdan foydalanish uchun toʻlangan davlat bojlari, yigʻimlar va boshqa har qanday toʻlovlarning 50 foizi ularga 1 ish kunida qaytariladi. Bunda ariza beruvchiga tegishli davlat xizmati bepul koʻrsatiladi.
2022-yil 1-yanvardan ayrim davlat xizmatlarini (8 ta) koʻrsatishda undiriladigan davlat bojlari, yigʻimlar va boshqa toʻlovlar miqdorlari kamaytiriladi.
2021-yil 1-dekabrdan:
chet elda doimiy yashovchi Oʻzbekiston fuqarolari, shuningdek, xorijiy jismoniy va yuridik shaxslar hamda fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga elektron raqamli imzo kaliti sertifikatlarini Oʻzbekiston diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari tomonidan berish orqali elektron davlat xizmatlaridan foydalanish imkoni yaratiladi;
Oʻzbekistonda doimiy yashamaydigan chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami soddalashtirilgan tartibda tuman (shahar) migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish boʻlinmalarida hamda davlat xizmatlari markazlarida amalga oshiriladi;
litsenziya, ruxsatnoma, sertifikat va boshqa ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlarning dublikatini berish uchun milliy valyutada belgilangan toʻlovlar BHMning 10 foizigacha miqdorda belgilanadi (qonunchilik hujjatlarida toʻlovlar belgilanmagan yoki bazaviy hisoblash miqdorining 10 foizidan kam miqdorda belgilangan hollar bundan mustasno).

Доступ населения к государственным услугам будет расширен
Принят Указ Президента "О мерах по совершенствованию инфраструктуры предоставления государственных услуг и расширению доступа населения к государственным услугам".
Согласно Указу, с 1 ноября 2021 года:
➖ При оказании государственных услуг лицам, зарегистрированным в информационной системе "Единый реестр социальной защиты", а также лицам с инвалидностью I и II групп через Центры государственных услуг и (или) Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ), применяется скидка в размере 50 процентов по государственным пошлинам, сборам и любым другим платежам (за исключением случаев обращения в целях предпринимательской деятельности или в качестве представителя юридических лиц);
➖ При задержке предоставления государственных услуг, оказываемых через Центры государственных услуг, информационную систему "Лицензия" и ЕПИГУ, более чем на 3 рабочих дня, согласно обращениям заявителей, 50 процентов уплаченных за пользование услугой государственных пошлин, сборов и любых других платежей возвращаются им в течение 1 рабочего дня. При этом соответствующая государственная услуга предоставляется заявителю бесплатно.
С 1 января 2022 года будут снижены размеры государственных пошлин, сборов и других платежей, взимаемых при оказании отдельных государственных услуг (8 наименований).
С 1 декабря 2021 года:
гражданам Узбекистана, постоянно проживающим за рубежом, а также иностранным физическим и юридическим лицам и лицам без гражданства предоставляется доступ к электронным государственным услугам путем выдачи дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Узбекистана сертификатов ключей  электронной цифровой подписи;
Иностранным гражданам и лицам без гражданства, постоянно не проживающим в Узбекистане, персональный идентификационный номер физического лица присваивается в упрощенном порядке в районных (городских) отделениях миграции и оформления гражданства и центрах государственных услуг;
Платежи в национальной валюте за выдачу дубликатов лицензий, разрешений, сертификатов и других разрешительных документов установлены в размере до 10% от БРВ  (за исключением случаев, когда законодательством платежи не установлены или установлены в размере менее 10 процентов от базовой расчетной величины).