OKMK xalqaro grantni qo‘lga kiritdi
Mazkur grant mablag‘lari doirasida Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish birlashmasining O‘zbek-Koreys ilmiy texnik markazi qoshida sanoat tajriba sexi tashkil etiladi. Ushbu sexga zamonaviy laboratoriya jihozlari hamda texnologik uskunalari olib kelinadi. Yangi sexda Ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirish dasturga asoslangan holda ishlab chiqarishni modernizasiyalash, yangi texnologiyalarni jalb qilish bo‘yicha tadqiqot ishlari olib boriladi.
Ushbu grantni qo‘lga kiritishda joriy yilning 14-18 noyabr kunlari Koreya davlatida o‘tkazilgan 17-Xalqaro yangi va nano materiallar simpoziumi(ISNNM-2022)da Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining bir guruh mutaxassis va olimlari tomonidan taqdim etilgan ilmiy ishlanmalar, taqdimotlar muhim ahamiyat kasb etdi.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, ushbu grantni olish uchun 20dan oshiq davlat ishtirok etishgan bo‘lib, OKMKga grant ajratilishida barqaror ishlab chiqarish sur'ati, sanoat va ilm-fan integratsiyasi, ilmiy ishlanmalarning ishlab chiqarishga tadbiq etilishi hamda olimlarning ilmiy yutuqlari kabi omillarga ahamiyat berilgan.
Mazkur grant O‘zbekiston kompaniyalari uchun ilmiy ishlanmalarni tijoratlashtirishga tayyorlash infratuzilmasi hamda metallarni qayta ishlash texnologiyalarni tijoratlashtirish, nodir metallar va misni chuqur qayta ishlash uchun yangi texnologiyalarni jalb qilish maqsadida ajratiladi. Shuningdek, O‘zbekistondagi ishchi kuchining ilmiy salohiyatini hamda Koreya va O‘zbekiston o‘rtasidagi xususiy biznes sektori imkoniyatlarini oshirish maqsad qilingan.
Loyiha 2023-2027 yillarda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Loyiha doirasida Birlashma tarkibidagi O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazidagi sanoat tajriba sexiga pilot uskunalar yetkazib berilib, qo‘shma ilmiy tadqiqot dasturi amalga oshiriladi. O‘zbekistonda Koreya tomonidan nodir metallar va mis sanoati ekspertlari ish olib boradi va kombinat muhandislari Koreyada amaliyot o‘tashadi.

+998 71 619 23 3325 декабря текущего года Национальной Ассамблеей Республики Корея принято решение о выделении Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату гранта в размере 15 млрд вон (около 12 млн долларов США).
Значима роль в получении этого гранта научных разработки и презентации, представленные специалистами и учеными АГМК на 17-м Международном симпозиуме по новым и наноматериалам (ISNNM-2022), который проходил с 14 по 18 ноября текущего года в Корее.
Для справки, в мероприятии на получение этого гранта приняли участие более 20 стран. При выделении гранта учитывались следующие условия и факторы: стабильные темпы роста производства, интеграция науки и производства, внедрение научных разработок, а также достижения научных исследований ученых.
Данный грант выделяется узбекским компаниям для создания инфраструктуры для подготовки научных разработок к коммерциализации и коммерциализации технологий переработки металлов, привлечения новых технологий для глубокой переработки редких металлов и меди. Также целью гранта является повышение научного потенциала рабочей силы нашей страны, а также возможностей частного бизнес-сектора между Кореей и Узбекистаном.
Реализация проекта намечена на 2023-2027 годы. В рамках проекта в промышленный экспериментальный цех Узбекско-Корейского научно-технологического центра в составе объединения будет доставлено пилотное оборудование и реализовываться совместная научно-исследовательская программа. Корейские эксперты в области редких металлов и медной промышленности будут вести свою трудовую деятельность в Узбекистане, а инженеры комбината проходить стажировку в Корее.