OKMK xalqaro grantni qo‘lga kiritdi
Mazkur grant mablag‘lari doirasida Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish birlashmasining O‘zbek-Koreys ilmiy texnik markazi qoshida sanoat tajriba sexi tashkil etiladi. Ushbu sexga zamonaviy laboratoriya jihozlari hamda texnologik uskunalari olib kelinadi. Yangi sexda Ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish dasturga asoslangan holda ishlab chiqarishni modernizasiyalash, yangi texnologiyalarni jalb qilish bo‘yicha tadqiqot ishlari olib boriladi.
Ushbu grantni qo‘lga kiritishda joriy yilning 14-18 noyabr kunlari Koreya davlatida o‘tkazilgan 17-Xalqaro yangi va nano materiallar simpoziumi(ISNNM-2022)da Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining bir guruh mutaxassis va olimlari tomonidan taqdim etilgan ilmiy ishlanmalar, taqdimotlar muhim ahamiyat kasb etdi.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, ushbu grantni olish uchun 20dan oshiq davlat ishtirok etishgan bo‘lib, OKMKga grant ajratilishida barqaror ishlab chiqarish sur'ati, sanoat va ilm-fan integratsiyasi, ilmiy ishlanmalarning ishlab chiqarishga tadbiq etilishi hamda olimlarning ilmiy yutuqlari kabi omillarga ahamiyat berilgan.
Mazkur grant O‘zbekiston kompaniyalari uchun ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishga tayyorlash infratuzilmasi hamda metallarni qayta ishlash texnologiyalarni tijoratlashtirish, nodir metallar va misni chuqur qayta ishlash uchun yangi texnologiyalarni jalb qilish maqsadida ajratiladi. Shuningdek, O‘zbekistondagi ishchi kuchining ilmiy salohiyatini hamda Koreya va O‘zbekiston o‘rtasidagi xususiy biznes sektori imkoniyatlarini oshirish maqsad qilingan.
Loyiha 2023-2027 yillarda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Loyiha doirasida Birlashma tarkibidagi O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazidagi sanoat tajriba sexiga pilot uskunalar yetkazib berilib, qo‘shma ilmiy tadqiqot dasturi amalga oshiriladi. O‘zbekistonda Koreya tomonidan nodir metallar va mis sanoati ekspertlari ish olib boradi va kombinat muhandislari Koreyada amaliyot o‘tashadi.

AMMC won an international scholarship
On December 25 of this year, the National Assembly of Korea passed a decision to allocate a grant of 15 billion won (about 12 million US dollars) to the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
Within the framework of this grant, an industrial experimental workshop will be established under the Uzbek-Korean Scientific and Technical Center of the Association for the Production of Rare Metals and Hard Alloys. Modern laboratory equipment and technological equipment are brought to this workshop. In the new workshop, research work is carried out on the modernization of production, the attraction of new technologies based on the Commercialization of Scientific Developments program.
The scientific developments and presentations presented by a group of experts and scientists of the Almaliq mining and metallurgical Complex gained importance in obtaining this scholarship at 17th International New and Nano Materials Symposium (ISNNM-2022) conducted in Korea Republic on November 14-18.
For information, it can be said that more than 20 countries took part in receiving this grant, and the allocation of grants to AMMC was based on stable production rate, integration of industry and science, application of scientific developments to production, and scientific achievements of scientists. factors are given importance.
This grant is allocated for the infrastructure of preparation for the commercialization of scientific developments for Uzbek companies and for the purpose of attracting new technologies for the commercialization of metal processing technologies, rare metals and deep processing of copper. It is also intended to increase the scientific potential of the workforce in Uzbekistan and the opportunities of the private business sector between Korea and Uzbekistan.
The project is planned to be implemented in 2023-2027. Within the framework of the project, pilot equipment will be delivered to the industrial experimental workshop of the Uzbek-Korean scientific and technological center within the Union, and a joint scientific research program will be implemented. Experts of the rare metals and copper industry will work in Uzbekistan from Korea, and engineers of the Complex will undergo internships in Korea.