OKMK va Germaniya hamkorligining yangi bosqichlari
Ayni kunlarda mamlakatimizda “O‘zbekistonda Germaniya iqtisodiyoti kunlari” konferensiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Konferensiya doirasida bugun Germaniyaning savdo sanoat palatasi tashqi savdo bo‘yicha bosh ijrochi direktori, boshqaruv kengashi a'zosi Folker Trayer boshchiligidagi delegatsiya Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrif buyurdi.
Delegatsiya  tarkibida Germaniyaning savdo sanoat palatasi a'zolari hamda yirik kompaniya vakillari, xususan “Falk Porsche Technik GmbH”, “Kabel AG(DKG), Schneider Group, DB Engineering & Consulting GmbH, GP Günter Papenburg AG va boshqa kompaniyalarning rahbarlari va ishbilarmonlari bo‘lib, ular kombinat faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Tashrif davomida mehmonlar dastlab “Metallurg” madaniyat saroyida joylashgan muzeyni ko‘zdan kechirishdi.
Shuningdek, mehmonlar Qalmoqqir koni hamda Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida texnologik ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
- Bizning savdo-sanoat palatamizning vakolatxonalarining soni juda ham ko‘p,-  deydi Germaniyaning savdo sanoat palatasi tashqi savdo bo‘yicha bosh ijrochi direktori, boshqaruv kengashi a'zosi Folker Trayer. - Germaniyada 3 milliondan ortiq a'zolarimiz bor va ularni doimo qo‘llab-quvatlaymiz. Bundan tashqari, 93 ta davlatda vakolatxonalarimiz mavjud. Ularni orasida 3000 mingtadan ortiq qo‘shma korxonalarimiz bor.
Yirik sanoat korxonasi bo‘lgan OKMKga tashrif buyurishimizdan maqsad hamkorlikni yo‘lga qo‘yish. Xabaringiz bo‘lsa bugungi kunda Germaniyada juda katta o‘zgarishlar bo‘lmoqda. Ayniqsa, yashil energiyaga o‘tish to‘g‘risida ko‘p gapirilayapti. Bugungi kunda ishlab chiqarilayotgan poezdlar, avtomoshinalar hammasini an'anaviy dvigatellarini o‘rniga zamonaviy texnologiyalarni qo‘llashimiz shart. Bu texnologiyalarni qo‘llashimiz uchun bizga resurslar kerak. Afsuski bu resurslar bizda yo‘q. Mis va noyob metallarga Germaniyada ehtiyoj juda ham katta. Shu sababli ham biz boshqa davlatlar bilan, shuningdek, O‘zbekistonning yirik sanoat korxonasi bo‘lgan OKMK bilan ham manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘ymoqchimiz.
O‘zbekistonga qiziq bo‘ladigan mavzulardan biri bu yuqori samaradorlikka ega yangi va zamonaviy uskunalardir. Biz ularni qanday ishlatishni o‘rgatishga ham tayyormiz. Kombinatning porloq kelajagi namoyon, bu aniq. Sababi, sizlardagi resurslarga bugun dunyoda talab juda yuqori. Bozordagi narxni hisobga oladigan bo‘lsak bu O‘zbekistonga juda katta mablag‘ olib keladi.
Ma'lumot uchun: OKMK hamda Germaniya davlatining bir qator yetakchi kompaniyalari bilan bir qator yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan. Jumladan, Chirchiq shahrida kombinat va Falk-Porsche-Technik GmbH kompaniyasi bilan hamkorlikda “Deutsche IT-AGMK” qo‘shma korxonasi tashkil etilgan. Bundan tashqari, kombinat va Germaniyaning Frayberg texnika universiteti konchilik akademiyasi hamda “GP Gunter Papenburg AG” konserni o‘rtasida kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan.
Shuningdek, joriy yilning may oyida OKMK va Germaniya kompaniyalari o‘rtasida qiymati 1,4 mlrd  yevrodan ziyod shartnomalar imzolanganini alohida qayd etish lozim.

New stages of cooperation between AMMC and Germany
On September 15, an economic delegation from Germany led by the head of foreign economic activity and member of the board of directors of the Federal Association of Chambers of Commerce and Industry of Germany (FOTCI) Volker Traier visited the Almalyk Mining and Metallurgical Complex. The delegation included members of the FOTCI and representatives of large companies, in particular, Falk Porsche Technik GmbH, Kabel AG (DKG), Schneider Group, DB Engineering & Consulting GmbH, GP Günter Papenburg AG and others.
During the visit, the guests got acquainted with the exhibits of the AMMC museum, located in the Metallurg Palace of Culture, and visited the Kalmakyr mine and the central mechanical repair Complex, where they became familiar with the technological processes of these industries.
“The number of FOTCI representative offices is very large,” shared Volker Traier. -We have more than 3 million members in Germany and we always support them. In addition, we have offices in 93 countries with more than 3,000 joint ventures.
The purpose of our visit to AMMC, which is a large industrial enterprise in Uzbekistan, is to establish cooperation. As you know, big changes are happening in Germany today. In particular, there is a lot of talk about the transition to “green energy”. Today we must use modern technology instead of traditional engines for trains and cars.
But we need resources to use these technologies. Unfortunately, we do not have them. The demand for copper and rare metals in Germany is very high. For this reason, we want to establish mutually beneficial cooperation with other countries, including Uzbekistan, in particular, with the Almalyk Mining and Metallurgical Complex. Your resources are in great demand in the world today. Considering the price on the market, they can bring a lot of money to Uzbekistan.
One of the topics that will be of interest to your country is new modern equipment with high efficiency. We are also ready to train service personnel to operate it. AMMC has a great future, and this is obvious.
For reference: mutually beneficial cooperation is already underway between AMMC and a number of leading German companies. In particular, in Chirchik, Almalyk MMC JSC, together with Falk-Porsche-Technik GmbH, created the joint venture Deutsche IT-AMMC. In addition, cooperation has been established on training with the Mining Academy of the Technical University of Freiberg and the GP Gunter Papenburg AG concern.
Let us recall that in May of this year, contracts worth more than 1.4 billion euros were signed between AMMC and German companies.