Yangi yil - istiqbollar timsoli yili!
Yana bir yil poyoniga yetdi. Endi uni sarhisob qilish vaqti keldi. Bizning korxonamiz uchun yil boy va samarali bo‘ldi. Ishlab chiqarish masalalari o‘z yechimini topdi, bashorat ko‘rsatkichlari ortig‘i bilan bajarildi, fan va ishlab chiqarish integratsiyasi samarasi, yirik daromadlarga erishila boshlandi. Xorijlik hamkorlar bilan mavjud ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, yangi ob'yektlar qurish, kadrlar tayyorlash, ishlayotgan mutaxassislarning malakasini oshirish borasida ham ko‘plab kelishuvlarga erishildi.
Biz joriy yilda erishilgan natijalar bilan to‘laqonli ravishda faxrlana olamiz. Respublikada yaratilgan shart-sharoitlar, mamlakatimiz hukumati va shaxsan davlatimiz rahbarining har tomonlama qo‘llab-quvvatlashi, jamoaning fidokorona mehnati tufayli Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 2022-yilda deyarli barcha belgilangan ko‘rsatkichlarning ortig‘i bilan bajarilishiga erishdi. Qolaversa, ularning ko‘pchiligi bo‘yicha yillik topshiriqlar muddatidan oldin uddalandi. Xususan, tovar mahsulotlari amaldagi narxlarda 30,2 trillion so‘mlik ishlab chiqarilgan bo‘lsa, katodli mis ishlab chiqarish 148,5 ming tonnani tashkil etdi. 953,5 million dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirildi. Mamlakat byudjetiga soliq to‘lovlari 18,7 trillion so‘mdan oshdi.
2022-yilda rejalashtirilgan deyarli barcha vazifalar ortig‘i bilan amalga oshirildi. OKMKda investitsiya loyihalari, ishlab chiqarishni modernizatsiya va texnik qayta jihozlash, yangi turdagi mahsulotlarni o‘zlashtirish, olingan xom ashyoni chuqur qayta ishlash bo‘yicha katta hajmdagi loyihalar amalga oshirildi. Investitsiya loyihalari doirasida Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi tarkibidagi “Ingichka” volfram konining boyitish fabrikasida sanoat chiqindilarini qayta ishlash boshlandi. Bu volfram konsentratini olish orqali yuqori qo‘shimcha qiymatga ega eksportbop yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi.
Bundan tashqari, korxonamizning yoqilg‘i-energetika resurslarini tejash, mahsulot tannarxini pasaytirish, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va mahalliylashtirish dasturi hamda boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha ham barcha ko‘rsatkichlar bajarildi. Bu esa bizga keyingi yilga ishonch bilan qadam qo‘yishimizga imkon beradi.
Kelayotgan 2023-yil biz uchun juda muhim va ko‘p jihatdan hal qiluvchi yil bo‘ladi: sentyabr oyiga qadar “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish bo‘yicha investitsiya loyihasining birinchi bosqichi yakunlanishi hamda  ochiq karyer va yiliga 10 mln tonna rudani qayta ishlash quvvatiga ega 3-Mis boyitish fabrikasining I navbatini qurilish ishlari yakuniga yetkazilishi kerak. 3-MBFning barcha oltita navbatini bosqichma-bosqich ishga tushirish hisobiga kombinatda yiliga 100 million tonna rudani qayta ishlash quvvatiga chiqiladi.
Ayni vaqtning o‘zida 4-MBF qurilishi bo‘yicha loyihalashtirish ishlari olib borilmoqda, 5-MBF loyihasining ishlab chiqilishi ham davom ettirilayapti.
Mis eritish zavodining quvvatlarini oshirish bo‘yicha  ham loyiha ishlari boshlab yuborildi. Bu esa 300 ming tonna katodli mis, 25 tonna oltin va 176 tonna kumush olinishi uchun asos bo‘ladi. Mis ishlab chiqarishni 500 ming tonnaga, oltinni 50 tonnaga va kumushni 340  tonnagacha oshirish loyihalari ham hademay amalda yuz ko‘rsata boshlaydi. Bundan tashqari, yana bir qancha loyihalarimiz ustida ish olib borilmoqda. Xususan, qimmatbaho komponentlar, jumladan, mis xom ashyosi, rangli, qimmatbaho va nodir metallarni chuqur qayta ishlashga yo‘naltirilgan ilmiy ishlanmalar hamda tadqiqotlar davom ettiriladi. Shuningdek, mahalliylashtirish dasturlari, raqamlashtirish dasturlari, mis sanoati klasterini yaratish loyihalari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda. Agar biz o‘tgan ikki yil korxona kelajagini ko‘proq darajada faqat “Yoshlik I” konini o‘zlashtirish bo‘yicha investitsiya loyihasini amalga oshirish, mis sanoati klasterini yaratish bilan bog‘lagan bo‘lsak, endi hech qanday mubolag‘asiz samarali ilmiy izlanishlar tufayli OKMK yangi turdagi mahsulotlar olingan yangi davrga qadam qo‘ymoqda. Masalan, dekabr oyining boshida kobalt metalli olindi. Bir oz oldinroq esa, 99,995% yuqori tozalikdagi molibden olish uchun tajribalar o‘tkazildi. O‘zbekiston tarixida ilk bor kombinat olimlari tomonidan “Nikel asosidagi superqotishma” hamda “Polivinilxlorid va plastmassaga tutun hamda olovni bostirish qo‘shimchasi sifatida ammoniy oktamolibdatni sanoatda ishlab chiqarish” ilmiy ishlanmalari yaratilib, ushbu ishlanmalar jahon e’tirofiga sazovor bo‘ldi. Mazkur ishlanmalar yangi va nanomateriallar bo‘yicha xalqaro simpoziumda eng yaxshi deb topildi.
Jahon ishlab chiqaruvchilarida allaqachon katta qiziqish uyg‘otgan yangi, eksperimental qotishmalarni yaratish bo‘yicha ishlar davom etmoqda. Laboratoriya sharoitida alyuminiy va nikel bilan modifikatsiyalangan yuqori marganetsli po‘latdan allaqachon qotishmalar olingan; yuqori marganetsli po‘lat nikel bilan o‘zgartirilgan holda xrom va molibden asosidagi yangi olovbardoshli quyma temir olindi. Olimlarimiz tomonidan olib borilayotgan ishlarni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati kelajagi asosi sifatida ko‘rish mumkin.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimiz Parlamenti va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasida bir qator vazifalar belgilab berildi. Jumladan, unda elektr energiyasini tejash dolzarbligi va shu munosabat bilan Energiya samaradorligi milliy dasturi qabul qilingani ta'kidlandi. Shu o‘rinda kombinatning “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish va elektr energiyasini tejash borasida olib borayotgan ishlarini alohida ta’kidlamoqchiman. Birgina joriy yilning o‘zida korxonaning ikkita ob'yektida umumiy quvvati 750 kVt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalari qurilib, foydalanishga topshirildi. 2023-yil oxirigacha stansiyaning 19 ta ob'yektiga umumiy quvvati 9 MVt bo‘lgan quyosh panellari o‘rnatiladi.
Ayni vaqtda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilingan holda 100 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasi loyihasi ustida ish olib borilmoqda. Mazkur stansiyani mavjud elektr tarmoqlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulash va elektr energiyasini ishlab chiqarishda tabiiy gazdan foydalanishni kamaytirish rejalashtirilgan.
O‘tayotgan yil ko‘plab muhim ijtimoiy va siyosiy voqealar uchun ham ahamiyatli bo‘ldi. Ularning eng muhimlaridan biri O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga kiritilgan o‘zgartirishlarning umumxalq muhokamasi bo‘ldi. Murojaatnomada bu haqda so‘z yuritar ekan, Prezidentimiz fuqarolarning barcha taklif va istaklari inobatga olinishi va Konstitutsiya loyihasi umumxalq referendumiga taqdim etilishini ta'kidladi. Bu esa jamiyatimizning demokratik islohotlar yo‘lidagi sobit qadamlari natijasidir
Barcha ishlab chiqarish ishlari bilan bir qatorda ijtimoiy masalalar ham e'tiborimizdan chetda qolmadi. Joriy yilda “Moviy tog‘lar” dam olish maskanini rekonstruksiya qilish nihoyasiga yetkazilib, ma'muriy binolarni kapital ta'mirlash, ma'muriy-maishiy korpuslar va ishchilar oshxonalarini ta'mirlash ishlari davom ettirildi.
Kombinat mehnat jamoasi “Yashil makon” umummilliy loyihasida faol ishtirok etib, yuz minglab mevali va manzarali daraxt ko‘chatlarini o‘tqazdi. “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili” yili davlat dasturida belgilangan vazifalarning ijrosi ta'minlab kelinayapti. Jumladan, davlat dasturi doirasida Olmaliq shahridagi Tibbiy-sanitar qism va Tug‘ruq majmuasini rekonstruksiya qilish ishlari davom etmoqda. 150 o‘ringa mo‘ljallangan “Bahor” mehmonxonasi ta'mirdan chiqarildi. Kombinatning moliyaviy ko‘magi ostida Chodak qishlog‘ida tikuvchilik fabrikasi barpo etilib, ishga tushirildi. Natijada 250 nafar xotin-qizlar ish bilan ta'minlandi, mahallalar rivojiga salmoqli yordam ko‘rsatildi. Kombinat Jamoa shartnomasining barcha bandlari ta'minlandi. Unga ko‘ra ishlamaydigan mehnat faxriylari, yolg‘iz nafaqaxo‘rlar va ijtimoiy ko‘makka muhtojlarga barcha turdagi yordamlar ko‘rsatildi.
Kombinatning istiqbolli yo‘nalishlaridagi faoliyati va mavjud ishlab chiqarishni takomillashtirishga qaratilgan ishlar katta moliyaviy xarajatlarni talab qilishiga qaramay, ishchi-xodimlarni kasb bayrami va Yangi yil bayramlarida, ishchi ayollarimizni Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan bir martalik rag‘batlantirish imkoniyatini topdik. Barcha ishchilarga qishloq xo‘jalik mahsulotlari ham ajratildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati nafaqat ishlab chiqarishda balki sport sohasida ham yuqori marralarni zabt etib kelmoqda. Sportning bir nechta turlari bo‘yicha kombinatning bir qator jamoalari bir necha yillardan buyon g‘alabali odimlarini davom ettirmoqda. Shuni alohida e'tirof etish zarurki, ular kombinat sharafini respublika va xalqaro maydonda munosib himoya qilishayapti. Xususan, joriy yilda gandbol bo‘yicha erkaklar va ayollar jamoalari, voleybol va basketbol bo‘yicha erkaklar terma jamoalari, ayollar futbol jamoasi va futzalchilar a'lo natijalarga erishdi. Yana bir ahamiyatli jihati AGMK futbol jamoasi uchinchi marotaba Osiyo chempionlar ligasining pley-off yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Shu bilan birga tarkibiy bo‘limlarimiz xodimlari, OKMK jismoniy tarbiya va sport bo‘limi murabbiylari, tarbiyalanuvchilari - bolalar va kattalar ham pauerlifting, shaxmat, yengil atletika, karate-do, kurash bo‘yicha salmoqli natijalarga erishdilar. Erkin kurash, tennis va boshqa sport turlari bo‘yicha ham respublika, ham xalqaro turnirlarda o‘zlarini har tomonlama ko‘rsata olishdi. Barcha sportchilarni erishgan yutuqlari bilan tabriklayman. Ularning o‘z-o‘zini yuksaltirishga intilishi, shohsupa pog‘onasiga ko‘tarilish imkonini beradigan matonat, iroda va sportchilarga mos bo‘lgan shijoat va iroda ruhiga tan beraman.
Yangi yilda biz nafaqat boshlagan ishimizni davom ettiramiz, balki shu bilan birga Prezidentimiz tomonidan e'lon qilingan “Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili”da ijtimoiy sohaga e'tiborimizni yanada kengaytiramiz. Darhaqiqat, ta'limni qo‘llab-quvvatlashga e'tibor qaratish Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi eng katta sarmoyadir. Mohiyatan olib qaraganda, bu - biz bugun qo‘yayotgan xalqimiz kelajagi poydevoridir.
Oldinda ko‘p ishlar turibdi, ko‘plab rejalar amalga oshishi kutilmoqda. Kombinatni yanada rivojlantirish uchun mustahkam zamin yaratildi. Bularning barchasi xom xayollar emas, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati mehnat jamoasi bugungi kunda amalga oshirayotgan haqiqiy ishlarning yorqin ifodasidir. Har biringizdan fidoyiligingiz, mehnatdagi matonatingiz, ishga munosabatingiz va kasbiy mahoratingiz uchun o‘z tashakkurimni bildiraman.
Kirib kelayotgan yangi yil bilan qutlar ekanman, Sizga va oilangizga sihat-salomatlik, baxt-saodat, farovonlik tilayman! Eng muhimi - ko‘p millatli Vatanimizda doimo tinchlik va barqarorlik hukm sursin!

+998 71 619 23 33Дорогие труженики Алмалыкского горно-металлургического комбината, ветераны производства, алмалыкчане!
Прошел ещё один год, и вот уже наступила пора подводить его итоги. Для нашего предприятия он был насыщенным и продуктивным: решались производственные вопросы, перевыполнены прогнозные показатели, началась колоссальная отдача от интеграции науки и производства, были достигнуты многочисленные договоренности с зарубежными партнёрами как в модернизации действующего производства, строительстве новых объектов, так и в подготовке кадров, повышении квалификации уже работающих специалистов.
Мы можем в полной мере гордиться достигнутыми в этом году результатами. Благодаря созданным в республике условиям, всесторонней поддержке правительства страны и лично главы государства, самоотверженному труду коллектива Алмалыкским горно- металлургическим комбинатом в 2022 году достигнуто перевыполнение практически всех установленных показателей. Причём, годовые задания по многим из них были выполнены досрочно. Так, товарной продукции в действующих ценах произведено на 30,2 трлн сумов, выпуск меди катодной составил 148,5 тысячи тонн. Экспорт продукции осуществлен на 953,5 млн долларов. Налоговые отчисления в бюджет страны превысили 18,7 трлн сумов.
В 2022 году было реализовано практически все намеченное. Были выполнены большие объёмы проектов по модернизации и техническому перевооружению производства, освоению новых видов продукции, углублению переработки получаемого на АГМК сырья. После проведённой реконструкции в составе НПО по производству редких металлов и твердых сплавов начата переработка техногенных отходов на обогатительной фабрике «Ингичка», что позволит увеличить производство новых видов экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Помимо этого, были выполнены все показатели по экономии топливно-энергетических ресурсов, снижению себестоимости продукции, Программы локализации, автоматизации производства и других, составляющих работы нашего предприятия. Это позволяет нам с уверенностью входить в следующий год.
Наступающий 2023 год будет для нас очень важным и во многом решающим: к сентябрю должен быть завершен первый этап инвестиционного проекта по освоению месторождения «Ёшлик I» и в строй действующих будут введены карьер и I- очередь медной обогатительной фабрики №3 мощностью 10 млн тонн руды в год. Так, за счёт поэтапного ввода всех шести очередей МОФ-3 суммарная переработка руды на комбинате будет доведена до 100 млн тонн.
Уже сейчас идут работы по проектированию МОФ-4, в проработке проект МОФ-5. Начаты проектные работы по расширению мощностей медеплавильного завода. Это станет основой получения 300 тысяч тонн катодной меди, 25 тонн золота и 176 тонн серебра. И уже ближе станут проекты по увеличению производства меди до 500 тыс. тонн, золота – до 50 тонн и серебра – до 340 тонн.
Кроме того, ведётся работа над рядом других наших проектов. В частности, будут продолжены научные разработки и исследования, направленные на глубокую переработку меди, цинка и редких металлов. Также поэтапно реализуются программы локализации, цифровизации, проекты по созданию Кластера медной промышленности.
И если еще два года назад мы связывали будущее предприятия исключительно или в большей степени с реализацией инвестиционного проекта по освоению месторождения «Ёшлик I», созданием Кластера медной промышленности, то теперь, без преувеличения, мы вступаем в новую эпоху за счет плодотворных научных изысканий, в ходе которых получены новые для АГМК виды металлов. Так, например, буквально в начале декабря был получен собственный кобальт. Чуть раньше были проведены эксперименты по получению высокочистого молибдена 99,995%. Впервые в истории Узбекистана научные разработки ученых комбината «Суперсплав на основе никеля» и «Промышленное производство октамолибдата аммония как присадки к поливинилхлориду и пластмассе для дымо- и огнеподавления» получили мировое признание и были признаны лучшими на Международном симпозиуме по новым и наноматериалам.
Продолжается работа над созданием новых, пока еще экспериментальных, сплавов, которые уже вызвали огромный интерес у мировых производителей. Так, в лабораторных условиях уже были получены сплавы высокомарганцовистой стали, модифицированной алюминием и никелем; высокомарганцовистой стали, модифицированной никелем, и нового износостойкого чугуна на основе хрома и молибдена. И это далеко не все, над чем работают наши ученые и что уже сейчас составляет будущее Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В традиционном Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева парламенту страны и народу Узбекистана была отмечена актуальность экономии электроэнергии, в связи с чем принята Национальная программа повышения энергоэффективности.
В связи с этим хочу отметить работу комбината по переходу к «зелёной экономике» и экономии электроэнергии. Только в этом году на двух объектах предприятия были построены и введены в эксплуатацию солнечные фотоэлектрические станции общей мощностью 750 кВт. До конца 2023 года на 19 объектах комбината будут установлены солнечные батареи общей мощностью 9 МВт.
В настоящее время ведутся работы по проекту солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт с привлечением прямых иностранных инвестиций. Предполагается подключить эту станцию непосредственно к существующим электросетям комбината и сократить использование природного газа для выработки электроэнергии.
Уходящий год был знаменателен множеством важных общественно-политических событий. Одним из важнейших из них стало всенародное обсуждение изменений в Конституцию Республики Узбекистан. Говоря об этом в Послании, Президент подчеркнул, что все предложения и пожелания граждан обязательно будут учтены и проект Конституции будет вынесен на всенародный референдум. Это является ярким результатом последовательных шагов по демократизации нашего общества.
За всеми производственными делами не были оставлены без внимания и социальные вопросы. В этом году была начата и завершена реконструкция зоны отдыха «Синегорье», продолжена работа по капитальным ремонтам административно-бытовых корпусов, раскомандировок и рабочих столовых. Выполняя Национальную программу «Яшил макон», трудовой коллектив АО «Алмалыкский ГМК» высадил сотни тысяч саженцев плодовых и декоративных деревьев. В рамках Года обеспечения интересов человека и укрепления махалли нами ведётся капитальный ремонт и реконструкция медико-санитарной части и родильного комплекса Алмалыка, открыта обновленная гостиница «Весна» на 150 мест, в поселке Чадак при финансовой поддержке комбината построена швейная фабрика, обеспечившая 250 новых рабочих мест, оказана существенная помощь на развитие махаллей. Было обеспечено выполнение всех пунктов Коллективного договора предприятия, согласно которому оказывались все предусмотренные виды помощи неработающим ветеранам труда, одиноким или нуждающимся в социальной поддержке пенсионерам комбината.
Несмотря на то, что деятельность комбината по его перспективным направлениям требует колоссальных финансовых затрат, мы нашли возможность для единовременного поощрения тружеников комбината на профессиональный праздник и Новый год, поздравили тружениц АГМК к Международному женскому дню, а также выделили сельхозпродукцию.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат – это не только производство. Под флагом АГМК выступают команды в высшем эшелоне страны сразу по нескольким видам спорта. И надо отдать должное, они достойно представляют комбинат на республиканской и международной арене. Отличных результатов в этом году добились спортсмены мужской и женской команд по гандболу, мужская волейбольная и женская баскетбольная команды, женская футбольная команда и игроки футзала, неплохо проявила себя команда «АГМК» по футболу. Но и непрофессиональные спортсмены – работники наших подразделений, дети и взрослые – воспитанники тренеров физкультурно-спортивного отдела АГМК, добились весьма значительных результатов в пауэрлифтинге, шахматах, легкой атлетике, карате-до, кураше, вольной борьбе, теннисе и других видах, во весь голос заявив о себе как на республиканских, так и на международных турнирах. Я поздравляю всех спортсменов с их достижениями, и восхищаюсь их стремлением к самосовершенствованию, их упорству, силе воли и спортивному духу, которые позволяют им подниматься на ступени пьедестала почета.
В этом году мы не только продолжим, но и уделим еще большее внимание социальной сфере в связи с реализацией объявленного Президентом Года заботы о человеке и качественного образования. Ведь действительно, сосредоточение внимания на поддержке образования является самой большой инвестицией в построение Нового Узбекистана. По сути, это его фундамент, который мы сегодня закладываем в будущее нашей нации.
Впереди у нас очень много работы, очень многие планы ждут своего претворения в жизнь, сделано много заделов на дальнейшее развитие комбината. И все это не пустые фантазии, а реальные дела, которые сегодня вершит трудовой коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината. Я благодарен каждому из вас за вашу самоотверженность, трудовой героизм, отношение к работе, профессионализм.
Поздравляя с наступающим Новым годом, от всей души желаю вам и вашим семьям здоровья, счастья, благополучия! А главное – всем нам и нашей многонациональной Родине - мира и стабильности!