Jasoratingiz oldida ta'zim qilamiz
Aziz urush va mehnat faxriylarini xotira va qadrlash kuni bilan olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi nomidan samimiy muborakbod etishga ijozat bergaysizlar!
Siz fashizmga qarshi kurashdagi qahramonligingiz, front ortidagi fidokorona mehnatingiz uchun chuqur hurmatga loyiqsiz. Biz sizning jasoratingiz oldida ta'zim qilamiz va o‘tganlarning xotirasini yod etamiz.
Insoniyat tarixidagi mash'um Ikkinchi jahon urushida mamlakatimizdan 1,5 milliondan ortiq kishi qatnashgan. Urushda yurtdoshlarimizning yarim milliondan ortig‘i halok bo‘lgan. 133 mingga yaqini bedarak yo‘qolgan, 60 mingdan ziyodi nogiron bo‘lib qaytgan.
O‘zbekiston mustaqillikka erishganidan buyon o‘z taraqqiyot yo‘lini tanladi. Tinchlik va osoyishtalik tufayli iqtisodiyot, sanoat va ijtimoiy sohalarda ulkan yutuqlarga erishdik. “Inson qadri uchun” tamoyili asosidagi O‘zbekistonni strategik rivojlantirish va qurish yo‘lida olg‘a yurishda davom etamiz.
Xalqimiz o‘zaro birdamligini yaqinda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Referendumida ko‘rsatdi. Unda shahrimizning deyarli barcha aholisi ishtirok etib, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining yangi tahrirdagi o‘zgartirishlarini qo‘llab-quvvatladi.
Bu davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev boshchiligida aholi turmush darajasini oshirish, barqarorlik va iqtisodiy taraqqiyotni ta'minlashga qaratilgan iqtisodiy-ijtimoiy islohotlar samarasidir.
Har birimiz o‘zimizning halol va fidokorona mehnatimiz bilan O‘zbekiston qudratini mustahkamlashga hissa qo‘shayapmiz. Xususan, mehnat jamoamiz Respublika rangli metallurgiyasining ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, “Yoshlik I” konini”, 3-misni boyitish fabrikasi qurilishini jadallashtirish va yangi metallurgiya majmuasi hamda 4-Mis boyitish fabrikasi kabi loyihalarni amalga oshirish vazifalarini bajarayapti. Shuningdek, Olmaliq shahridagi tibbiy-sanitar qism va tug‘ruqxonani rekonstruksiya qilish kabi ijtimoiy sohadagi qator loyihalarni ham amalga oshirish ustida ishlamoqda.
Shu jumladan, “Olmaliq KMK” AJ Vatanimizning iqtisodiy salohiyatini yanada mustahkamlash istiqbollarini kengaytirish ustida doimiy ravishda ish olib bormoqda. Uning barobarida urush va mehnat fronti qatnashchilari, ishlab chiqarish faxriylariga ijtimoiy yordam ko‘rsatish imkoniyatini yildan-yilga oshirib bormoqdamiz. Shu ma'noda joriy yil Navro‘z umumxalq bayrami arafasida Nurafshon shahrida foydalanishga topshirilgan “Nuroniylar maskani” binosining qurilishida ham o‘z homiylik yordamimizni ko‘rsatdik.
Olmaliq shahrida obodonlashtirish, ko‘kalamzorlashtirish, asfaltlash, uy-joy qurish, istirohat bog‘lari tashkil etish, maktab va maktabgacha ta'lim tashkilotlarini ta'mirlash ishlari ham olib borilmoqda.
Hurmatli olmaliqliklar, mamlakatimizda Ikkinchi jahon urushi va mehnat fronti faxriylariga hamisha chuqur ehtirom ko‘rsatib kelinayapti. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Farmoniga binoan har bir urush qatnashchisi va nogironiga bayram munosabati bilan joriy yilda 18 million so‘m miqdorida moddiy yordam ko‘rsatildi. Shu jumladan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvining qaroriga ko‘ra, urush faxriylari, mehnat fronti qatnashchilariga moddiy yordam ko‘rsatiladi. Afg‘on urushi qatnashchilari va Chernobil AES falokatlarini bartaraf etishda ishtirok etganlar hamda yolg‘iz va kam ta'minlangan OKMK mehnat faxriylari ham e'tibordan chetda qolmaydi.
Aziz Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylari!
“Olmaliq KMK” AJ mehnat jamoasi nomidan Sizlarning urush yillarida ko‘rsatgan va urushdan keyingi yillardagi jangovar qahramonligingiz, fidokorona mehnatingiz uchun chuqur minnatdorchilik so‘zlarini aytmoqchiman. Sizlarga, oilangizga, farzandlaringizga va nabiralaringizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va farovonlik tilayman!
Chin qalbimdan barchangizni Xotira va qadrlash kuni bayrami bilan tabriklayman!
Mamlakatimiz osmoni hamisha musaffo bo‘lsin! Muvaffaqiyat har birimizga barcha yaxshi ishlarda hamroh bo‘lsin!

Вы - настоящие герои нашей Родины!
В День памяти и почестей от имени трудового коллектива Алмалыкского горно-метал­лургического комбината разре­шите от всей души поздравить дорогих ветеранов войны и труда, пожелать им крепкого здоровья!
Вы заслуживаете глубокого уважения за героизм в борьбе с фашизмом, за самоотвержен­ный труд в тылу.
Мы преклоняемся перед ва­шим подвигом и глубоко чтим память о тех, кто не дожил до наших дней.
Более полутора миллионов наших сограждан приняло уча­стие во Второй мировой войне. В ходе боевых действий по­гибло более 500 тысяч наших соотечественников, около 133 тысяч пропали без вести, более 60 тысяч человек вернулись инвалидами.
С обретением независимо­сти, Узбекистан выбрал соб­ственный путь развития. Бла­годаря миру и спокойствию мы добились колоссальных достижений в экономике, про­мышленности и социальных сферах. И продолжаем дви­гаться вперед, положив в ос­нову стратегического развития и строительства Нового Узбе­кистана главный принцип – «высшая ценность - человек».
Единство народа показал недавно прошедший Кон­ституционный референдум, в котором приняли участие практически все жители на­шего города и поддержали внесенные поправки в Консти­туцию Республики Узбекистан в новой редакции.
Это результат проводимых главой нашего государства Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым экономических и социальных реформ, направ­ленных на повышение уровня жизни населения, обеспечение стабильности и развития эко­номики.
Каждый из нас своим чест­ным и самоотверженным тру­дом способствует укрепле­нию мощи Узбекистана. В частности, наш коллектив работает над расширением производственных мощностей цветной металлургии респу­блики, ускоренно осуществляя строительства карьера «Ёшлик I», медной обогатительной фабрики №3 и реализуя про­екты по созданию нового ме­таллургического комплекса и обогатительной фабрики №4, а также ряд проектов в соци­альной сфере, в том числе по реконструкции поликлиники и родильного комплекса Ал­малыка.
Комбинатом оказана под­держка в строительстве центра досуга пенсионеров «Нуро­нийлар маскани» в городе Ну­рафшан, открывшегося в этом году. В Алмалыке проводятся работы по благоустройству, озеленению, асфальтирова­нию, жилищному строитель­ству, созданию парков отдыха, ремонту школ и дошкольных образовательных организаций.
Уважаемые алмалыкчане, в нашей стране к ветеранам Второй мировой войны и участникам трудового фронта относятся с огромным по­чтением и уважением. В этом году в связи с Днем памяти и почестей по указу Президента Шавката Мирзиёева каждому участнику войны оказана ма­териальная помощь в размере 18 миллионов сумов.
Также по решению правления комбината ветеранам войны и участникам трудового фронта будет оказана материальная помощь, не останутся без вни­мания воины-интернациона­листы и участники ликвида­ции последствий аварии на Чернобыльской АЭС, а также одинокие и нуждающиеся в социальной защите ветераны труда АГМК.
Дорогие участники войны и трудового фронта, ветера­ны труда!
Ещё раз обращаюсь к вам со словами глубокой благо­дарности за проявленный в годы войны и послевоенные годы героизм, самоотвер­женный труд. Желаю вам, ва­шим семьям, детям и внукам крепкого здоровья, счастья и благополучия!