13 Oktyabr 2022, 9:35 2824
Joriy yilning 11-12 oktabr kunlari Olmaliq shahridagi OKMK sport majmuasida Toshkent viloyati hokimligi va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hamkorligida “Innovatsiya, mahalliylashtirish, kooperatsiya, “Shatakka olish”, importni qisqartirish” mavzusida Sanoat yarmarkasi bo‘lib o‘tdi.
Yarmarkaning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat maslahatchisining o‘rinbosari Galina Saidova, Toshkent viloyati hokimi Zoyir Mirzayev, OKMK boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov ishtirok etishdi.
Tadbirda jami 300dan ziyod mahalliy ishlab chiqaruvchilar, ulardan 62tasi o‘zlashtirilgan 1000dan ortiq o‘z mahsulotlarini aks ettiruvchi stendlari bilan ishtirok etishdi.
Shuningdek, kombinat tomonida import qilinadigan 2500 dan ortiq mahsulotlar ko‘rgazmasi ham namoyish etildi.
Bundan tashqari, kombinat quvvatlari asosida ishlab chiqarilayotgan 200dan oshiq mahalliylashtirilgan mahsulotlar, ilm fan va innovatsion texnologiyalar mahsulotlari ko‘rgazmasi ham taqdim etildi.
Yarmarka davomida B2B formatida uchrashuvlar tashkil etilib, unda OKMK texnik talablariga javob bera oladigan mahalliylashtirilgan mahsulotlarni o‘zlashtirish bilan bog‘liq masalalar muhokama etildi.
2026-yilgacha mahalliylashtirish dasturi doirasida innovatsion loyihalar, ilmiy sohadagi ixtirolar, o‘zlashtirilgan mahsulotlar va mahalliylashtirilgan mahsulotlarning yangi turlarini chiqarish bo‘yicha taqdimotlar o‘tkazildi.
“Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida “Mashinasozlik zavodi”ni va  OKMK bilan hamkorlikda barpo etilayotgan “Olmaliq quyuv-mexanika zavodi”ni qurilishi bo‘yicha ma'lumotlar berildi.
Shuningdek, yuk ortish quvvati 130 tonnadan 220 tonnagacha bo‘lgan kon avtosamosvalini “Nurafshon Maxsus Texnika” MChJ mahalliy ishlab chiqaruvchisi bilan ishlab chiqarishni o‘zlashtirish bo‘yicha ham taqdimot o‘tkazildi.
Bundan tashqari, 2030-yilgacha yangi investisiya loyihalarini amalga oshirish uchun texnologik uskunalarga  bo‘lgan ehtiyoj,  yangi 3-mis va 4-mis boyitish fabrikalari hamda metallurgiya majmuasining kengayishi hisobiga kombinat ehtiyojlari to‘g‘risida ham ma'lumot berildi.
“Shatakka olish” mexanizmi bo‘yicha kombinat qo‘llba-quvvatlashi asosida bir qator mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan yangi import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarilishi o‘zlashtiriladi.
Masalan, “Olmaliq quyuv-mexanika zavodi” MChJ tomonidan 36 turdagi mahsulot, “Nurafshon Maxsus Texnika” MChJ tomonidan  yuk ko‘tarish quvvati 130 tonnadan 220 tonnagacha bo‘lgan kon avtosamosvalini ishlab chiqarish, “Deutsche innovationen technologie AGMK” MChJ tomonidan polimer va geokompozit mahsulotlar, “Ulug’bek Ferrum” MChJ tomonidan – ferromarganets va ferroxromli konsentratlar, “Quyoshcha Nuri” MChJ tomonidan esa – ekskovatorlar uchun  KMD-200 zirhlari, ehtiyot qismlar, jamlanmalari ishlab chiqariladi.
Ta'kidlash joizki OKMKda Mahalliylashtirish dasturi ijrosi asosan Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi hamda Rux zavodi tomonidan amalga oshiriladi.
2021-yilda mahalliylashtirish Dasturiga asosan 87ta loyiha doirasida 217,2 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, reja 134,6 foizga bajarilgan.
Joriy yilning yanvar-sentabr oylarida mahalliylashtirish Dasturi doirasida 222,7 mlrd so‘mlik mahsulot tayyorlanib, reja esa 130%ga bajarildi va o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 149,7 foizni tashkil etdi.
9 oyda mahalliylashtirish Dasturiga qo‘shimcha ravishda joriy yilda 28,2 mlrd so‘mlik 11 ta yangi loyihalarning tarmoq jadvali tasdiqlanib ishlab chiqarish boshlandi.
- Bugungi kunda jami 32 ta yangi turdagi loyihalar bo‘yicha 49,0 mlrd.so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarish amalga oshirildi: jumladan,“Qattiq qotishmali mahsulotlar - parma va keskichlar”, “Tosh maydalash tegirmoni qoplamasi”, “Yuqori haroratga chidamli keramik mahsulotlar”, “Volfram angidridi”, “Yanchish uskunasining zirhlari”, “Quyma mahsulotlar” va boshqalar. Mahalliy ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash, sanoat kooperatsiyasini aloqalarini rivojlantirish doirasida hamda import hajmini qisqartirish maqsadida jami 1,1 trln so‘mlik mahsulotlarni xarid etish bo‘yicha shartnomalar tuzilgan, shundan kooperatsiya portali orqali jami 727,3 mlrd so‘mlik shartnomalar imzolandi, deydi OKMK Mahalliylashtirish bo‘limi boshlig‘i Dilshodbek Xoldaraliyev. - Import mahsulotlari hajmini maqbullashtirish bo‘yicha tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasi aloqalarini kengaytirish natijasida hisobot davrida 65,2 mln dollarga import hajmlari qisqartirildi. Yil yakuniga qadar esa 88,1 mln dollarga qisqartirilishi kutilmoqda.
9 oyda oyida import hajmi 556,9 mln dollarga belgilangan bo‘lib, haqiqatda 375,0 mln dollarni yoki rejaga nisbatan 67 foizga bajarildi. Yil yakuniga qadar import hajmi 120,0 mln dollarga yetkazilishi kutilmoqda.
- Ilm-fanni ishlab chiqarishga integratsiyasi natijasida OKMKda bir qator yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilishiga erishildi. Jumladan, 2019-yilda palladiy metallini, 2021-yilda esa reniy metallini sof holda olinishiga muvaffaq bo‘ldik, - deydi OKMK Fan va innovatsiya bo‘limi boshlig‘i Mirzaahmad Ermanov.- Shuningdek,  2022-yil iyul oyida molibden metalli sof holda olindi. 2022-yilning iyul oyida esa platina metallini ishlab chiqarish texnologiyasi uchun mualliflik huquqi qo‘lga kiritildi. Bugungi kunda OKMK 7ta mahsulot ishlab chiqarish texnologiyasiga oid mualliflik huquqini qo‘lga kiritgan.
Bundan tashqari, Prezidentning 2022-yil 6-iyuldagi “2022-2026 yillarda O‘zbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-307 sonli qarorining ijrosini ta'minlash borasida OKMKda bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, qaror bo‘yicha 2022-2024 yillar davomida 16ta 6 398,0 mln so‘mlik ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilishi belgilangan bo‘lib, hozirda 3 783 mln so‘mlik 7ta ilmiy-tadqiqot shartnomalari imzolandi.
2022-2026 yillar mobaynida 6ta 6500,0 mln so‘mlik “drayver” innovatsion loyihalarni amalga oshirish belgilangan. Shuningdek, qarorda 2022-2023 yillar mobaynida respublikamizning tadqiqot institutlari tomonidan amalga oshiriladigan 9 459,4 mln so‘mlik innovatsion tadqiqot ishlarini boshqa korxonalar bilan birgalikda moliyalashtirish ishlari ko‘zda tutilgan. Hozirda 3 919,4 mln so‘mlik 9 ta ilmiy-tadqiqot ishlari moliyalashtirilgan.
Yarmarkada Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan 326turdagi mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha 961,7 mlrd so‘mlik memorandumlar imzolandi.

Промышленная ярмарка АГМК: широкие возможности для местных производителей
11-12 октября текущего года в Алмалыке состоялась межотраслевая промышленная ярмарка, организованная хокимиятом Ташкентской области и Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом.
На церемонии открытия ярмарки на тему «Инновация, локализация, кооперация, «взятие на буксир», сокращение импорта» приняли участие заместитель Государственного советника Президента Республики Узбекистан по социально-экономическим вопросам Галина Саидова, хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев, председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов.
В ярмарке приняли участие более 300 местных производителей, из них 62 местных производителей участвовали с стендами с более чем 1 000 видами освоенной ими продукции.
Комбинат представил более чем 2 500 видов импортируемой им продукции. Также были выставлены более 200 видов продукции, локализованной комбинатом на своих мощностях. В рамках ярмарки также организована выставка научных разработок и инновационной продукции.
Организованы встречи в формате «B2B», где обсуждены вопросы, связанные с освоением локализуемой продукции согласно техническим требованиям АО «Алмалыкский ГМК».
Проведены презентации:
по инновационным проектам, изобретениям в научной сфере, освоенной продукции и выпуску новых видов локализуемой продукции в рамках программы локализации до 2026 года;
новых инвестиционных проектов таких как, «Строительство машиностроительного завода» в рамках инвестиционного проекта «Освоение месторождение Ёшлик I», а также совместный проект с ООО «Алмалыкский литейно-механический завод»;
по освоению производства карьерного автосамосвала с грузоподъёмностью от 130 т до 220 т местным производителем ООО «Nurafshon Maxsus Texnika».
Также представлена информация о потребностях комбината в оборудовании, технологических и технических установках при реализации новых инвестиционных проектов до 2030 года, в том числе при строительстве новых обогатительных фабрик (МОФ-3, МОФ-4) и расширения металлургического комплекса.
При поддержке комбинатом по механизму «взять на буксир» местными производителями осваиваются новые виды импортозамещающей продукции. К примеру: ООО «Алмалыкский литейно-механический завод» – 36 видов продукции, ООО «Nurafshon Maxsus Texnika» – карьерный автосамосвал с грузоподъёмностью от 130 т до 220 т, ООО «Deutsche innovationen technologie AGMK» – полимерная и геокомпозитная продукция, ООО «Ulug’bek Ferrum» – ферромарганец и феррохромовые концентраты, ООО «Quyoshcha Nuri» – брони КМД-200, запчасти, комплектующие и билы для экскаваторов.
Следует отметить, что основными исполнителями Программы локализации на АГМК являются центральный ремонтно-механический и цинковый заводы, а также научно-производственное объединение по производству редких металлов и твердых сплавов.
Согласно Программе, в 2021 году в рамках 87 проектов произведено продукции на сумму 217,2 млрд сумов, прогноз выполнен на 134,6%.
В январе-сентябре текущего года в рамках Программы изготовлено продукции на сумму 222,7 млрд сумов, выполнение прогноза в этом направлении составило 130%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года темп роста составил 149,7%.
За 9 месяцев по Программе локализации утвержден сетевой график 11 новых проектов на сумму 28,2 млрд сумов, начато производство продукции.
«На сегодняшний день по 32 новым проектам освоено производство продукции на сумму 49,0 млрд сумов: в частности, изделия из твердых сплавов – сверла и долота, покрытие для камнеизмельчительных мельниц, устойчивые к высоким температурам керамические изделия, вольфрамовый ангидрид, броня дробильного оборудования, литейные изделия и тд. В рамках поддержки отечественных производителей, развития связей промышленной кооперации, а также в целях сокращения объема импорта заключены контракты на закупку продукции на общую сумму 1,1 трлн сумов, из которых через портал электронной кооперации подписаны контракты на общую сумму 727,3 млрд сумов», - отметил начальник отдела локализации АГМК Дильшодбек Холдаралиев. В результате расширения межотраслевых связей промышленной кооперации, нацеленных на оптимизацию объемов импортной продукции, за отчетный период сокращены объемы импорта на 65,2 млн долларов США. До конца года ожидается сокращение объемов импорта до 88,1 млн долларов США.
Прогноз по объему импорта за 9 месяцев составлял 556,9 млн долларов США. Фактически же объем импорта составил 375,0 млн долларов США (или 67% по сравнению с прогнозом). К концу этого года ожидается оптимизация объема импорта до 120,0 млн долларов США.
Начальник отдела науки и инновации АГМК Мирзаахмад Эрманов: «В результате интеграции науки и производства на АГМК освоено производство новых видов продукции. В частности, в 2019 году в чистом виде получен металлический палладий, в 2021 году – металлический рений, в июле текущего года металлический молибден. В июле этого же года было получено авторское право на технологию производства металлической платины. На сегодняшний день АГМК имеет авторские права на технологию получения 7 видов продукции».
Кроме этого, во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан от 6 июля 2022г № ПП-307 «Об организационных мерах по реализации стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2022–2026 годы» на АГМК реализуется ряд работ. В частности, в соответствии с постановлением определено проведение 16 научно-исследовательских работ на сумму 6 398,0 млн сумов в течение 2022-2024гг. На сегодняшний день заключено 7 контрактов на выполнение научно-исследовательских работ на сумму 3 783 млн сумов.
Также намечена реализация в течение 2022-2026 годов 6 инновационных проектов на сумму 6 500,0 млн сумов. Постановлением предусмотрено совместное с другими предприятиями финансирование инновационных исследовательских работ на 9 459,4 млн сумов, которые будут проводиться в течение 2022-2023 годов исследовательскими институтами нашей страны. На сегодняшний день профинансировано 9 научно-исследовательских работ на сумму 3 919,4 млн сумов.
В ходе ярмарки АО «Алмалыкский ГМК» подписал меморандумы с местными производителями по освоению 326 видов продукции на общую сумму 961,7 млрд сумов.