OKMKda dastur bo‘yicha 239 mlrd so‘mlik 140ta loyiha amalga oshirilgan
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida mahalilylashtirish dasturi samarali amalga oshirib kelinmoqda. Jumladan, 2023-yilning yanvar-avgust holatiga ko‘ra, dastur doirasida 140 ta loyiha bo‘yicha amalda 239,0 mlrd so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilib, rejaviy vazifa (206,6 mlrd so‘m) 115,7%ga bajarildi va o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish 124,2 foizni tashkil etdi.
Import o‘rnini bosish samaradorligi 20,8 mln dollarni tashkil etdi.
2023-yil Mahalliylashtirish dasturi bo‘yicha 137 loyiha asosida 321,7 mlrd so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqarilishi belgilangan.
Joriy yilning aprel oyidan Mahalliylashtirish dasturiga qo‘shimcha 2 818,7 mln so‘mlik “Ferromolibden” mahsulotini ishlab chiqarish bo‘yicha yangi 1 ta loyiha kiritilib, loyihalar soni 138 tani, 2023-yil prognoz ko‘rsatkichi 324,5 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Shuningdek, hisobot oyida Mahalliylashtirish dasturiga yana qo‘shimcha ravishda 911,4 mln so‘mlik yangi 5 ta yangi loyihalar kiritilib, loyihalar soni 143 tani, prognoz ko‘rsatkichi 325,4 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Yanvar-iyul oylari rejasiga kiritilgan yangi loyihalar bo‘yicha 66,9 mlrd so‘mlik (prognoz 56,2 mlrd so‘m) mahsulotlar ishlab chiqarildi. Xususan, har xil turdagi “Nasoslar uchun ehtiyot qismlar”, “Misdan novalar”, “Stropalar”, “Palladiy metalli”, “Shaxta elektrovozlariga ehtiyot qismlar”, “Molibden va Volfram tuzlari”,“Yuqori haroratga chidamli keramik mahsulotlar”, “Volfram karbidi”, “Shamot g‘ishtlari”, “Sferali sharli tayanchlar”, “Flotamashinalar uchun ehtiyot qismlar”, “Ferromolibden” kabi mahsulotlarni ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Qo‘shimcha ravishda o‘zlashtirilishi belgilangan yangi turdagi import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarish bo‘yicha ham salmoqli ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
OKMK rahbariyati hamda mas'ul bo‘limlarning mutaxassislari tomonidan domimiy ravishda mahalliy ishlab chiqaruvchi korxona vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilmoqda.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan kombinat tomonidan avval import qilingan mahsulotlarni o‘zlashtirish bo‘yicha ishlar tashkil etilgan. Jumaladan, “Olmaliq quyuv mexanika zavodi” MChJda qiymati 25 mln dollarlik loyiha bo‘yicha ishlab chiqarish hajmi 300 mlrd so‘mlik 40 turdagi quyma mahsulotlarni o‘zlashtirish ishlari boshlangan. Korxonada qurilish ishlari yakunlangan. Hozirda asbob-uskunalarni o‘rnatish ishlari tugallanmoqda. Korxona sentyabr oyi yakunigacha ishga tushiriladi.
Bundan tashqari, “Deutsche innovationen Technologie AGMK” QK MChJ tomonidan turli geokompozit, polimer va stekloplastik, truba va konteyner mahsulotlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Ushbu korxonaning ishlab chiqarish maydonida “Falk Porsche Technik” GmbH (Germaniya) kompaniyasi bilan hamkorlikda quvvati 50 000 tonna misni qayta ishlashga mo‘ljallangan loyiha qiymati 20 mln dollar bo‘lgan “Misdan katanka va yangi turdagi kabel mahsulotlari” loyihasining 1-bosqichi ishga tushiriladi. Ushbu loyihaning ishlab chiqarish hajmi 450 mln dollarni tashkil etadi.
Ushbu korxona bilan Metallurgiya kompleksi uchun “Mis katodlari elektrolizlari uchun polimerbeton vannalar” loyihasi bo‘yicha mahsulot ishlab chiqarish tashkil etiladi. Ushbu loyihaning qiymati 5 mln dollar bo‘lib, ishlab chiqarish hajmi 24 mln dollarni, quvvati 1500 dona elektroliz vannalari ishlab chiqarishni tashkil etadi.
Bundan tashqari, “AVM” (Germaniya) korxonasi bilan hamkorlikda “Gorizontal tokarlik frezerli ishlov berish raqamli markazlari” loyihasi bo‘yicha ishlab chiqarish boshlandi. Loyihaning qiymati 2,2 mln dollar bo‘lib, ishlab chiqarish hajmi 35 mln yevroni, quvvati 80 komplekt raqamli markaz-dastgohlar ishlab chiqarishni tashkil etadi.
Shuningdek, kombinat tomonidan 2024-yildan boshlab quyidagi loyihalar amalga oshirilishi kutilmoqda:
1) Qiymati 500 mln dollar bo‘lgan “Yangi mashinasozlik zavodini qurish” loyihasini amalga oshirish orqali umumiy quvvati 55 000 t quyma mahsulotlar, ehtiyot qismlarni ishlab chiqarish ta'minlanadi.
2) “Fiberpipe” (Germaniya) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 10 mln dollar bo‘lgan “Kimyoviy chidamkor shisha tolali mahsulotlar” loyihasini amalga oshirish orqali kombinat hamda neft, gaz va kimyo sanoati ehtiyojlari uchun avval import qilingan kimyoviy chidamkor quvurlar, rezervuar baklar va boshqa mahsulotlarni ishlab chiqarish ta'minlanadi.
3) “MENZEL” (Germaniya) kompaniyasi bilan hamkorlikda qiymati 15 mln dollar bo‘lgan “Yangi turdagi sanoat elektrodvigatellarini ishlab chiqarish” loyihasini amalga oshirish orqali respublika sanoat korxonalari ehtiyojlari uchun avval import qilingan elektrodvigatellar mahsulotlarini ishlab chiqarish ta'minlanadi.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki, kombinatda mahalliylashtirish dasturi asosan Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi hamda Rux zavodi kabi korxonalar tomonidan amalga oshiriladi.

+998 71 619 23 33The Almalyk MMC JSC is effectively implementing the Localization Program. In particular, in January-August 2023, within its framework, 140 projects with a forecast of 206.6 billion soums produced products worth 239.0 billion soums, or 115.7%, the growth rate by 2022 is 124.2%.
The efficiency of import substitution amounted to $20.8 million.
This year, under the Localization Program, it was planned to implement 137 projects worth 321.7 billion soums.
In April of this year, a new project “Ferromolybdenum” worth 2 billion 818.7 million soums was added to it, thus, the number of projects increased to 138, and the projected cost for the current year amounted to 324.5 billion soums. And in September, the Localization Program increased by another 5 projects worth 911.4 million soums, bringing the total number of projects to 143, the estimated cost of which amounted to 325.4 billion soums.
During the first half of the year, 54 projects of this year produced products worth 66.9 billion soums (forecast - 56.2 billion soums). These are various types of spare parts for special equipment and pumps, slings, metal palladium, molybdenum and tungsten salts, heat-resistant ceramic products. The production of tungsten carbide, refractory bricks, spherical bearings, spare parts for special vehicles, and ferromolybdenum has been mastered.
In addition, a lot of work is being done together with local manufacturers to develop new types of import-substituting products.
Thus, Almalyk Foundry and Mechanical Complex LLC began the development of 40 types of foundry products (spare parts for equipment and special equipment) with an annual production volume of 300 billion soums. The project cost is $25 million. Currently, construction work at the enterprise has been completed, and the installation of equipment is being completed. The enterprise will be launched by the end of September.
In addition, the JV LLC “Deutsche innovationen Technologie AMMC” has established the production of various geocomposite, polymer, fiberglass, pipe and container products with an annual production volume of 100 billion soums. The project cost is $5 million.
Together with the company “Falk Porsche Technik” GmbH (Germany), the 1st stage of the project “Copper wire rod and a new type of cable products” will be launched, the cost of which is $20 million, the capacity is 50,000 tons of copper processing. The production volume is $450 million.
The production of products for the metallurgical complex will also be organized under the project “Polymer concrete baths for the electrolysis of copper cathode.” The cost of this project is $5 million, the production volume is $24 million, and the capacity is 1,500 units of electrolysis baths.
In addition, in cooperation with the ABM company (Germany), production has begun on the project “Digital centers for horizontal turning and milling.” The cost of the project is $2.2 million, production volume is 35 million euros, capacity is 80 sets of digital workshop centers.
Plans are already being made for next year. Thus, in 2024, the Complex plans to begin implementing a number of projects, including “Construction of a new machine-building Complex” worth $500 million. It will ensure the production of serial products and spare parts with a total capacity of 55,000 tons per year.
In cooperation with the company “Fiberpipe” (Germany), it is planned to implement the “Chemical resistant fiberglass products” project worth $10 million, which will ensure the production of previously imported chemical-resistant pipes, storage tanks and other products for the needs of the Complex, as well as the oil, gas and chemical industries.
In collaboration with the company “MENZEL” (Germany), a $15 million project “Production of new types of industrial electric motors” will be implemented, which will ensure the production of previously imported electric motor products for the needs of industrial enterprises of the republic.
It is worth noting that active participants in the localization program at the Complex are such enterprises as the central mechanical repair Complex, the research and production association for the production of rare metals and hard alloys, and the zinc Complex.