Jasoratingiz oldida ta'zim qilamiz
Aziz urush va mehnat faxriylarini xotira va qadrlash kuni bilan olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi nomidan samimiy muborakbod etishga ijozat bergaysizlar!
Siz fashizmga qarshi kurashdagi qahramonligingiz, front ortidagi fidokorona mehnatingiz uchun chuqur hurmatga loyiqsiz. Biz sizning jasoratingiz oldida ta'zim qilamiz va o‘tganlarning xotirasini yod etamiz.
Insoniyat tarixidagi mash'um Ikkinchi jahon urushida mamlakatimizdan 1,5 milliondan ortiq kishi qatnashgan. Urushda yurtdoshlarimizning yarim milliondan ortig‘i halok bo‘lgan. 133 mingga yaqini bedarak yo‘qolgan, 60 mingdan ziyodi nogiron bo‘lib qaytgan.
O‘zbekiston mustaqillikka erishganidan buyon o‘z taraqqiyot yo‘lini tanladi. Tinchlik va osoyishtalik tufayli iqtisodiyot, sanoat va ijtimoiy sohalarda ulkan yutuqlarga erishdik. “Inson qadri uchun” tamoyili asosidagi O‘zbekistonni strategik rivojlantirish va qurish yo‘lida olg‘a yurishda davom etamiz.
Xalqimiz o‘zaro birdamligini yaqinda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Referendumida ko‘rsatdi. Unda shahrimizning deyarli barcha aholisi ishtirok etib, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahrirdagi o‘zgartirishlarini qo‘llab-quvvatladi.
Bu davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev boshchiligida aholi turmush darajasini oshirish, barqarorlik va iqtisodiy taraqqiyotni ta'minlashga qaratilgan iqtisodiy-ijtimoiy islohotlar samarasidir.
Har birimiz o‘zimizning halol va fidokorona mehnatimiz bilan O‘zbekiston qudratini mustahkamlashga hissa qo‘shayapmiz. Xususan, mehnat jamoamiz Respublika rangli metallurgiyasining ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, “Yoshlik I” konini”, 3-misni boyitish fabrikasi qurilishini jadallashtirish va yangi metallurgiya majmuasi hamda 4-Mis boyitish fabrikasi kabi loyihalarni amalga oshirish vazifalarini bajarayapti. Shuningdek, Olmaliq shahridagi tibbiy-sanitar qism va tug‘ruqxonani rekonstruksiya qilish kabi ijtimoiy sohadagi qator loyihalarni ham amalga oshirish ustida ishlamoqda.
Shu jumladan, “Olmaliq KMK” AJ Vatanimizning iqtisodiy salohiyatini yanada mustahkamlash istiqbollarini kengaytirish ustida doimiy ravishda ish olib bormoqda. Uning barobarida urush va mehnat fronti qatnashchilari, ishlab chiqarish faxriylariga ijtimoiy yordam ko‘rsatish imkoniyatini yildan-yilga oshirib bormoqdamiz. Shu ma'noda joriy yil Navro‘z umumxalq bayrami arafasida Nurafshon shahrida foydalanishga topshirilgan “Nuroniylar maskani” binosining qurilishida ham o‘z homiylik yordamimizni ko‘rsatdik.
Olmaliq shahrida obodonlashtirish, ko‘kalamzorlashtirish, asfaltlash, uy-joy qurish, istirohat bog‘lari tashkil etish, maktab va maktabgacha ta'lim tashkilotlarini ta'mirlash ishlari ham olib borilmoqda.
Hurmatli olmaliqliklar, mamlakatimizda Ikkinchi jahon urushi va mehnat fronti faxriylariga hamisha chuqur ehtirom ko‘rsatib kelinayapti. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Farmoniga binoan har bir urush qatnashchisi va nogironiga bayram munosabati bilan joriy yilda 18 million so‘m miqdorida moddiy yordam ko‘rsatildi. Shu jumladan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvining qaroriga ko‘ra, urush faxriylari, mehnat fronti qatnashchilariga moddiy yordam ko‘rsatiladi. Afg‘on urushi qatnashchilari va Chernobil AES falokatlarini bartaraf etishda ishtirok etganlar hamda yolg‘iz va kam ta'minlangan OKMK mehnat faxriylari ham e'tibordan chetda qolmaydi.
Aziz Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylari!
“Olmaliq KMK” AJ mehnat jamoasi nomidan Sizlarning urush yillarida ko‘rsatgan va urushdan keyingi yillardagi jangovar qahramonligingiz, fidokorona mehnatingiz uchun chuqur minnatdorchilik so‘zlarini aytmoqchiman. Sizlarga, oilangizga, farzandlaringizga va nabiralaringizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va farovonlik tilayman!
Chin qalbimdan barchangizni Xotira va qadrlash kuni bayrami bilan tabriklayman!
Mamlakatimiz osmoni hamisha musaffo bo‘lsin! Muvaffaqiyat har birimizga barcha yaxshi ishlarda hamroh bo‘lsin!

+998 71 619 23 33Dear workers of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, veterans of production, citizens of Almalyk!
On Day of Remembrance and Honour, on behalf of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex employees, let me wholeheartedly congratulate the dear veterans of war and labor and wish them good health!
You deserve deep respect for your heroism in the fight against fascism, for your selfless work on the home front.
We bow before your feat and deeply honor the memory of those who have not survived to nowadays.
More than a million and a half of our fellow citizens took part in World War II. During the battle actions more than 500 thousand of our compatriots died, about 133 thousand had gone missing, more than 60 thousand people returned with disabilities.
Having gained an independence, Uzbekistan chose its own path of development. Thanks to peace and tranquility, we have made tremendous economic, industrial and social advances. And we continue to move forward, basing strategic development and construction of the New Uzbekistan on the main principle - “the highest value is a person”.
The unity of the people was demonstrated by the recent Constitutional referendum, in which almost all residents of our city participated and supported the amendments to the Constitution of the Republic of Uzbekistan in the new edition.
This is the result of economic and social reforms carried out by the head of our state, Shavkat Mirziyoyev, aimed at improving the living standards of the population, ensuring stability and economic development.
Each of us contributes to the strength of Uzbekistan through our honest and selfless work. In particular, our team is working to expand the production capacity of the country’s non-ferrous metals industry by accelerating the construction of the Yoshlik I open pit, copper concentrator No. 3 and projects to create a new metallurgical complex and concentrator No. 4, as well as a number of social projects, including the reconstruction of a polyclinic and a maternity complex in Almalyk.
The company supported the construction of the “Nuroniylar Maskani” recreation center for retirees in Nurafshan town, opened this year. In Almalyk, work is underway on landscaping, asphalt paving, housing construction, recreation parks, and repairs to schools and pre-school educational organizations.
Dear citizens of Almalyk, in our country the veterans of World War II and participants of the labor front are treated with great reverence and respect. This year, in connection with the Day of Remembrance and Honour, by decree of President Shavkat Mirziyoyev, each war veteran received material assistance in the amount of 18 million UZ Soums.
Also according to the decision of the Complex management board the war veterans and participants of the labor front will be provided with material assistance, soldiers-internationalists and participant in the rectification of the consequences of the accident at the Chernobyl Atomic Electric Power Station will also not be left without attention as well as lonely labor veterans of AMMC in need of social protection.
Dear participants of war and labor front, veterans of labor!
Once again I address you with words of deep gratitude for your heroism and selfless work during the war and postwar years. I wish you, your families, children, and grandchildren good health, happiness, and prosperity!