30 Sentyabr 2022, 10:23 2857
Sizlarni yurtimizda har yili katta ehtirom bilan nishonlanib kelinayotgan 1-oktabr – Oʻqituvchi va murabbiylar kuni bilan samimiy muborakbod etaman!
Ustoz... Bu birgina so‘z zamirida cheksiz ummon kabi keng ma’no mujassam. Maktab ostonasiga ilk qadam qo‘yganimizda qo‘limizdan tutib harf o‘rgatgan, bizga oq-u qora, yaxshi-yomondan saboq bergan zot ham, ustoz!
Buyuk bobokalonimiz Mir Alisher Navoiy aytganlaridek:
“Haq yo‘linda kim sanga bir harf o‘qutmish ranj ila,
Aylamak bo‘lmas ado oning haqin yuz ganj ila.”
Shunday ekan, Siz azizlarning zahmatli mehnatingizni qancha ulug‘lasak shuncha oz.
Darhaqiqat, bugun ustoz-u murabbiylarning mehnatlari tahsin va e’tirofga sazovor.  Kelajagimiz bo‘lgan farzandlarimizni Vatanga mehr va sadoqat, umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashdagi ibratli faoliyatingizni buyuk jasoratga qiyoslasak adashmaymiz.
Muhtaram yurtboshimiz tomonidan olib borilayotgan islohotlar, Yangi O‘zbekistonni bunyod etish va Uchinchi Renessans poydevorini yaratish yo‘lida, Siz aziz ustoz va murabbiylarning, o‘qituvchi va muallimlarning o‘rningiz beqiyos.
Mamlakatimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar zamirida ham kadrlar va ta’lim sohasi alohida o‘rin kasb etadi. Ayniqsa, so‘nggi yillarda o‘qituvchilarning, ustoz va murabbiylarning mavqeini oshirish, Maktabgacha ta’lim tashkilotlari tarmog‘ini kengaytirish, zamon standartlari asosidagi innovasion o‘quv dargohlari va Prezident maktablarini tashkil etish, nodavlat ta’lim xizmatlari sohasini rivojlantirish bo‘yicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu  yosh avlodga saboq berishning mutlaqo yangi sifat darajasini yaratish imkonini beradi.
Bunga misol tariqasida Milliy tadqiqotlar texnologik universiteti Moskva po‘lat va qotishmalar instituti hamda Toshkent davlat texnika universitetining Olmaliq filiallari shahrimizda tashkil etilganini ko‘rsatsak bo‘ladi. Kuni kecha Prezidentimiz tomonidan Toshkent viloyatida ham yangi oliy ta’lim muassalarini bunyod etish haqida ma’lum qilindi. Bularning barchasi ta’lim sohasiga katta e’tibor qaratilganini bildiradi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan ham maktabgacha ta’lim tashkilotlariga hamda maxsus ixtisoslashtirilgan maktablarga doimiy e’tibor berib kelinmoqda. Joriy yilning 29 avgust kuni kombinat bunyodkorlari tomonidan qisqa fursatda to‘liq zamonaviy qiyofaga keltirilgan 39-sonli “Oltin beshik” maktabgacha ta’lim tashkiloti foydalanishga topshirildi. 1-oktabr sanasidan esa 33-sonli maktabgacha ta’lim tashkilotida ta’mirlash ishlari boshlanadi.
Shuningdek, shahrimizdagi 80-sonli maxsus internat maktab, 6-sonli ixtisoslashtirilgan yordamchi maktab, Piskent tumanidagi maktab internat, Angren shahridagi maktab internati o‘quvchilari ham hamisha e’tiborimizda.
Kombinatda milliy qadriyatlarimizning amaldagi ifodasi sifatida “Ustoz-shogird” an'anasi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, bunda yangi ishga kirgan yosh xodimga tajribali mutxassis biriktiriladi. Ushbu mexanizm yillar davomida shakllanib, yosh xodimga o‘z kasbini puxta o‘zlashtirishida hamda yetuk mutaxassis bo‘lishida muhim rol o‘ynamoqda.
Taqdim etilayotgan shart-sharoitlar, imkoniyatlar tufayli yurtimiz yoshlari hayotning turli jabhalarida o‘z bilimi, ijodkorligi, iqtidorini ishonch bilan namoyon etmoqda.
Uzoqqa bormaylik, joriy yilning avgust oyida Hindistonda o‘tkazilgan 44-Butun jahon shaxmat olimpiadasida yosh sportchilarimiz dunyoning mana-man degan shaxmat ustalarini mag‘lub etib, g‘oliblikni qo‘lga  kiritdi. Ushbu g‘alabalari bilan yoshlarimiz buyuk ajdodlarimizning munosib vorislari ekanliklarini isbotlashdi. Kuni kecha yurtimizning yana bir iqtidorli yosh sportchi qizimizni tanatanali kutib oldik. Umidli sportchi qizimiz Munisa Ashurbekova tennis bo‘yicha Quvaytda xalqaro turnir g‘olibi bo‘ldi. Bu kabi muvaffaqiyatlar zamirida, albatta, siz aziz ustozlarning salmoqli hissangiz bor.
Hurmatli xalq ta’limi xodimlari, murabbiylar, faxriylar, ustozlar!
Sizlarni yana kasb bayramingiz bilan tabriklab, zahmatli mehnatingizda muvaffaqiyatlar, yuksak natijalar va ijodiy yutuqlar tilab qolaman! Sizga va yaqinlaringizga baxt-saodat, sihat-salomatlik va farovonlik yor bo‘lsin!

Праздничное поздравление ко Дню учителя и наставника
Искренне поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем учителя и наставника, который ежегодно отмечается в нашей стране, еще раз подчеркивая важность и необходимость вашей работы!
Учитель... Это слово для каждого из нас наполнено особым смыслом. Именно он держал нас за руку, когда мы впервые ступили на порог школы. Именно он стал нашим проводником в мир знаний. Первый учитель своим примером и мудростью познакомил нас с правилами отношения друг к другу и между людьми, научил отношению к старшим, к младшим. И мы искренне благодарны вам за то, что вы несете свет знаний в нашу жизнь.
Действительно, невозможно переоценить роль воспитателей, учителей, наставников в жизни общества. Ваша деятельность по воспитанию детей в духе любви и преданности Родине, уважения к общечеловеческим ценностям достойна признания.
Велика ваша роль и в реализации реформ на пути построения Нового Узбекистана и создания фундамента третьего Ренессанса, инициированных главой нашего государства.
В проводимых реформах особое значение имеют сфера образования и подготовка кадров. В частности, в последние годы реализуется ряд мероприятий по повышению статуса учителей, наставников, расширению сети дошкольных образовательных организаций, созданию на основе современных стандартов инновационных учебных заведений и президентских школ, развитию негосударственных образовательных услуг. Это позволяет создать в системе образования нового поколения совершенно новый качественный уровень.
Примером могут служить действующие в Алмалыке филиалы двух высших образовательных учреждений - Национального исследовательского технологического университета «МИСиС» и Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова. И работа по организации новых высших учебных заведений, в том числе и в Ташкентской области, продолжается.
Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом уделяется самое пристальное внимание ведомственным дошкольным образовательным организациям и подшефным специализированным школам. В преддверии Дня независимости строителями комбината после капитальной реконструкции был сдан в эксплуатацию ДОО №39 «Олтин бешик», а через месяц уже начались ремонтные работы в ДОО №33.
Постоянная шефская помощь оказывается коллективами структурных подразделений АО «Алмалыкский ГМК» закрепленным за ними специализированной школы-интерната №80, спецшколы №6, школы-интерната Пскентского района, школы-интерната города Ангрен.
Благодаря созданным условиям и предоставляемым возможностям молодежь нашей страны уверенно демонстрирует свои знания, творчество, талант в различных сферах жизни.
Ярким примером тому может служить победа наших юных спортсменов на 44-й Всемирной шахматной Олимпиаде, проходившей в августе этого года в Индии, где они оказались сильнейшими среди сильнейших. Этой победой наша молодежь доказала, что они достойные преемники наших великих предков. На днях мы торжественно встретили талантливую юную спортсменку Мунису Ашурбекову – победителя международного турнира по теннису в Кувейте. Основой таких успехов, конечно же, является вклад учителей и наставников.
Уважаемые работники народного образования, тренеры, ветераны, наставники!
Еще раз поздравляю вас с профессиональным праздником и желаю успехов в вашем нелегком труде, высоких результатов и творческих свершений, новых достижений ваших подопечных! Желаю вам и вашим близким счастья, крепкого здоровья и благополучия!