28 Iyun 2022, 9:30 841
«Men har gal yoshlarimiz bilan uchrashganimda sizlarning gʻayrat-shijoatingizdan kuch-quvvat olaman, koʻnglim togʻday koʻtariladi. Har biringiz jonajon Vatanimiz va xalqimizga sidqidildan xizmat qilish orzusi bilan yonib yashayotganingizni yaxshi bilaman. Sizlarni Oʻzbekistonning eng katta boyligi, bebaho xazinasi sifatida qadrlayman».
Shavkat Mirziyoev
Xabaringiz bor, ayni kunlarda yurtimizda “Yoshlar oyligi” davom etmoqda. 30 iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan qator tadbirlar tashkil etilayapti. Shu jumladan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham sana munosabati bilan tanlovlar, seminar treninglar, sport musobaqalar va boshqa tadbirlar oʻtkazib kelinmoqda. Ana shunday tadbirlardan biri 2022 yil 27 iyun kuni shahrimizdagi “Oltin olma” xiyobonida tashkil etildi. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hamda Olmaliq shahar hokimligi tomonidan tashkil etilgan konsert dasturi avvalida tanlov va musobaqalarning gʻoliblarini hamda faol yoshlarni taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda soʻz olgan “Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov va Olmaliq shahar hokimi Qobil Hamdamov bugungi kunda mamlakatimizda yoshlar siyosati borasida amalga oshirilayotgan ishlar, yoshlarga boʻlgan e’tibor haqida toʻxtalib, yurtimizda yoshlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash bardavomlik kasb etishini ta’kidlashib, bayram bilan barchani muborakbod etishdi.
Shundan soʻng, OKMK Yoshlar ittifoqi Kengashi hamda Yoshlar ishlari agentligi Olmaliq shahar boʻlimi hamkorligida “Oʻzbekiston yoshlari birlashaylik” shiori ostida oʻtkazilgan “Zakovat” intellektual oʻyini festivali, “Eng yaxshi yosh rahbar-2022”, “Ingliz tili bilimdoni”, “Yosh kitobxon-2022” koʻrik-tanlovlari, velopoyga musobaqasi gʻoliblariga pul mukofotlari, qimmatbaho sovgʻalar tuhfa etildi.
Shuningdek, kombinat yoshlar ittifoqi faoliyatida ilgʻor boʻlgan 65 nafar yoshlar ham qimmatbaho sovgʻalar, Faxriy Yorliqlar bilan ragʻbatlantirildi.
Tadbir davomida yoshlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlab kelayotgan AGMK-Futzal jamoasi bosh murabbiysi Aleksandr Petrov, Rux zavodi direktori Farrux Utanov, Idoraviy harbiylashtirilgan qoʻriqlash xizmati boshligʻi Botir Bekmuratovga “Yoshlar fidokori” koʻkrak nishoni taqdim etildi.
Tadbirning badiiy qismida yoshlarning sevimli xonandasi Doston Ergashevning shoʻx-shodon qoʻshiqlari barchani raqsga chorladi. "Metallurg" madaniyat saroyi ijodiy guruhlari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi ham barchaga bayramona kayfiyat ulashdi.
Ma’lumot oʻrnida shuni aytish mumkin bugunda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 14 mingga yaqin yoshlar mehnat qiladi. Ularning oʻz iste’dodlarini yuzaga chiqarishlari uchun barcha sharoitlar yaratib berilgan.

Молодежь – главное богатство, бесценное сокровище Узбекистана
- Каждый раз, когда я общаюсь с молодежью, вы заряжаете меня своей энергией, наполняете мое сердце радостью. Я хорошо знаю, что каждый из вас горит желанием служить нашей дорогой Родине и народу. Я безмерно ценю вас как самое большое богатство, бесценное сокровище Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев.
В эти дни по всей нашей стране проводятся различные мероприятия в рамках Месячника молодежи. В преддверии Дня молодежи Республики Узбекистан, 27 июня, в нашем городе прошел большой праздничный концерт, организованный руководством Алмалыкского горно-металлургического комбината и Алмалыкского хокимията. Открыли мероприятие председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов и хоким Алмалыка Кобил Хамдамов. Руководители поздравили молодежь с предстоящим праздником, отдельно остановились на проводимой в нашей стране работе в области молодежной политики, а также отметили роль молодежи как активного субъекта преобразований общества и важного ресурса модернизации.
Далее состоялась церемония награждения победителей различных конкурсов и спортивных соревнований, а также активной молодежи.
Совет Союза Молодежи АГМК совместно с Алмалыкским городским отделением агентства по делам молодежи вручили денежные призы и ценные подарки победителям интеллектуальной игры «Заковат», конкурсов «Лучший молодой руководитель-2022», «Знаток английского языка», «Молодой книголюб-2022», веломарофона, прошедших под девизом «Молодежь Нового Узбекистана, объединимся», были подарены ценные подарки.
Особо отличившиеся в деятельности Союза молодежи комбината молодые работники, также были поощрены ценными подарками и почетными грамотами.
За всестороннюю поддержку молодежи нагрудного знака «Ёшлар фидокори» удостоены тренер команды по футзалу АГМК Александр Петров, директор цинкового завода Фаррух Утанов, начальнику ведомственной военизированной охраны Ботир Бекмуратов.
Мероприятие украсило выступление любимца современной молодежи – эстрадного певца Достона Эргашева. Праздничное настроение участникам концерта подарили коллективы художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург».